20 Kasım 2018

Selfie Çılgınlığının Online Pazarlamacılar İçin Anlamı Nedir?

Hülya Soytürk

Konuk yazarımız Hülya Soytürk selfie çekme akımının dijital pazarlamaya etkisini anlatıyor.

Aynalar Koridorunda Aşk diye bir kitap okumuştum bir dönem. Aklımda bariz kalan tek nokta, varlığımızı kendimize kanıtlayabilmek için başka varlıkların da varlığımızın farkında olmasını bekleriz diyor olmasıydı. Hepiniz izlemişsinizdir, Yapay Zeka diye oldukça ütopik bir film vardı. Orada da buna benzer bir cümle kanımı dondurmuştu. Küçük kahramanımıza robot imha merkezine kadar eşlik eden büyük robot, imha alanına götürülürken kafeslerin parmaklıklarına sıkıca tutunarak küçük kahramanın gözlerinin içine bakıyor ve “Onlara anlat, ben vardım!” diyor.

İnsan daima hatırlanmak, bilinmek ister.  Öldükten sonra hatırlanabilmek için dünyaya bir yapıt bırakmak her insanın gizli bir özlemidir. Farkında olsun ya da olmasın bu insan tabiatının bir sonucudur ve her bireyde mevcuttur. Sosyal medyanın bu kadar hızlı bir şekilde yaygınlaşması başka bir temel arzu ile açıklanabilir mi? (Üremek ve çoğalmak ta bu arzu ile bağlantılı olduğu için ekstra değinmeyeceğim.)

Sosyal medya üzerinden devam edelim konumuza, attığımız her adımdan haberdar olunsun, insanlar bizi takip etsin, ne düşündüğümüz, ne yediğimiz, neye benzediğimiz bilinsin gizli arzusu ile şekillenen sosyal medya paylaşımlarımız gün geçtikçe çığrından çıkmakta.

001

Düşünün ki dünya çapında yer bulan üzücü bir vaka karşısında bile bu gizli arzuyu bastıramıyor komik sayılabilecek çıktılar üretebiliyoruz. Geçtiğimiz hafta başında Sydney’de rehin alınan 10 kişiyi duymuşsunuzdur. Twitter’da olay mekanında çekilmiş Selfie’leri #sydneysiege hashtagı ile görebilirsiniz.

002Bir başka örneğimiz de Türkiye’den, çok uzak değil bir kaç ay önce İstanbul Boğaziçi Köprüsü’nde yaşanan bir intihar vakası sırasında, bir polisimizin Selfie çekerken kameralara yansıyan görüntüsünü hemen yan karede bulabilirsiniz.

Selfi patlamasını tetikleyen neydi diye geçmişe dönecek olursak 2014 yılı içerisinde, Twitter’da mutluluğun paylaşıldığı bir fotoğraf hemen aklımıza gelecektir. Oscar töreninde paylaşılan bu sammi fotoğrafı sağ tarafta görebilirsiniz. O kadar samimi bir kareydi ki, insanlar çok sevdiler ve üstünde uzun bir süre konuşuldu.

003

Her ne kadar Maslow, temel ihtiyaçlar karşılanmadan pramidin üst basamaklarına çıkılamaz demiş olsa da, çağımızda bütün basamakların aslında zeminde şekillendiği düşüncesindeyim. Şöyle ki, tüketici artık hayatta kalma savaşı verir durumda değil.

Yeni medyada markanızı yukarı taşımak istiyorsanız, tüketicinin kendisini gerçekleştirmesine olanak tanıyın. Onu onure edin, bilinirliğini artırabileceği çalışmalara imza atabileceği offerlar sunun. Onları dünyanızın içine dahil etmeye çalışmayın, onların dünyasında yer etmeye çalışın.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*