17 Kasım 2018

Şifresini Unutan Kullanıcıların Yüzde 92’si İnternet Sitesini Terk Ediyor

Sosyal Loginİnternetten alışveriş yapmak birçok kullanıcı için keyifli bir aktivite olarak, kimileri için de zamandan tasarruf için oldukça önemli bir etmen olarak öne çıkıyor. E-ticaretin avantaj ve dezavantajlarının yanı sıra özellikle bir konu var ki birçok kullanıcının başına büyük dert oluyor.

Her internet sitesinde farklı bir kullanıcı adı ve şifresi girerek kayıt yaptıran kullanıcılar, bu bilgileri bir süre sonra unutmalarından dolayı sorun yaşıyorlar. Janrain’in yaptığı bir araştırmaya göre, bir siteden tekrar alışveriş yapmak isteyen kullanıcılar paylaştıkları bilgileri hatırlamadıkları zaman, siteden yeni bir parola almak yerine siteyi terk etmeyi tercih ediyor. Bu da markalar için büyük bir problem oluşturuyor.

Şifre ve kullanıcı adı problemi için son dönemlerde şirketler social login butonlarını kullanmaya başladılar. Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlardaki profilleriyle siteye üye olan kullanıcılar, o siteden tekrar alışveriş yapmak istedikleri zaman farklı bir şifre ve kullanıcı adına gerek duymadan, sosyal ağ profiliyle siteye girebiliyorlar. Ancak bu sistem henüz oturmuş değil. Şöyle ki, markaların önemli bir çoğunluğu kullanıcılara sosyal login ile siteye üye olma özelliği sunmadığı için kullanıcılar siteye girdikleri zaman yeni bir profil oluşturmak zorunda kalıyorlar.

Araştırmada kullanıcıların %92’si şifrelerini unuttukları takdirde, o siteden yeni bir şifre istemek yerine sayfayı terk ederken, 5 kullanıcıdan 4’ünün yeni bir siteye üye olurken verdiği bilgilerin büyük bir kısmının doğru olmadığı ortaya çıktı. Kullanıcılar şifrelerini unutmaları halinde siteyi terk ediyor olsalar da, tüketicilerin %67’si üye oldukları site üzerindeki profillerini kişiselleştirmeyi sevdiğini söylüyor.

Kullanıcıların %65’i social login ile kayıt özelliği olan bir siteyi tekrar ziyaret ettiklerini söylerken, %57’lik bir kesim ise social login ile sitelere üye olduklarını söylüyor. Araştırmaya göre social login sisteminin yeni bir özellik olmasına rağmen, kullanıcıların büyük bir çoğunluğu bu uygulamayı kullanışlı buluyor.

Janrain’in Ekim ayında yayınladığı bir diğer araştırmada da social login için en çok tercih edilen sosyal ağın %48’lik bir oranla Facebook olduğu görülüyor. Google+ %32 ile ikinci sırayı alıyorken, social login kategorisinde Twitter sadece %3’lük bir orana sahip.

2011 yılı sonunda sosyal medyayı aktif kullanan kullanıcılar arasında yapılan başka bir araştırmaya göre de kullanıcıların %86’sı için alışveriş sitelerinde üyelik zorunluluğu istenmediği, %88’inin ise doğru olmayan kullanıcı bilgileri verdikleri ortaya çıktı. 2011’de kullanıcıların %77’si social login özelliğiyle sitelere giriş yapmak isterken, 2010’da bu oran %66 civarındaydı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Ciddi Anlamda Güzel Konulara Değinilmiş.

Fikrini söyle

*