16 Kasım 2018

Sepet Terk Etme Çoklu Kanallar İle Artıyor

Yayınlanan iki farklı rapora göre, tüketicilere yönelik çapraz kanal ve çoklu kanal uygulamaları arttıkça, sepet terk etme oranlarının da arttığı gözlendi. Ancak bu ilk anda kötü gibi görünse de, aslında sonuçta tam tersine iyi bir yere varabilir. Çünkü bu sepet terk etme artışlarının en büyük sebepleri arasında, müşterilerin daha sonra satın almak için (örneğin eve gittiğinde masaüstü bilgisayarından) sepette depolaması ve ürünlerin kargo ve vergilerden sonra alacakları son fiyatları araştırmak olduğu ortaya çıkartıldı.

İlk olarak Bronto Software‘in “Consumers Tell All” adlı araştırması online alışveriş sepetlerine odaklanıyor. Araştırma sonuçlarına göre online ve mobil tüekticilerin yüzde 73 gibi çok büyük çoğunluğu, alışveriş sepetlerini ürünleri daha sonra almak için bir depo olarak kullanıyor. Bunun en büyük sebebi, online alışveriş yapmak için birden çok cihaz kullanmaları.

Tüketiciler artık alışveriş deneyimi yaşamak için eskisine göre çok daha fazla ve farklı özelliklerde cihazlar kullanıyorlar. E-ticaret sitelerinin tüketici alışveriş ve satın alma davranışlarını çok iyi anlayıp, özellikle mobile yönelimi hesaba katıp, tüm planlarını buna göre yapmaları gerekiyor.

İkinci olarak HookLogic‘in araştırması, mobil e-ticarete odaklanmış. Verilere göre e-ticaret para transferlerinin yüzde 29’u artık tamamen mobil üzerinden gerçekleşiyor. Tüketicilere sorulduğunda yüzde 40’ı satın alma kararı verebilme açısından mobilin en önemli platform olduklarını söylüyor.

HookLogic’in araştırmasındaki diğer veriler işe şu şekilde:

  • Mobil üzerindeki ürün listesi reklamlarına, masaüstü reklamlara kıyasla iki kat daha fazla tıklanıyor.
  • Mobil e-ticaret aramalarının yüzde 50’si bir satın almaya dönüşüyor.
  • Bu satın almaların yüzde 69’u aramadan sonraki 5 saat içerisinde yapılıyor.
  • Bu satın almaların yüzde 76’sı ise fiziksel dükkanlarda gerçekleşiyor.


Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*