13 Kasım 2018

Kara Cuma’nın Ardından Siber Pazartesi de Rekor Kırdı

Bildiğiniz üzere Şükran Günü’nden sonraki Cuma günü ABD’de Kara Cuma “Black Friday” olarak adlandırılıyor. Ülke genelindeki on binlerce mağaza, o güne özel sınırları zorlayıcı indirim ve promosyonlarla tüketicilerine ulaşıyorlar. Bu alışveriş çılgınlığının bir de “Siber Pazartesi” versiyonu var ki, Kara Cuma’nın hemen ardından gelen Pazartesi günü kutlanır ve tamamen internet üzerinden gerçekleştirilen kampanyalar kapsamında bir işleyişe sahiptir.

Henüz, yeni gerçekleşmiş olmasından dolayı Siber Pazartesi ile ilgili rakamlar şimdilik kağıt üzerinde kalıyor ancak, IBM’in sağladığı ilk verilere göre indirim etkinliği ABD’liler tarafından en az Kara Cuma kadar ilgi görmüş durumda. 2011 yılında bir önceki yıla göre yüzde 22’lik artışla 1 milyar 251 milyon dolar olarak açıklanan Siber Pazartesi online satış rakamlarının, bu yıl ise 1 milyar 465 milyon dolar olarak gerçekleştiği belirtildi.  Kaldı ki, 57 milyon Amerikalı’nın, bilgisayar ve mobil cihazlarından yaptığı online alışveriş harcamalarının ilk kez bir “Kara Cuma” gününde 1 milyar doları geçtiğini belirtmiştik.

Böylece, Şükran Günü haftasında ABD’li tüketicilerin toplam 4 milyar 327 millyon dolarlık alışveriş yaptıklarına şahit oluyoruz. Siber Pazartesi kapsamında bu yıl, tüketici elektroniği kategorisindeki satışlarda bir önceki yıla göre yüzde 24 oranında bir artış yaşandı. Bu oran dijital içerik ve abonelik bazlı uygulamalarda yüzde 28, bilgisayar donanım gereçlerinde yüzde 22, video oyun konsolları ve aksesuarlarında yüzde 18, takı ve mücevher kategorisindeki ürünlerin satışında ise yüzde 17’lik bir artış gözlemlendi.

2005 yılından bu yana her sene düzenli olarak organize edilen Siber Pazartesi indirimleri kapsamında, online satış rakamlarının 2011 yılının aynı gününe oranla yüzde 17.1 civarında arttığı gözlemleniyor. Mobil trafiğin yüzde 20 artış gösterdiği ve alışveriş yapanların yüzde 10’unun ise mobil cihazlarıyla satın alma yoluna gittikleri de açıklanan bilgiler arasında. IBM’in “Digital Analytics Benchmark” yazılımının sağladığı verilere göre sosyal medyanın ise satışa dönüştürme konusunda yüzde 1’in altında kaldığı belirtiliyor.

Bu rakamlar, aslında normal zamanlardaki kullanıcı davranışlarını da birebir yansıtıyor diyebiliriz. Sosyal medyanın satışa dönüştürme bakımından çok da efektif olmadığına, ancak marka ve ürün bilinirliği konusunda bir etkisi olduğuna önceki araştırmalarda da şahit olmuştuk. IBM’in araştırması yine aynı şekilde e-posta pazarlaması yönteminin satışa yönlendirme konusunda oldukça başarılı olduğunu ortaya koyuyor. Şükran Günü’nü de kapsayan tatil günleri boyunca perakendecilerin yüzde 79’u müşterilere ulaşma konusunda e-bültenleri tercih ettiğini de belirtmekte yarar var.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*