18 Aralık 2018

Seyahat Siteleri Mobil Ticareti Göz Ardı Ediyor

EyeforTravel tarafından yapılan bir araştırma seyahat sitelerinin mobil ticareti göz ardı ettiğini ortaya çıkardı.

Mobil ticaretin gitgide arttığının her gün yeni bir araştırma ile belgelendiği bu günlerde, EyeforTravel’ın araştırmasına katılan online seyahat acentalarının %61’i mobil optimize web sitelerinin olmadığını, %71’i ise mobil uygulamaları olmadığını belirtti.

Mayıs ayında EyeforTravel konferansında konuşan comScore Avrupa Mobil Ticaret Başkan Yardımcısı Jeremy Copp, Şubat ayı içerisinde EU5 ülkelerinde (Fransa, Almanya, İspanya, İngiltere ve İtalya) 11.3 milyon kullanıcının mobil cihazlarından seyahat sitelerine girdiklerini, geçen seneye kıyasla bu oranın %52 daha yüksek olduğunu belirtti.

EU5 ülkelerinindeki seyahat acentalarının %36’sının mobil uygulamaları olduğunun belirtildiği araştırmada, Fransız online seyahat acentalarının mobil sitelere en çok önem verenler oldukları, Fransa’yı Almanya’nın takip ettiği belirtildi.

Yine aynı konferansta konuşma yapan Hotels.com E-Ticaret Direktörü Dan Craig, 2009 ve 2010 yılında mobil ticarete yatırım yaptıklarını, fakat getirisini yeni yeni görmeye başladıklarını iletti. Craig, 2011 yılında mobil rezervasyonların geçen seneye oranla %500 arttığını belirtti.

Hotel.com müşterilerinin mobil siteyi en çok son dakika rezervasyonları ve rezervasyon detayları için kullandıkları da Craig tarafından paylaşılan bilgiler arasında.

Hotels.com yöneticisi, tablet bilgisayarların laptop ve masaüstü bilgisayarlara göre kolay ve eğlenceli kullanımından dolayı tercih sebebi olduklarını, kolaylık ve eğlence faktörlerinin seyahatın ana teması olduğunu, bu nedenle de tabletlere yönelik uygulamaların seyahat siteleri tarafından yapılması gereken bir yatırım olduğunun altını çizdi.

EyeforTravel’ın İngiltere’deki konferansında konuşan TripAdvisor Mobil Ticaret Başkan Yardımcısı Nathan Clapton, TripAdvisor mobil sitesini her ay 6 milyon kullanıcının ziyaret ettiğini belirterek, mobil uygulamaların seyahat siteleri için önemini bir kez daha ifade etti. Mobil uygulamayı oluşturan web sitelerinin uygulamalarının tanıtımını yapmayı asla unutmamaları gerektiği de Clapton tarafından iletildi.

Mobil ticaretin kullanım kolaylığı açısından her geçen gün artarak büyüdüğü aşikar. Müşterilerin mobil olarak seyahat araması yaptığı bir ortamda, mobil optimizasyonlu site ya da mobil uygulaması bulunmayan seyahat sitelerinin, müşterilerini rakiplerine kaptırması ise göz ardı edilemeyecek bir gerçek.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*