15 Kasım 2018

Seyhun Özkara: Sektör 2014’te Bu Yıla Kıyasla Daha Çok Büyüyecek [13/14 Dosyası]

ideasoft
Sektörün en kapsamlı yıl sonu değerlendirmelerini bir araya topladığımız 13/14 dosyamıza hatırlayacağınız gibi dün start verdik. Sektörün önde gelen fikir önderlerinin görüşlerine yer verdiğimiz bu dosyamızın bugünkü konuğu ise IdeaSoft Genel Müdürü Seyhun Özkara.

Geçtiğimiz sene hazırladığımız 2012/13 dosyamızda 2012’yi oldukça iyi bir şekilde geçirdiklerini dile getirmiş olan Özkara, 13/14 dosyamız için verdiği cevaplarda bu yılki hedeflerini de gerçekleştirdiklerinin belirtti. 2013’te sektörün 2012’ye kıyasla aynı ivmede büyümediğine de değinen Özkara, 2014 yılından daha umutlu olduklarını da sözlerine ekledi.

Diğer röportajlar için: E-Ticaret Sektörünün 2013 Değerlendirmeleri ve 2014 Öngörüleri

Sizce 2012’ye kıyasla 2013 yılında Türk e-ticaret sektöründe ne gibi gelişmeler yaşandı? Sektör geçen seneyle aynı doğrultuda büyümeye devam ediyor mu?

2010, 2011, 2012 yılları sektör açısından daha hareketliydi. 2013 yılında doğal olarak ekonomik ve diğer etkileri de göz önünde bulundurarak yorumladığımızda zaman zaman durgunluklar oldu. Toplam 2013 e-ticaret hacmini incelediğinizde belirli dönemlerin durağanlığını görebilirsiniz. Ben bunu normal karşılıyorum her yıl aynı ivmeyi yakalayamazsınız. Bazı dönemlerde durağanlık ve sonrasında tekrar büyümeye devam eder.

2014 senesinin 2013 yılından daha iyi geçeceğini düşünüyorum. 2014 yılı içinde birkaç birleşmenin de olacağını düşünüyorum.

E-ticaret altyapı sistemlerini ele alacak olursak Türkiye pazarı 2013’ü nasıl geçirdi? Bu alandaki rekabeti nasıl değerlendiriyorsunuz?

E-ticaret altyapı sağlayıcılarının büyümesi, e-ticaret sektörünün büyümesi ile paralellik gösteriyor. Sektörün ihtiyacı olan şey internetten alışveriş yapan kullanıcı sayısının artması. Bu rakamların yıldan yıla büyümesi hem altyapı sağlayıcılarını, hem e-ticaret sitelerini, hem de yeni e-ticaret girişimlerini dolaylı yoldan etkilemektedir.

2013 yılında yeni altyapı sağlayıcıları farklı kitleleri hedefleyerek pazara giriş yaptı. Bunu biz IdeaSoft olarak çok olumlu karşılıyoruz. Bazı küçük altyapı sağlayıcıları hayatına devam edemeyerek kapatmak zorunda kaldı. Altyapı sağlayıcıları birbiriyle rekabet etmek yerine e-ticaret pazarının büyümesi için çaba sarf etmesi gerektiğini düşünüyorum.

Seyhun-Recep-Ozkara-

2013 yılında IdeaSoft olarak hedeflerinizin ne kadarını gerçekleştirdiniz?

Hedefler gerçekleştirmek için koyulur, bu konuda da iyi olduğumuzu düşünüyorum. IdeaSoft olarak 2013 yılı için koyduğumuz hedeflerimizi gerçekleştirdik. Gerçekçi hedefler belirlemiştik ve yıl sonu itibari ile bu rakamlara ulaştık. Google, Garanti Bankası ve Yurtiçi Kargo ile beraber gerçekleştirdiğimiz “İşinizi İnternete Taşıyın” projesini başarıyla sonlandırdık. Binlerce KOBİ’ye ücretsiz hizmet sunduk ve onları e-ticaret ile tanıştırdık.

IdeaSoft’un 2014 hedefleri nelerdir? Altyapı hizmetlerinde kullanıcılara ne gibi yenilikler sunmayı planlıyorsunuz?

Biz her yıl ortalama 6 ara versiyon ve 1 ana versiyon çıkarıyoruz. Bu versiyonların hepsi yeni özellikleri içeriyor, bu özellikler de müşterilerimizin talepleri doğrultusunda ve sektörel yenilikler olarak öne çıkıyor. Türkiye’nin en çok kullanılan altyapı sağlayıcısı olarak yenilikçi olmak zorundayız. Mobil ticaret, sosyal ticaret alanında bugüne kadar ilkleri gerçekleştirdik ve böyle olmaya 2014 senesinde de devam edeceğiz.

2014 yılında IdeaSoft’un global bir oyuncu olma yolunda ilk adımlarını göreceksiniz. Yaklaşık 2 yıllık bir sürecin meyvelerini bu sene vermesini umut ediyoruz.

2014’te Türk e-ticaretini sizce neler bekliyor? 2014’te en çok ne konuşulacak? 

Bu soru için sanırım sayfalarca yazı yazabilirim. Özetlemek gerekirse;

• Dikey e-ticaret siteleri her yıl olduğu gibi artacak ve pozisyonlarını güçlendirecek, aralarında kapanacaklar da olacaktır ne yazık ki.
• Ben bu sene birkaç tane birleşmenin gerçekleşeceğini düşünüyorum.
• 2014 yılında sosyal ticaret ve mobil ticaret çok konuşulacak. Ama göreceğiz sadece konuşulacak her zaman olduğu gibi.
• Bu yıl 2013 yılına göre büyümenin daha fazla olacağını ve devam edeceğini düşünüyorum.

E-ticaret sitesi açmak isteyen girişimciler altyapı hizmeti seçerken nelere dikkat etmeliler?

E-ticaret altyapısı önemli bir konu fakat tek başına bir şey ne yazık ki ifade etmiyor. Girişimcilerin tek ihtiyacı e-ticaret altyapısı değil. İhtiyaçları bir iş ortağı. Altyapı konusunda, ödeme sistemleri konusunda, dijital pazarlama konusunda, eğitim konusunda ve birçok konuda girişimcilerin desteğe ihtiyacı var. Biz 2012 senesinden itibaren müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarına onlar gibi düşünüp çözümler üretmeye çalıştık. Sanırım son 2 yılda açık arayla en çok kullanılan altyapı olmamızı da buna bağlıyoruz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*