13 Kasım 2018

Satışları Arttırmanın Tek Yolu Kampanya Yapmak Değildir

Her e‐ticaret sitesi sahibinin temel isteği, satışlarını ve karlılığını arttırmaktır. Tam bu noktada, satış arttırma yöntemine geçmeden, araya bir boşluk vererek, her e-­ticaret sitesinin mutlaka kendini ve kurgusunu sorgulaması gerekiyor.

Evet, kampanyalar iyidir ve satış arttırmaya ciddi faydası olan etkinliklerdir. Fakat temel yeterliliklerini tamamlamamış siteler için kampanyalar, sadece zaman kaybı olacaktır.

Temel yeterlilikler konusu çok derin bir konu olduğundan ve onlarca kez işlendiğinden dolayı, sağlam ve stabil bir e-­ticaret alt yapısına sahip olmak, esnek ve kullanılabilirliği üst düzeyde, şık bir tasarıma sahip olmak gibi konuları bir kenara koyarak, işin daha fiziksel boyutuna gelmek istiyorum.

Bu noktada 3 temel soruyu mutlaka her e-­ticaret sitesi sahibi kendine sormalı;

Yeterli ürün çeşidine sahip miyim?

Bu konu, bulunduğunuz sektörün derinliğine ya da dikeyliğine göre değişebilir. Ama temel olarak, kendi ürün kategorilerinizde, normal bir mağazadan daha fazla ürün çeşidine sahip olmak gerekmektedir.

Örneğin etek satıyorsanız ve etek kategorinizin altında 6 tane eteğiniz varsa, ilk yapmanız gereken şey daha fazla eteğe sahip olmaktır. Buradan her sektöre yönelik net rakamlar vermek elbette mümkün değil ama özel ürünler satmadığınız sürece, sayfalama yaptıramadığınız bir kategorinizin olmaması gerektiği de oldukça önemli bir gerçek.

Filtre sistemini bile çalıştıramıyorsanız, kampanya yerine ürün çeşidini arttırmanız gerekmektedir.

Doğru ürünü, doğru fiyata mı sunuyorum?

Ürün çeşitliliğin yanı sıra, ürün ile alakalı bir diğer önemli konu da, doğru ürünü müşteriye sunabilmektir.

Sitenizde satmaya çalıştığınız ürünün fiyat / ulaşılabilirlik durumu nedir? Örneğin internet sitenizden, herhangi bir bakkalda satılabilecek bir ürün satmaya kalkarsanız, sonu hüsran olacaktır.

Bu bağlamda, ürünü hem iyi tanımak hem de iyi fiyatlandırmak gerekmektedir. Pazarda 3 liraya bulunabilecek bir ürünü, internet sitesinde 4 liraya satmak ne kadar doğru değilse, çok kısa sürede ve şartlarda ulaşılabilecek bir ürünü de internetten aynı fiyata satmaya çalışmak aynı derecede yanlış olacaktır.

Müşteriye kolaylık sağlayan ödeme yöntemleri sunuyor muyum ?

Satış yaptığınız ülke Türkiye olunca, taksit vazgeçilmez bir konu olarak önünüze geliyor.

İşte tam bu noktada, genellikle bankalar ya da faiz oranları ile yaşanan sorunlar, e-­ticaret sitesi sahiplerini tek çekime ya da tek banka üzerinden taksit yapmaya yöneltiyor.

Bu da ziyaretçiyi satışa çevirme oranınıza direkt olarak yansıyan ve size zarara sokan bir negatif etken olarak geri dönüyor.

Bu o kadar önemli bir konu ki, bir banka kartında vade farksız 3 taksitten 6 taksite çıkıldığında ya da benzer şekilde 6 farklı banka ile çalışan bir müşteri için, yedinci banka eklendiğinde satışların arttığına defalarca şahit oldum.

Bugüne kadar bu konuda yaşadığım tecrübeleri özetlersek, eğer oturmuş bir e-­ticaret siteniz var ise, ne kadar çok taksit ve ne kadar çok kredi kartı opsiyonu varsa, satış oranınız doğru orantılı şekilde yükselir diyebiliriz.

Özetle, yeterli ürün çeşidine sahip değilseniz, doğru ürünleri satmıyorsanız ve gerekli ödeme kolaylıklarını sunmuyorsanız, yapacağınız kampanya boşa giden paranız olacaktır.

Kampanyanın getirisi hesaplandığında, doğru zamanda ve yeterlilikte kampanyalara soyunmak, hem maliyeti hem de dönüşüm oranlarını etkileyeceğinden, temel yeterlilikler konusu hayati öneme sahip olmaktadır.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. katılıyorum çok haklısınız hiç düşünemeiştik hemen hareket geçiyoz ünal gitti bile

  2. Doğru bildiklerimi tekrarlamış oldum.yanılmadığıma da sevindim.tsk ler…

  3. ödeme kolaylığı çok önemli

  4. eski bir konu ama geçerli bir konu ellerinize sağlık

Fikrini söyle

*