17 Kasım 2018

Kim Kardashian’lı ShoeDazzle, Üç Yılda 13 Milyon Üyeye Nasıl Ulaştı?

Son dönemlerde ünlü simaların e-ticarete yönelmesiyle beraber birçok online alışveriş mağazası da ünlülerin dahil olduğu markalarla tüketicilerin karşısına çıkıyor. Bu girişimlerden biri de Amerika’daki reality şovuyla bilinen Kim Kardashian’ın moda stilistliğini yaptığı ShoeDazzle.

Mart 2009’da Santa Monica, Kaliforniya’da hayata geçirilen şirketin kurucu ortağı, önceleri LegalZoom’un kurucu ortaklığını da yapan Brian S. Lee. Daha önce ShoeDazzle’ı duymayanlar için kısaca anlatmak gerekirse, ShoeDazzle üyelerine özel ayakkabı satışı yapma fikriyle ortaya çıktı. Üyeler her ay 39,95 dolar ödüyorlardı ve kendi zevklerine göre 5 farklı ayakkabı seçeneği sunuluyordu. Kullanıcılar da bu alternatiflerden birini seçiyorlar ve böylece her ay yaklaşık 40 dolara yeni bir çift ayakkabı almış oluyorlardı. Üyeler, seçenekleri beğenmedikleri takdirde o aylık haklarını başka bir zaman kullanabiliyorlardı.

ShoeDazzle’ın sunduğu aylık ürün yollama modeli, daha sonrasında bir sosyal ticaret girişimi olan Beachmint ve kişisel bakım ve güzellik ürünleri satan Birchbox gibi şirketlerin de gelir modelini oluşturan bir sistem oldu ve kullanıcılar arasında da oldukça beğenildi.

ShoeDazzle 2011’de ayda 150.000 çift ayakkabı satıyordu. Bir önceki yıl ise bu rakam 25.000 civarındaydı.

ShoeDazzle’ın çıkış noktasının hikayesi ise şöyle: Brian Lee bir gün eşinin aldığı 1200 dolarlık ayakkabıyı görür ve neden sadece ayakkabı satmaya odaklanan perakendicilerden değil de, lüks mağazalardan alışveriş yaptığını sorar ve bunun üzerine eşinden aldığı cevap da ShoeDazzle’ın iş planının oluşmasını sağlar: “Butiklerdeki çalışanlar beni tanıyor, benim tarzımı biliyor ve bu beni şımartıyor. Bir kadın alışveriş yaptığında kendini güzel hissetmek ve şımartılmak ister”. Lee, ShoeDazzle’ın iş modelini üyelerine her ay tamamen onlar için özel olarak hazırlanmış bir koleksiyon sunmak üzerine hazırlamıştı.

Hazırlanan bu koleksiyonlardaki ayakkabıların her biri eski bir moda tasarımcısı olan Kim Kardashian tarafından seçiliyor. Her kullanıcıya kendine has bir koleksiyon sunulması içinse özel bir algoritma kullanılıyor ve siteye üye olunurken, kişilere bazı sorular soruluyor ve algoritma da bu soruların cevaplarına göre üyenin ne tür tasarımlardan hoşlandığını ortaya çıkartıyor. Sonuç olarak da kullanıcının zevkine en yakın ürünler bu koleksiyonlarda sunuluyor.

Eylül 2011’de Bill Strauss, CEO’luk görevini Brain Lee’den devraldı ve Lee de yönetim kurulunun başına geçti.

Facebook hesabıyla siteye giriş yapanlar ise arkadaşlarının Showroom’larına bakabiliyor, site içinde onlarla online olarak konuşabiliyor veya ürünler hakkında yorumlar alabiliyor. Kısaca ShoeDazzle aynı zamanda sosyal ticarete de el atarak, markasının bilinirliğini tabiri caizse kulaktan kulağa yaymak için bir girişimde bulunmuş oluyor.

Kuruluş aşamasındaki şirketlere yatırım yapan Polaris Ventures, ShoeDazzle’a 7 milyon dolarlık bir yatırım yaptı ve böylece girişim ilk tur yatırımını da almış oldu. Sonrasında Nisan 2010’da Lightspeed Venture Partners’dan 13 milyon dolar, Mayıs 2011’de ise Silikon Vadisi’ndeki Andreessen Horowitz adlı şirketten 40 milyon dolarlık yatırım aldı.

Şirket, açılışından 18 ay sonra 1 milyon üyeye ulaştı. Temmuz 2012’de de ShoeDazzle üye sayısını 1 milyon daha artırdı ve toplamda 13 milyon kayıtlı üyeye ulaştı. Şirket bir yıl içinde üye sayısını 3 milyondan 13 milyona çıkartarak büyük bir adım atmış oldu.

ShoeDazzle okyanusun ötesindeki kullanıcılara da ulaşmak için 6 Eylül 2011’de ShoeDazzle İngiltere‘yi açtı. Fakat işler pek de şirketin umduğu gibi gitmedi ve açılışından dört ay sonra, Birleşik Krallık’taki çalışmalarını sonlandırma kararı aldı. İlk önceliklerinin Amerika olduğunu belirten şirket, İngiltere’deki kullanıcılarına üyeliklerinin 31 Ocak 2012’de sona ereceğini bildiren bir e-posta yollayarak durumu açıkladı. Bu sürede şirketin elinde kalan ürünler, kapanış nedeniyle %50 indirimle site kapanana kadar satışa sunuldu.

Ancak bir süre sonra kullanıcılar her ay yeni bir ayakkabı alma fikrini çok da mantıklı bulmamaya başladılar; çünkü bu kadar çok ayakkabıyı koyacak yer bulamadıklarından yakınmaya başlayanlar olmaya başlamıştı. Bu aylık ürün gönderim furyasının Beachmint’le daha da artmasının ardından, ShoeDazzle bir takım yenilikler yapmak için girişimlerde bulunmaya başladı. Mart 2012’de ShoeDazzle, iç giyim, çanta, aksesuar gibi ürünleri de satmaya başladı ve tabi ki bu ürünler yine şirketin ünlü yüzü Kim Kardashian tarafından seçiliyordu.

ShoeDazzle’ın başarısının arkasındaki ana nedenler;

  • Ünlü bir simanın markanın yüzü olması,
  • Doğrudan kadınlara yönelik ürünler satması,
  • Şirketin diğer sitelerden farklı bir iş modeliyle hizmet vermesi,
  • Son zamanların en büyük trendi sosyal ticareti kullanarak markanın bilinirliğini kullanıcılar arasında artırması.


Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*