13 Aralık 2018

Scanbuy ile Sene Başından Beri 20 Milyon Barkod Tarandı

Dünya genelinde mobil barkod oluşturma ve tarama hizmeti sunan Scanbuy, sene başından Eylül ayına kadar bünyesinde dünya genelinde 20 milyon barkodun tarandığını belirtti.

Bu rakamın yüksekliğine dikkat çeken Scanbuy yetkilileri, oranın geçen seneye göre %440 artış gösterdiğini paylaştılar.

Tüketicilerin artık mağaza alışverişlerinde ürün barkodlarını taratıp fiyat karşılaştırması, online siteye yönlenme, ürünlerin hangi lokasyonlarda bulunduklarını araştırma gibi hizmetlerden yararlandıkları biliniyor.

Artık pekçok firma, dergi ve gazetelere verdikleri reklamlarda, yayınladıkları posterlerde dahi QR kodlarına yer vererek, müşterileri web sitelerine ve online mağazalarına çekmeye çalışıyorlar.

Barkod ve QR kodlarının kullanım oranlarındaki artışın gözler önüne serildiği araştırmada paylaşılan belli başlı noktalar ise şöyle;

  • Ocak 2011’den Eylül 2011’e kadar 20 milyon adet mobil barkod ve QR kodu tüketiciler tarafından taratıldı.
  • Geçen sene mobil barkod tarama uygulamalarını kullanan ülke sayısı 77 iken, bu rakam 2011’de 128’e çıkarak %66 artış yükseldi.
  • Scanbuy aktif kullanıcı sayısı 2010 3. çeyreğine kıyasla %300 arttı. Bayan kullanıcı sayısı ile 2010 3. çeyreğine oranla %13 artarak, toplam kullanıcıların %43’ü oranına geldi.
  • Barkod başına okutma oranlarında geçen senenin aynı çeyreğine kıyasla %39 artış görüldü.

Scanbuy yetkilileri, özellikle ABD’de akıllı telefonların neredeyse yarısında barkod okutma uygulamalarının yer aldığını belirtirken, bu oranların daha fazla markanın bu kodları kullanmaya başlamaları ile daha da artacağına inandıklarını ilettiler.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*