13 Kasım 2018

Sesli Komut Uygulamasını Satın Alan Amazon’dan Akıllı Telefon Mu Geliyor?

Amazon FireE-kitap okuyucuları Kindle’lardan sonra Kindle Fire ile tablet piyasasına da giren Amazon‘un şimdi de Siri benzeri bir uygulama olan Evi‘yi satın alarak akıllı telefon piyasasına girmek için atılımlarda bulunuyor.

Techcrunch’ın haberine göre, perakende devi Amazon, sesli komut servisi Evi’yi 26 milyon dolara satın aldı. Ancak henüz iki taraftan da bu konu hakkında resmi bir açıklama yapılmadı.

Bu anlaşma doğrulandığı takdirde Amazon’un, zaten oldukça kızışmış olan akıllı telefon pazarına gireceğini varsaymak yanlış olmaz. Kindle Fire’ın lansmanında büyük ses getiren Amazon, tablet pazarının yanı sıra akıllı telefonuyla son dönemlerde Android ve Windows 8’in hızlı yükselişiyle kan kaybeden Apple için ciddi bir rakip olabilir. Bunun yanı sıra Amazon’un bu hamlesi, perakende devinin geçtiğimiz Ocak ayında satın aldığı ses tanıma şirketi Ivona ile Evi’yi birleştirecek mi sorularını da akıllara getiriyor.

Amazon’un Evi’yi geçtiğimiz yılın son dönemlerinde satın aldığı tahmin ediliyor; çünkü Evi Technologies LTD’nin tüm yöneticileri Amazon UK’nin resmi temsilcileriyle yer değiştirdiği ve bunun resmi olarak Octopus Ventures tarafından da doğrulandığı söyleniyor.

Amazon’unun mobil taraftaki geleceğine dair farklı öngörüler zaten bulunmakta. Kendi uygulama mağazasına sahip olan şirket, uygulama bazında Apple’ın gözünü korkutuyor. Tablet yarışında da oldukça iyi bir pazar payına sahip olan şirketin, ucuz fiyat avantajıyla akıllı telefon pazarında yer alması, iOS için tehlike çanlarının çalmasına neden olabilir.

Evi, hem iOS hem de Android platformlarda çalışabiliyor. Nuance’nin ses tanıma teknolojisine ve True Knowledge’ın arama motoruna sahip olan bu uygulama, doğal bir dille mesaj yazabiliyor ve bu doğallığı kullanıcının ne demek istediğini anlayarak yapıyor. Evi’nin aynı zamanda öğrenme kapasitesi olduğunu da söylemek gerekiyor.

Evi ilk olarak piyasa çıktığında Apple tarafından AppStore’dan kaldırılmıştı ve kaldırılmasının sebebi olarak da Siri’yla olan benzerliği öne sürülmüştü; fakat daha sonra Apple fikrini değiştirmiş ve Evi’nin AppStore’da yer almasına izin vermişti.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*