20 Kasım 2018

Shazam’ın Yeni Uygulamasıyla TV’deki Kıyafetler Anında Satın Alınabilecek

Shazam2013’te belki Türkiye’de çok karşılaşmayacak olsak da dünyada akıllı TV’lerden alışveriş yapılmaya başlanacağı konuşuluyor. Hatta gelecekteki trendler hakkında tahmin yürütenler, televizyonda gösterilen ürünleri ekranın başından satın alınabileceğini söylüyorlar. Aslında teknolojinin son dönemlerdeki ataklarına baktığımızda bunun gibi öngörülerin çok da uzakta olmadığını söylemek mümkün. Bundan birkaç yıl önce mobil üzerinden gerçekleşen alışverişler neredeyse yok denecek kadar azdı; ama şu an mobil cihaz kullananların günlük hayatının bir parçası olmaya başladı.

Duydukları müzikleri merak edip, çalan şarkının kime ait olduğunu bulmak isteyenler Shazam’ı duymuşlardır. Bilmeyenler için özetlemek gerekirse, Shazam bir mobil uygulama ve çalan bir şarkıyı belli bir süre bu uygulama ile kaydettiğinizde Shazam size çalan şarkının ne olduğunu ve şarkıcının bilgilerini söylüyor. Shazam işin müzik kısmını biraz daha kenara koyarak işin boyutunu değiştirecek bir uygulamayı hayata geçirdi.

Shazam for Clothes uygulamasıyla kullanıcılar bir TV şovunda, oyuncuların üzerindeki kıyafetleri aratarak, bu kıyafetlerin satış linkine doğrudan gidebilecekler. Bu uygulama hem TV şovlarında hem de reklamlardaki kıyafetler için kullanılabilecek ve 30 saniyelik bir kayıt ile tüketiciler ürünlerin satın alma sayfasına yönelebilecekler.

Peki bu sistem nasıl çalışıyor? İlk akla gelen mobil uygulamanın bir görsel tarayıcısı şeklinde çalıştığı olsa da, şirketin CEO’su Andrew Fisher henüz bunun mümkün olmadığını ve halen üzerinde çalıştıklarını dile getiriyor. Shazam ses kayıtlarının içindeki kodları analiz ediyor ve böylelikle ilgili şarkıyı bulmaya yardımcı oluyor. Bu uygulama TV şovu ve reklamlarda da aynı sistemi kullanacak. TV şovu ve reklamlarını veri tabanına kaydedecek olan sistemle beraber kullanıcılar TV’deki sesleri Shazam’a 30 saniye kaydedecek, böylelikle ürünün satış linkine uygulama üzerinden erişilebiliyor olacak.

Amerika nüfusunun üçte birinin Shazam’ı kullanıyor olması öncelikli olarak ABD’deki TV programlarının bu uygulamayla entegre bir halde olacağının da habercisi diyebiliriz. 7 gün 24 saat boyunca 160 farklı TV programında kullanılabilecek olan Shazam’ın yeni uygulamasıyla, kullanıcılar tüm oyuncuların yer aldığı cast listesine, soundtrack detaylarına ulaşabilecek ve aktörlerin tweetlerini okuyabilecekler. Tüketiciler tüm bunları odadaki diğer kişileri etkilemeden kendi mobil cihazları üzerinden yaparak, diğer tüketicileri rahatsız etmeyecekler.

Shazam’ın bu yeni uygulaması mobil ticarete farklı bir boyut getirebilir. Hem markalar hem de TV programları bu tür uygulamaların veri tabanlarına kendi ürünlerini ekleyerek mobil alışveriş yapan kullanıcılara ulaşma şansı yakalayacaklar. Özellikle TV programlarında ünlü simaların giydikleri ürünler, kullanıcıların çok fazla ilgisini çekiyor. Friends adlı dizinin setindeki fotoğraf çerçevesini almak için yapımcı firmayı arayan insanlardan esinlenen ASOS’un kurulması ve ilk başlarda TV şovlarında satılan ürünleri satarak işe başlaması, e-ticaret sektöründe bunun en iyi örneklerinden biri olarak değerlendirilebilir. Shazam for Clothes uygulaması da benzer bir etki yaratarak e-ticaret firmalarını harekete geçirebilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Kişisel asistan uygulamaya doğru giden adımlar

Fikrini söyle

*