18 Kasım 2018

Online Alışveriş Erkeklere Mağaza Alışverişinden Daha Cazip Geliyor

Alışveriş araştırma firması Shoppercentric, erkeklerin alışveriş alışkanlıkları üzerine bir rapor hazırladı.

İngiltere’de gerçekleştirilen araştırmada, erkeklerin %54’ünün artık neredeyse haftada 3 kere alışveriş yaptıklarını ortaya çıkarken, mağazaların pazarlama çalışmalarında kadınları hedeflemesinin artık çok da geçerli bir yöntem olmadığı belirlenmiş oldu.

Erkeklerin alışveriş yaparken çok fazla zaman harcamaktan hoşlanmadıklarının belirtildiği raporda, erkeklerin %49’unun sadece ne alacaklarını biliyorlarsa alışveriş yaptıkları belirlendi. Bayanlarda ise bu oran %38.

Erkeklerin yine %49’u alışveriş yaparken satın almak istedikleri ürünü alıp çıkmayı tercih ettiklerini, mağazaların onlar için fazla kalabalık ve gürültülü olduğunu belirtti.

Erkeklerin zincir mağazalardan değil, bağımsız mağazalardan alışveriş yapmaktan hoşlandıklarının da paylaşıldığı raporda, erkeklerin karar vermeden önce çok fazla mağaza gezmeyi de tercih etmedikleri belirtildi.

Yiyecek dışı alışverişlerde erkeklerin %36’sının en fazla 1 – 2 mağaza dolaştıkları paylaşılırken, bayanlarda bu oranın %23 olduğu eklendi. Erkeklerin %31’i ilk girdikleri mağazadan alışverişlerini yaptıklarını da paylaştılar.

Bütün bü özellikler dikkate alınarak, erkeklerin online alışkanlıklarının da incelendiği raporda, erkeklerin %54’ünün, kadınların ise %47’sinin en az gün aşırı internette vakit geçirdikleri belirtildi.

Erkeklerin sadece %4’ü hiç online alışveriş yapmadıklarını belirtirken, uzun kuyruklara ve kalabalıklara girilmeden online alışveriş yapmanın erkeklere oldukça cazip geldiği bilgisi paylaşıldı.

Erkeklerin online alışveriş yaparken en fazla önem verdikleri etkenler arasında ise ilk sırada fiyat (%53), ikinci sırada ise seçenek (%15) bulunuyor. Ürün kalitesi %14 ile üçüncü sırada yer alırken, gönderim seçenekleri ve ürün detay bilgileri de ayrı ayrı %1 oranında tercih edilmiş bulunuyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*