17 Kasım 2018

SEO ve İçerik Pazarlamayı Birleştirmenin 10 Etkili Yolu

Large group of people symbolizing direction , progress,growth.Eskiden sadece anahtar kelime seçimi yaparak Google arama motoru optimizasyonu yapabiliyorduk. Ancak eski SEO dönemi bitti. Şimdi mobil SEO’nun farklı kurallarının yanı sıra SEO’yu da içerik pazarlamaya eklemeden arama sonuçlarında üst sıraya çıkmanız mümkün değil. Peki SEO’yu içerik pazarlamaya nasıl ekleriz? 10 adımda görelim:

1. Ortak hedefler belirleyin

Standart bir öneri olabilir ama ortak hedefler belirlemeniz gerekiyor. Nasıl ki satış ve pazarlamayı maksimum gelir için entegre etmek şart, SEO ve içerik pazarlamayı da bu açıdan birleştirmek gerekiyor. Özellikle SEO uzmanlarının içerik pazarlamayı optimize edecek şekilde çalışması, bunun için de içerik pazarlama ekibiyle iletişim kurması lazım.

2. Temel performans göstergeleri belirleyin

Dijital pazarlamada müşteri davranışını gerçek zamanlı olarak ölçmek çok önemli. Bu nedenle ister paylaşımlara, ister içeriğinize verilen linklere, ister dönüşüm oranlarına odaklanın, bunları doğru bir şekilde ölçmeniz gerekiyor. SEO ve içerik pazarlamada başarınızı ölçmek için bunu yapın.

3. Hedef kitlenizi iyi anlayın

Müşteri davranışını izleyin, özellikle son 1 ayda neler yaptıklarına dikkat edin. Örneğin sizin ürün ve hizmetinizi satın almasını kolaylaştıran bir ihtiyacı oldu mu, sizin ürününüzü satın alacağını gösteren bir davranışta bulundu mu? (Geçenlerde anne mi oldu, son iki haftada kendine ev mi kuruyor?).

Ayrıca günün hangi saatinde nerelere gidiyor, nerelerde alışveriş ediyor. Bunun için yeniden hedefleme araçları kullanabilirsiniz. Aynı zamanda sosyal medya pazarlaması üzerinden müşterinin sosyal ağlardaki davranışını takip edebilirsiniz.

Buna ek olarak müşterinizi yaş, konum, ortak ilgi alanları, ortak web siteleri, ortak uygulamalar, ortak dünya görüşleri ve yaşam tarzı, gelir grupları gibi segmentlere ayırın. Yukarıdaki ilk iki paragrafı bu segmentlere göre analiz edeceksiniz çünkü.

Bu açıdan müşteri kaydırmaya ve müşteriden müşteriye sıçramaya da dikkat edin. Belki o müşteriye değil de ona yakın başka bir hedef kitleye satış yaparsınız veya müşteri bir partide ise partideki diğerler arkadaşlarına yeniden hedefleme yaparsanız.

SEO-içerik_pazarlama

 

4. SEO için içerik yaratın

Şimdi SEO uzmanı arkadaşları sevindirecek bir tavsiye verelim. SEO uzmanının işi içeriğinizi arama motoru için optimize etmek. Tamam ama işini yapması için sizin de içeriğinizi SEO’ya göre optimize etmeniz gerekiyor.

En basitinden hedef kitleyle alakalı içerik üretin ve sayfa görüntüleme sayısını artıran anahtar kelimelere odaklanın. SEO’ya yardımcı olacağım diye anahtar kelime hırsına kapılıp başlıklarda cümle düşüklüğüne yol açan anahtar kelimeler kullanmayın tabii.

Ancak, WordPress Yoast SEO eklentisindeki tavsiyeleri dinleyerek başlık, ilk paragraf ve ilk ara başlık gibi yerlerde odaklanılan anahtar kelime kullanmaya gayret edebilirsiniz.

İlgili Yazı: Görsel SEO: 3 adımda site görsellerini maksimum satış için optimize edin

5. Gösterim sayısını artıran alakalı anahtar kelimeler araştırın

İçerik pazarlama için oluşturduğunuz içerik metninde sık kullanılan anahtar kelimeler satış ve pazarlama açısından hedef kitlenizle alakalı olmayabilir. Örneğin e-ticaret sitesi sahibi olarak e-ticaret elbette sık kullanılan bir anahtar kelimedir, ama ayakkabı satıyorsanız belki apartman topuk gibi alternatifleri de değerlendirmeniz gerekir.

Elbette anahtar kelimeleri bu basit örneğin ötesinde daha dikkatli seçmeniz gerekiyor. Bunun için Google Planner, Google Trend, Word Stream gibi araçlardan yararlanın.

6. Online müşterileri çekmek için link oluşturma kullanın

Dijital içeriğinizin linklerini paylaşmak için kiminle çalışmayı düşünüyorsunuz? İçerik pazarlama ortaklarınız kimler olacak? Hangi web sitelerinin benzer hedef kitlesi var? Alakalı hedef kitleye ulaşmak için doğru sitelerin size link vermesi gerekiyor. Elbette arama motorları da sitenizi sadece alakalı backlinkler ve kaliteli linkler için değerlendiriyor. Alakasız siteler size link verdiğinde veya alakasız sitelere link verdiğinizde arama sonuçlarında alta düşüyorsunuz.

7. Dahili linklere odaklanın

Ancak sitenizde backlink vermeniz yetmez. Bir de kaliteli içerik üreterek kendi sayfalarınıza alakalı, orijinal linkler vermeniz lazım. Buna ek olarak sitenizin arayüzünü sadeleştirmeniz, hızlı açılmasını sağlamanız, mobil uyumlu hale getirmeniz ve kaliteli bir gezinme deneyimi sunmanız gerekiyor. Böylece potansiyel müşteriyi hızla alakalı içeriğe ulaştırıp dönüşüm oranını artırırsınız.

İlglii yazı: Satışları artıran 3 SEO taktiği

SEO-içerik_pazarlama

 

8. Web sitenizin başlık ve alt başlıklarını optimize edin

Diyeceksiniz ki ama bunu yukarıda anlattık. Hayır, bu kez gövde metninin başlıkta söz verdiğiniz içeriği sunmasını, başlıkta yarattığınız atmosferi müşteriye hava basarak, onu etkileyerek devam ettirmesinden söz ediyoruz ve elbette hedef kitleye alakalı bir sunum, imaj ve konuyla.

  • İçeriğim gerçekten başlığın verdiği sözü tutuyor mu?
  • Havalı başlık dedik de havalı olması şart mı? Belki de daha profesyonel ve kurumsal olması gerekiyordur.
  • Her ne kadar içerik pazarlama işinin sonunda sormak gerekse de en önemli soru budur: Başlığımdaki anahtar kelimeler ve kelime grupları (sözler ve sözcükler) SEO’ya uygun mu?

9. Sonuçları ölçün

Doğru metriklerle, yani hedefe uygun doğru ölçümleme yapan metriklerle ölçün ve e-ticaret sitenizi optimize etmek için A/B testi yapın.

10. Optimize etmeye devam edin

Sürekli yeni içerik geldikçe, yeni dijital pazarlama, müşteri ve sosyal medya trendleri ortaya çıktıkça, yeni ürün/hizmet/çözümler ve rakipler ortaya çıktıkça içerik pazarlamayı optimize etmeniz gerekecek. Bu hiç bitmeyen bir macera.

Kendinizi sürekli geliştirmeyi öğrenmek belki de öğrenmesi en zor olan derslerden biri. Ancak bu konuda da birkaç ipucu verebiliriz.

  • Sabırlı olun, istediğiniz sonucu almak aynı zamanda zaman alır.
  • Başarılı olursanız hemen sevinmeyin. Önce neyin doğru, neyin ters gittiğine bakın. Ardından uzun vadede başarıyı korumaya odaklanın.
  • Amacınız para kazanmak, bunu unutmayın! Çünkü unutabilirsiniz. Daha net söyleyelim: Amacınız tıklama ve dönüşüm oranını artırmak değil. Amacınız satışları, gelirleri ve yatırım getirisini artırmak da değil! Amacınız kâr elde etmek. Nihai başarı ölçünüz bu olmalı. Ne yapıyorsanız bunda işe yaramalı.


Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*