14 Kasım 2018

Satış Kralı: Üst Satış ve Çapraz Satış İçin Sitede En İyi Yer Neresi?

e-ticaret üst satış 6 - Kopya

Son araştırmalar üst satış ve çapraz satışların online perakende gelirlerinin yüzde 25’inden fazlasını ürettiğini gösteriyor.

Ancak müşteriye sepeti terk etmeden veya siteden hemen çıkmadan üst satış veya çapraz satış yapmak için e-ticaret sitesinde doğru sayfayı ve doğru yeri bulmak gerekiyor. Üst satış ve çapraz satışla gelirlerinizi artırmanın en etkili 4 yolunu aşağıda bulabilirsiniz:

İlgili yazı: Duble Porsiyon: Çapraz ve Üst Satışla Çok Kazanmanın 10 yolu

1. Ürün sayfaları

e-ticaret üst satış 2

 

Çapraz satış yapmak için en ideal yer ürün sayfaları ve online mağazaların çoğu da bu sayfalarda çapraz satış yapmaya çalışıyor. En etkili yöntemlerden biri de Amazon’un yöntemi:

Amazon genellikle birlikte satın alınan ürünleri bir arada gösteriyor (aksesuarlar veya pil gibi sarf malzemeleri ile ana ürün). Aynı zamanda ürün paketinin toplu satış fiyatını da göstererek müşterinin bu ürünleri alışveriş sepetine tek tıklamayla eklemesine izin veriyor. Bazı hosting firmalarının yaptığı gibi yan ürünleri otomatik olarak eklemek ise müşterinin sepeti terk etmesine yol açabiliyor.

İlgili yazı: Amazon’dan E-Ticaret Dersi > Online Satışları Artırmak İçin Fiziksel Mağaza Açın

2. Alışveriş sepeti

e-ticaret üst satış 3

 

Ürün sayfaları gibi alışveriş sepeti de perakendecilere çapraz satışlar için ideal konum sunuyor. Sepette çapraz satışın en büyük avantajlarından biri de müşterinin sepete hangi ürünleri eklediğini görüp kampanyalarla satışlarınızı ona göre özelleştirmek.

H&M gibi perakendeciler sadece en çok satan ürünleri değil, müşteriyle alakalı olan ürünleri de gösteriyor. Müşterinin ilgilenmeyeceği ürünleri göstermek ise ters tepiyor. Özellikle de paketin toplam fiyatının ana ürün fiyatının yüzde 25’inden pahalı olması ziyaretçilerin sepeti terk etmesine yol açıyor.

İlgili yazı: Sepete Git Kampanyalarıyla Gelirlerinizi Artırmak İçin 5 Kolay Yöntem

3. Checkout

e-ticaret üst satış 4

 

Checkout sayfasında üst satış ve çapraz satış yapmaya çalışmak da başka bir çözüm. Bu noktada zaten bir ürün satın almaya karar veren müşterinin aksesuar ve sarf malzemesi gibi bir ek ürün satın alma şansının artmış olmasından yararlanıyorsunuz.

Checkout aşamasında garanti süresini uzatma veya ek e-posta adresi satın alma gibi hizmet lisansı seçenekleri de sunabilirsiniz. Ancak aşırıyı kaçmamak gerek. Checkout sayfasında tüketiciyi önceden sepete eklenmiş yan ürün bombardımanına tutmak hoş karşılanmıyor.

İlgili yazı: En Mükemmel Checkout Sayfası Nasıl Tasarlanır? [İnfografik]

4. Bir de checkout sonrası var

e-ticaret üst satış 5

 

Müşteriye satış yapmış olmanız sayfayı terk etmeden önce tekrar satış yapmanıza asla mani değil. Checkout sayfasında satış tamamlandıktan sonra pop-up pencere ile çapraz ve üst satış yapmaya çalışmak, özellikle seyahat sektöründe kullanılan bir yöntem ve buna uçak biletleri de dahil.

Örneğin, United Airlines uçuş için yer ayırtan ve bilet alan müşterilerine sayfadan çıkmadan önce ek bilet opsiyonları sunabiliyor (ekonomi sınıfını business class’e yükseltmek, inişte araç kiralamak veya anlaşmalı otellerde yer ayırtmak gibi). Ancak bu yöntem en çok toplu alışverişlerde etkili oluyor:

Bir kişinin 10 Mercedes satın alması sık rastlanan bir şey değil ama yaz tatili için 4 uçak bileti alan aileler, “4 bilet alana 5. bilet indirimli” gibi kampanyalardan yararlanabiliyor. Aynı mantık fast food restoranlarındaki yan ürünlerde de geçerli. Seyahat ve yemek sektörü checkout sonrası satışa en uygun sektörler arasında yer alıyor.

İlgili yazı: Müşteri Mıknatısı: Ana Sayfada Dönüşümü Artırmanın 21 Yolu

 

5. İşlem bildirimleri

E-posta pazarlaması çapraz satış, üst satış, müşteri bağlılığı gibi noktalarda en etkili pazarlama yöntemlerinden biri. Bununla birlikte müşteriler pazarlama iletilerini reklam olarak algılayıp olumsuz karşılayabiliyor. İşlem bildirimleri ise her zaman okunuyor.

İlglii yazı: E-Posta Pazarlamasının Yeni Keşfi: İşlem Bildirimlerinin Yüzde 80’i Okunuyor

Müşteri sizden bir alışveriş yaptığında ve sipariş verdiğinde mutlaka ona bir e-fatura, “işlem tamam, şifreniz bu” ve “ürün yarın yolda” gibi bir ileti gönderiyorsunuz. Bunlar ilk bakışta pazarlama olmayan işlem bildirimleri. Ancak e-posta pazarlaması kampanyalarını işlem bildirimlerine ekleyerek çapraz satış yapabilirsiniz.

Peki, siz üst satış ve çapraz satışta ne tür yöntemler kullanıyorsunuz? Aşağıda belirtin.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*