15 Kasım 2018

Sıcağı Sıcağına: Isı Haritalarıyla Satışları Artırmanın En 2 Kolay Yolu

ısı haritası 5 - Kopya

 

E-ticaret siteniz dünyanın en çekici sitesi olabilir ama sayfalarınızı daha da çekici kılmayı yasaklayan bir madde yok. Ziyaretçilerinizi nasıl etkilediğinizi görmek için ısı haritalarını kullanarak sayfaları optimize edebilir ve böylece dönüşüm oranıyla satışları daha da arttırabilirsiniz.

Çünkü fazla satış göz çıkarmaz

Ve sitenizde neyin iyi gittiğini bilmezseniz neyin kötü gittiğini de bilemezseniz. Bu nedenle ileride yapacağınız bir değişiklik sitenin dönüşümünü azaltarak satışlarınızın yara almasına da neden olabilir. Isı haritaları işte bu sorunu çözüyor: Ziyaretçilerin e-ticaret sitesinde hangi dönüşüm düğmelerini, menüleri, resimleri tıkladığını ve bunun yanı sıra hangi site öğeleriyle daha az etkileşime geçtiğini gösteriyor.

İlgili yazı: Sitenizde Satışları Artıran 6 Faydalı Görsel Analiz Aracı

A/B testi yapmadan sitenizde değişiklik yapmayın

Ve ısı haritaları kullanmadan da A/B testi yapmayın. Isı haritalarının web sayfalarında dönüşümü artırmak üzere nasıl kullanılacağını gösteren iki örnek olay incelemesini aşağıda bulabilirsiniz:

ısı haritası 8

Örnek olay incelemesi 1: Google sola koymayın dedi ama onlar koydular

Dennis Publishing şirketi kendilerine ait Carbuyer.co.uk sitesinde Google reklamlarından daha fazla gelir etmek istiyordu. Bu yüzden de reklamları web sitesinde daha görünür bir yere yerleştirmeye karar verdiler. Google ısrarla reklamları sola koymayın demişti ama ısı haritaları ziyaretçilerin sayfanın soluna baktığını gösteriyordu. A/B testinde kontrol ve deneme sayfalarının karşılaştırmasını aşağıda görüyorsunuz:

ısı haritası 1

Sonuç

Şirket içinde 8000 ziyaretçiyle tek sayfada yapılan testler, reklamları sola yerleştirmenin tıklama oranını (TO) yüzde 74,5 artırdığını gösterdi (yüzde 97 istatistiksel doğruluk oranıyla). Ardından bu testi sitenin tamamında uyguladılar ve tıklama oranının yüzde 44, RPM oranın da (1000 reklam gösterimi başına gelir) yüzde 48 arttığını gördüler.

Mesaj net: Google’ı dinlemeden önce kendi ısı haritalarınıza güvenin. Dennis Publishing böyle yaparak gelirlerini yüzde 48 artırdı.

Örnek olay incelemesi 2: Isı haritaları gezinme çubuğunun dikkat dağıtarak dönüşümü azalttığını gösterdi:

Yetişkinlere eş bulan ve şimdi ismini Couple olarak değiştiren Pair uygulaması, ziyaretçilerin uygulamayı indirmesi veya Blog, Yardım ve Kariyer sayfalarına gitmesi için basit bir açılış sayfası kullanıyordu. Aşağıda orijinal sayfayı görüyorsunuz.

ısı haritası 2

 

Pair’de iş geliştirme uzmanı olarak çalışan Lim Cheng Soon, ana sayfaya ısı haritası destekli A/B testi yaptı ve aşağıdaki sonuçları aldı.

ısı haritası 3

 

Lim ısı haritasında ilginç bir şey fark etti: Sayfanın üstündeki gezinme çubuğu çok dikkat çekiyordu ve insanlar Pair uygulamasını AppStore ile Google Play’den indirmeye yarayan dönüşüm düğmesini tıklamak yerine gezinme çubuğunu tıklıyordu. Böylece sayfada en dikkat çekici şeyin dönüşüm düğmesi olduğunu ve bu düğmenin yanına daha fazla dikkat çeken başka öğeler yerleştirmemek gerektiğini anladılar.

İlgili yazı: Dönüşüm Artırma Sözlüğü > +100 CRO Terimiyle Dönüşümü Optimize Edin

Bu kez de sayfadaki dikkat çekici öğeleri kaldırdıkları zaman ne olacağını görmek için A/B testi yaptılar. Gezinme çubuğunu gizlediler, sosyal paylaşım düğmelerini ve “Ücretsiz İndir” yazısını gizlediler. Hatta alternatif bir sayfada “Ücretsiz İndir” yazısını büyüterek tersini de test ettiler.

Sonuç olarak dönüşüm düğmesinin üzerindeki “Ücretsiz İndir” yazısının dönüşümü yüzde 10 arttırdığı ortaya çıktı. Öte yandan gezinme çubuğunu gizlemek de dönüşümü yüzde 12 artırdı. Sosyal paylaşım düğmelerini gizlemek ise çok kötü oldu. Düğmeleri kaldırdıkları için dönüşüm oranı yüzde 34 azaldı. “Ücretsiz İndir” yazısını büyütmeye dayalı test de kötü sonuç verdi ve bu durum dönüşüm oranını yüzde 42 azalttı.

İlgili yazı: Müşteri Mıknatısı > Ana Sayfada Dönüşümü Artırmanın 21 Yolu

Peki ne yaptılar?

Bölünmüş A/B testi yaparak yeni bir test sayfası oluşturdular ve bu sayfada gezinme çubuğunu başlıktan alıp sayfanın en altına indirdiler. “Ücretsiz İndir” yazısını da gizlediler ama bu kez sosyal paylaşım simgelerine dokunmadılar. Böylece dönüşüm oranı net olarak yüzde 25 arttı.

Başarı! Sadece sayfadaki tek bir öğeyi test eden sıradan bir A/B testi yapmak yerine tüm öğeleri birbiriyle karşılaştıran bölünmüş A/B testi yaptıkları için sayfayı yüzde 100 optimize etmeyi başardılar. Aşağıdaki gibi:

ısı haritası 4

 

Ne öğrendik?

  1. İlk bakışta menüyü görmenin zor olduğunu düşünseniz de karar vermeden önce ısı haritalarıyla A/B testi yapın.
  2. Harekete çağrı düğmesinin (satın al, indir vb.) etrafını boşaltarak sayfayı test edin.
  3. Sosyal kanıt kullanın (çok sayıda gerçek ziyaretçi A/B testi yapın).

Böylece ısı haritalarının pratikte nasıl kullanılacağıyla ilgili gerçek hayattan iki örnek vermiş olduk. Şimdi A/B Testi Nedir ve Markalar Bu Testten Nasıl Faydalanabilir? yazımızı okuyarak konunun üzerine gidebilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*