21 Kasım 2018

Seamless, QR Kod ile Ödemelere NFC Teknolojisini Getiriyor

seqr
Pazarlama söz konusu olduğunda QR kodun etkin kullanım alanları olduğu gibi kimi durumlarda yanlış da kullanılabiliyor. Son dönemlerde QR kodun en etkili kullanım yöntemleri arasında ise ödeme sistemleri geliyor. İsveçli mobil ödeme şirketi Seamless da QR kod temelli ödeme platformu Seqr için NFC teknolojisini desteklemeye başladığını duyurdu.

Şirketin geliştirdiği yeni uygulamayı kullanmak için mağaza sahiplerinin ekstra bir donanım kurmalarına gerek kalmayacak ve Seamless bu sistemi kullanan şirketlerden, geleneksel ödemelerde kesilen komisyon oranlarının yarısını keseceğinin sözünü veriyor. İsveç’te Seqr sistemini kullanmaya başlayan şirketler arasında McDonald’s, Axfood ve Kjell & Company bulunuyor.

Şirketler bu sistemi kullanmak için, Seqr’ın bir QR kodunun çıktısını alıyorlar. Müşteriler ürün ödemelerini bu uygulamayla yapmak istediklerinde kasa görevlisine bu taleplerini iletiyorlar ve mobil cihazlarıyla kasadaki QR kodu okutuyorlar. Sonrasında ürünün fiyatı Seamless’ın veri tabanına ve akabinde kullanıcının mobil cihazına gidiyor. Kullanıcı PIN numarasını girip, işlemi onayladıktan sonra alışveriş tamamlanmış oluyor. Şirketlerin bu yöntemi kullanmaları için sadece bazı yazılımları güncellemeleri gerekiyor.

Seamless, işlem olduğu anda kullanıcının hesabından parayı çekmek yerine, her ay toplam işlemleri fatura halinde kullanıcıya gönderiyor. Birçok ödeme sisteminden farklı bir yapısı olan Seamless’ın bu yapısını kredi kartı sistemine benzediğini söylemek mümkün.

Seqr’in yeni uygulaması Mayıs 2013’te güncellenecek ve gelecek yenilikle beraber kullanıcılar mağazaların basılı olarak çıkarttıkları QR’ları okutmak yerine onlara dokunarak işlem yapabilecekler.

Seqr’ın nasıl çalıştığını daha detaylı incelemek isterseniz aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*