16 Kasım 2018

Satışları Artırmak İçin Nasıl SEO Yapılır?

seo 4

Konuk yazarımız Gold Teknoloji Marketleri E-Ticaret Direktörü Umut Ünlü, sektöre SEO’nun inceliklerini anlatıyor. İyi SEO yaparak arama sonuçlarında üst sıralarda gösterilip satışlarınızı artırabilirsiniz ama nasıl? Birlikte görelim:

“Diyelim ki hastasınız; peki muayene etmek için 6 yıl tıp okuyup doktor mu olmaya çalışıyorsunuz, yoksa doktora mı gidiyorsunuz? Aynı şekilde e-ticaret sitenizin sağlığı içinde bunu yapmak zorundasınız.

Profesyonel hizmet almalısınız, yani hastaysanız doktora gitmelisiniz.Eczanedeki eczacıdan da kulaktan dolma tavsiye ilaç almamalısınız. Çünkü eczacının bünyesi ile sizin bünyeniz aynı olmayacaktır. Durup dururken iyi olacağım derken e-ticaret operasyonunuzu daha da hasta edebilirsiniz.”

İlgili yazı: SEO ve içerik pazarlamayı birleştirmenin 10 etkili yolu

Nasıl olacak?

Bilirsiniz bir konuda ben biliyorum demek , bilmek bizim millet olarak ata sporumuzdur. Kalkıp küçük bir araştırmayla yurtdışı veya yurtiçinden “Sizi en tepeye 3 günde çıkaracağım” diyen kişi veya kurumlara itibar ederseniz yapay zekası çoktan insan zekasını 1000 kere katlamış olan arama motoru botları sizi derhal tespit edip oyunu bozacaktır.

“Ama ilk haftalar süper yükseldik, bu adamlar bir harika dostum” diyenler, aslında o devasa botların milyarlarca sitenin arasından ancak kendi sitesine tarama sırası geldiğini,  o zaman zarfında yaptığı işle birazcık yükseldiğini ama sistemin zekasının er geç kendisini tespit edip aramada alt sıralara göndereceğini bilmezler.

Örneğin Google diyor ki “Kardeşim ben insan olmaya çalışıyorum”. Bizler ise Google’ı bir robot gibi düşünüp biz de robot olmaya çalışıyoruz. Aslında istediği şey çok basit: İnsan ol ve insan gibi yaz. Çoğu zaman çoğu SEO metni ile karşılaşıyorum, sırf anahtar kelime öne gelecek diye saçma sapan devrik cümleler vb.

Unutmayalım ki Google “Yazdık bitti. Haydi şimdi Ferrari’ye binip para harcayalım” gibi bir firma kafasıyla çalışmıyor. Sistemini  sürekli güncelliyor. Hatta siz uyurken mühendisler sistemi güncelliyor. Biz de 39 dolar verip bu milyar dolarlık sistemi kandırmaya çalışıyoruz. Halbuki siz parayla değil de emekle bir şeyler yaptığınızda, Google’ın sizin için açacağı fırsat evrenini seyretmeye doyamayacaksınız.

Emek mi? O da nesi?

SEO’nun açılımı aslında Search Engine Optimization değildir… “(S)en (E)n iyi (O)lduğun şeyi yap” demektir.

Siz en iyisi gidin en iyi bildiğiniz iş ne ise e-ticaretiniz içinde onu yapın. Aslında bütün her şey en iyi bildiğiniz şey neyse gidin onu yapın düsturu üstüne kurulu olması lazım; yani siz operasyonunuzun başında en iyi mal almaktan anlıyorsanız gidin mal alın, ürün yönetin. SEO işini bırakın sizin yerinize başka birileri (firmalar) yapsın.

Kaldı ki SEO için şirketinize bir adam bile alsanız, o adamı denetleyecek yeterli bilginiz olamayacağından dolayı sonuç yine hüsran olacaktır. Netice de sizin o adamı dışarıdan tutmaya karar verdiğiniz takdirde, aldığınız adam parası kadar bir para ödeyeceksiniz. Ancak sizin için 1 kişi değil en az 5 kişi hizmet verecektir.

Üstelik bu konudaki saygın firmalar konuyu tam sizin ağzınıza layık şekilde pişirip önünüze servis edeceklerdir. Özellikle tüm işi gücü SEO olan firmalar tercih etmeye çalışın. Çünkü onlar bu uzun ve çetrefilli yolda her türlü tehlike, sorun ve çözümünde hep 3 adım önde olacak ve sizi öne taşıyacaklardır.

“Peki tamam, firmaya verdik ama bizim ne yapmamız gerekiyor” diyenleri tebrik ediyorum. Bu yazıda size SEO’nun en iyi title, description, meta etiket tekniklerini anlatmıyorum farkındaysanız. Google, Yandex, Bing vb… Bunlar birer arama motoru ve sizin amacınız bunlarda üst sıraya çıkıp bedava trafik almak değil mi? O zaman onlara istediklerini vermeniz lazım, çünkü onlar insanlara arama sonucunda istediklerini vermeye çalışmak üzere tasarlanmışlar.

Önce müşteri ile empati kurun

Bir düşünün, kendinize bir kar lastiği alacaksınız. Kar lastiği hakkında da hiç bir fikriniz yok, ama sadece almanız gerektiğini biliyorsunuz. Önce ne yapıyorsunuz? Arama motoruna kar lastiği yazıyorsunuz ve tabi ki karşınıza  aşağıdaki gibi bir sonuç çıkıyor.

İlglii yazı: Görsel SEO. Resimlere nasıl SEO yapılır?

 

seo

Siz bu sonucu gördükten sonra ne yapıyorsunuz? Aklınız karışık şekilde, aklınıza yatan birine tıklıyorsunuz. Peki sonra ne oluyor? Genelde olanı söyleyeyim: Ürünler, fiyatları, belki bir kaç yorum, bannerlar, reklamlar vb. Bir dakika, bir dakika! Kafa gitti: Hangi lastik, hangisi ucuz, neredeyim ben? Aa? Bu hırka  da güzelmiş, acaba arabaya uyar mı? Akılda milyonlarca soru.

Peki şimdi ne olacak?

Bu sefer daha odaklı bir arama yapıyorsunuz… “Kar lastiği nasıl seçilir?” Bu arada aslında aradığınızın “kar lastiği” değil, “kış lastiği” olduğunu da öğrenmiş oluyorsunuz. Not: Kar lastiği kelimesine yatırım yapanlar sapır sapır döküldü şu anda.

 

seo

 

İşte şimdi oldu! Artık kış lastiği ile alakalı bilgi edinmeye hazırsınız ama o ne? Kış lastiği ile ilgili bilgi veren sitelerin çoğu aslında direk “kış lastiği” hemen hemen hiç satmıyor; yani ceviz dişsizde, pilav iştahsızda.

Peki ya tam tersi olsaydı?

İşin özü olan satıcı firmalar doğrudan size verseydi harika olurdu. İnsanlara ilk başta ne istiyorlarsa onu anlayıp onunla karşılarına çıkmanız lazım, yani bir makale ile bir yazı ile, bir video ile vb.

İnsanlar ilk daha bu ürünü almaya karar verdiklerinde bu ürünler alakalı araştırmaya başlıyorlar ya, işte o başladıkları anda karşılarına ilk siz çıkarsanız zaten ilk size güvenmiş olacaklardır. Çünkü aklında bir soruyla arama yapan kişiye ilk cevabı veren kişi, soruyu soranın gözünde her zaman en iyi bilen kişi konumunda olacaktır.

Eski bir piyano hocasının bir sözü vardı: Eğer çok iyi piyano çalmak istiyorsan 2 yıl boyunca sadece parmağınla do-re-mi-fa-sol-la-si-do diye basitçe notalara bas, sonrası kendiliğinden gelecektir.

Bir iddiam var: Eğer bir ürünü iyi satmak istiyorsanız sadece o ürünle alakalı toplanabilecek bütün yazı, bilgi, görsel, video vb’yi kullanıcıların ulaşabileceği bir mecraya sürekli ve düzenli yazın. Bir süre sonra göreceksiniz ki o ürün hakkında otorite olacaksınız.

Neyse lastiğimize dönelim: Siz firma sahibi değil, kış lastiği alıcısınız ve bu bilginin nereden geldiği önemli değil. Ne yapıyorsunuz? Bu sitelerden güzelce bilgileri okuyorsunuz ve sonra gidip tekrar arama yapıyorsunuz: “Kar lastiği fiyatları.” Sonra da gidip size en cazip gelen veya tanıdığınız marka olan kimse ondan alışverişi tamamlıyorsunuz.

“Bir dakika kardeşim!  Hani biz SEO yaptık, makale yazdık. Onlar sayılmıyor mu?” Elbette sayılır sevgili firma sahibi. Haydi sayalım: 1… 2… Bitti ! Büyük firmalar yanlış da yapsalar bu yanlışı o kadar çok fazla yapıyorlar ki, artık o popüler olduğundan doğru sayılıyor.

Sadece arama sonucunda en üst sıraya çıkmak tek yapmanız gereken şey değil, aynı zamanda bunu başka trafik kanallarıyla ve reklam mecralarıyla desteklemeniz gerekiyor; yani basitçe bir akışla):

  • Kar lastiği nasıl seçilir?
  • OK sitenize geldi

Sonra küçük bir remarketing aksiyonu ile kendisine firmanızın bannerlarını diğer mecralarda göstermelisiniz ki bu sayede kullanıcı bilinçaltında bir marka algısı yaratabilin. Bu sayede branding yapmış olursunuz; yani kullanıcı bir firmayla ilişki kuracak ama marka olarak kendisine yakın hissetmek zorunda ya… İşte o konular başka bir yazıda genişçe değineceğim.

Hatta “Kar lastiği fiyatları” ve “En ucuz kar lastiği” konularını da çözdünüz. Tamam ama burada bir önemli konu daha var: “İyi de her konuya içerik üretemeyiz ki” diyebilirsiniz.

Elinizden geldiğince üretin. Her ürettiğiniz size yol, su, elektrik, Ferrari olarak geri dönecektir, ama hedefe daha uygun ve size tasarruf ettirecek bir yöntem istiyorsanız SEO doktorunuza şu sihirli cümleyi söyleyin: “Adwords’te dönüşüm gelen kelimelere SEO olarak daha çok önem ver” (ki Adwords’te para harcayarak ulaştığınız kitle size SEO’dan gelsin).

İlgili yazı: Sitenizde satışları artıran en iyi 3 SEO taktiği

seo

Adwords ve SEO’yu farklı firmalar yönetsin

Her pazarlama faaliyetiniz için onun uzmanı olan firmaları seçin. Bu arada hatırlatmakta fayda var: -Konunun en dibine gitmek isteyenler ve tam 12’den vurmak isteyenler SEO operasyonunu kar lastiği genelinden, kar lastiği modellerine kadar özelleştirebilirler.

Bu sayede “205 55 R 16 91 W” lastik özeline kadar inip müşteriye tam istediğini verebilirsiniz. Hatta artık “205 55 R 16 91 W” kelimesine reklam vererek bu rekabeti olmayan çok ucuz kelime için az bütçe ile reklam verebilirsiniz. Çünkü aslında kullanıcı  sırasıyla “kar lastiği”, “kar lastiği nasıl seçilir” , “kar lastiği fiyatları” vb.’den sonra “205 55 R 16 91 W kar lastiği fiyatları” spesifik aramasını yapacaktır.

“İyi de ben bu trafiği nasıl yönetirim, benim işim başımdan aşkın” diyenler, haklısınız. Bence de tıp okumanıza gerek yok. SEO doktorunun yanında bir de SEM (Arama motoru reklamcılığı) doktoruna da başvurun. Unutmayın; hastalığı önleyen şeyler hastalığı iyileştiren şeylerden her zaman 10 kat daha ucuzdur.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. emeginize saglık,işimize çok yarayacak bilgi bunlar.TEŞEKKÜRLER

  2. Elinize sağlık, şu zamana kadar okuduğum bol örnekli en açıklayıcı makale, teşekkürler verdiğiniz bilgiler için..

Fikrini söyle

*