15 Kasım 2018

Sepete Git Kampanyalarıyla Gelirlerinizi Artırmak İçin 5 Kolay Yöntem

sepet2(1)

Konuk yazar: Revotas CEO’su Övünç Yaylagül

E-ticaret sitesi olan markaların en önemli sorunlarından biri de müşterilerin sepete ürün attıktan sonra alışverişi tamamlamadan siteyi terk etmeleri. Öte yandan alışveriş sepeti e-ticaret sitelerinin en temel bileşenlerinden biri ve bir e-ticaret siteniz varsa ilk tavsiyem hemen sepet modülü kurup kullanmaya başlamanız olacaktır.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki sepete ürün atan müşterilerin %72’si alışverişi tamamlamadan çeşitli sebeplerden ötürü sepeti terk ediyor. Ancak, iyi bir sepet içeriği hazırlayarak kullanıcıların büyük kısmını geri kazanmak mümkün.

Bir önceki yazımda müşterilerin alışveriş sepetini neden terk ettiğini detaylarıyla anlatmıştım. Bu yazımda ise size iyi bir sepet kampanyası oluşturmanın 5 altın yolunu anlatacağım.

 

  1. İyi bir başlık belirleyin

E-mail kampanyalarında en önemli bileşenlerden biri de e-mailin konu bölümü. Kampanyanıza verdiğiniz başlık ne kadar dikkat çekiciyse iletinin açılma yüzdesi de o kadar artıyor. Burada dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da başlıkla içeriğin paralel olması. İyi bir sepet kampanyası hazırlamak için başlığın aciliyet duygusu içermesine dikkat edin.

“Sepetinizdeki ürünler stokta bitmek üzere!”

 

  1. Ürünleri Gösterin

Sepette unutulan ürünleri kullanıcıya göstererek hatırlatın. Eğer sepetteki ürünleri gösteremiyorsanız genel bir sepet mesajı veren içerikler de hazırlayabilirsiniz.

Sepetinizde bekleyen 2 ürün var!

 

  1. Bir havuç verin

Sepeti terk eden müşteri zaten kaybedilmiş bir müşteri olduğundan buradan geri kazanılan her müşteri marka için çok önemli. Sepet mesajlarınızı hazırlarken verdiğiniz iyi bir havuçla kullanıcıyı anında müşteriye çevirebilirsiniz. Bu havuç markanıza göre değişir. Bazı markalar indirim verirken, bazıları da ücretsiz kargo hediyesi verebilirler.

 

  1. Siparişi tamamlamak için farklı opsiyonlar sunun

Birçok kullanıcı online alışveriş sırasında kredi kartıyla ilgili ödeme problemleri yaşıyor. Müşteri ürünü satın almak istediği sırada yaşanan kart sorunları kullanıcının alışverişi tamamlamadan çıkmasına sebep olabiliyor. Bu aşamada siparişini telefonla veya havaleyle tamamlama opsiyonu sunmanız kullanıcının alışverişini tamamlaması için ek seçenekler olarak fayda sağlayacaktır.

 

  1. Gönderim zamanını test edin

Kullanıcı sepete ürün attıktan sonra hatırlatıcı sepet e-mailinin ne zaman gitmesi gerektiğini A-B testleriyle ölçümleyebilirsiniz. Genelde kullanılan hatırlatma aralıkları ilk etapta müşteri ürünü sepete attıktan 3 ila 24 saat sonra e-mail gönderilmesi üzerinedir. Kullanıcı alışverişini tamamlamadığı ya da tepki vermediği takdirde 3, 7, 17 gün olarak takip emailliri gönderebilirsiniz. Bu ayarlar markadan markaya değişmektedir, bu nedenle gönderimlerinizi çeşitli zaman aralıklarında deneyerek test etmenizi öneriyorum.

Revotas Linkedin profili için tıklayınız.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*