18 Kasım 2018

Sina Afra: 2013’teki Siparişlerimiz Yüzde 30 Oranında Arttı [13/14 Dosyası]

markafoni
Geçtiğimiz yıl 29 şirketin katılımıyla hazırladığımız 2012/13 dosyamıza bu sene de devam ediyoruz ve Türkiye pazarının 2013’ü nasıl geçirdiğine ve 2014 yılında sektörü neler beklediğine Türk e-ticaret şirketlerinin gözünden bakıyoruz.

Bu yılki 2013/14 dosyamızın ilk konuğu ise Türkiye’nin önde gelen özel alışveriş kulüplerinden Markafoni‘nin CEO’su Sina Afra oldu. 2013 yılı değerlendirmelerine geçmeden önce hatırlamak gerekirse, geçen yılki Markafoni dosyamızda 2012’yi rekabetin yılı olarak değerlendiren Afra, 2013 yılında sektöre yerli ve yabancı yeni oyuncuların gireceğine ve mobil ticarette beklenen sıçramanın gerçekleşeceğine değinmişti.

Geçtiğimiz yıla dair kısa bir hatırlatma yaptıktan sonra 2013 yılı değerlendirmeleri ve 2014 öngörülerine geçebiliriz.

Diğer röportajlar için: E-Ticaret Sektörünün 2013 Değerlendirmeleri ve 2014 Öngörüleri

Sizce 2013 yılı Türk e-ticaret sektörü açısından verimli bir yıl mıydı? Geçtiğimiz yıla kıyasla sektörde neler değişti? 2012’yi rekabetin yılı olarak değerlendirmiştiniz. 2013’te bu rekabet ne kadar devam etti?

Özel alışveriş siteleri pazarında şu anda toplam oyuncu sayısı 16; böylesi büyük ve hareketli bir pazarda, zorlu rekabet koşulları karşısında devam edemeyen bazı oyuncuların piyasadan çekilmek durumunda kalmalarına özellikle bu sene şahit olduk. Önümüzdeki dönemde, büyük ölçekli şirketlerin küçük oyuncuları satın alması ve konsolidasyonların yaygınlaşmasıyla, pazardaki oyuncu sayısının azalmaya devam ederek piyasanın dengesini bulmasını bekliyoruz.

Markafoni 2013’ü nasıl geçirdi? Sene başındaki hedeflere ulaşıldı mı?

Bu sene de hızlı büyümeye devam ettik. Sipariş adedindeki satış oranımız geçen seneye göre yüzde 30 oranla arttı. Diğer taraftan özellikle mobil alışverişin yükselmesiyle beraber, 2013’te akıllı cihaz üzerinden online alışveriş uygulamalarında aktif bir rol üstlendik. Markafoni üyelerine istedikleri yer ve zamanda alışveriş imkanı veren mobil sitemiz ve iPhone, iPad, Android, BlackBerry ve Windows 8’e yönelik çeşitli mobil uygulamalarımızla, mobil üzerinden satışlarımız 2013 sonu itibariyle yüzde 20’ye ulaşmış durumda.

Ayrıca bu sene müşterilerimize ödeme sistemlerinde birçok alternatif sunarak çeşitliliği arttırdık ve alışverişi daha da kolaylaştırdık. Artık Markafoni üyeleri yaptıkları alışverişlerde kredi kartlarında biriken puanları kullanabiliyor. Aynı zamanda Markafoni, kredi kartı kullanıcısı olmayanlara veya tercih etmeyenlere, banka kartı, ininal ön ödemeli kart, BKM Express, Turkcell Cüzdan gibi geniş bir ödeme sistemi seçeneği sunuyor.

SinaAfra roportaj

2014 yılı için Markafoni’nin hedefleri neler? Markafoni olarak önümüzdeki yıl geleneksel pazarlama mecralarında (dergi, gazete, TV vb) yer almayı düşünüyor musunuz?

Perakende sektörünün giderek daha fazla online dünyaya adım atmasıyla birlikte, online alışveriş siteleri de bu sektörün asli birer oyuncusu haline gelmeye başladı. Bu noktada biz de Markafoni olarak e-ticaret oyuncusundan çok bir perakendeci olarak hareket ediyoruz. Çünkü hem sezon sonu ürünlere yer veren Markafoni, hem de sezon ürünlerine yer veren Markafoni iştirakleri enmoda.com, misspera.com ve zizigo.com olarak, konum ve strateji açısından perakendenin bir parçası konumunda faaliyet gösteriyoruz. Markafoni olarak Türkiye’nin ilk 20 perakende şirketinden biriyiz ve önümüzdeki 10 yılda ilk 5 oyuncudan biri olacağımıza inanıyoruz.

Diğer taraftan, Markafoni olarak önümüzdeki yıl da hem online hem de offline mecraları en elverişli şekilde kullanarak 360 derece iletişimimize devam edeceğiz.

Birçok özel alışveriş kulübünün markalaşmaya yönelik adımlar attığını görüyoruz. Özel alışveriş kulüplerini 2014’te neler bekliyor?

2014 yılında sektörde markalaşan alışveriş kulüplerinin rekabeti devam edecek. Aynı zamanda önümüzdeki dönemde yukarıda belirttiğimiz gibi, büyük ölçekli şirketlerin küçük oyuncuları satın alması ve konsolidasyonların yaygınlaşmasıyla, pazardaki oyuncu sayısının azalmaya devam ederek piyasa dengesini bulmasını bekliyoruz.

2014’te Türk e-ticaretini sizce neler bekliyor? 2014’te en çok ne konuşulacak?

2014 yılında mobil alışverişin daha da yükselmesine şahit olacağız. Bu nedenle, mobil site ve uygulamalarımızı sürekli geliştirerek ve bu mecraya özel kampanya ve ayrıcalıklar sunarak mobil alışverişte büyümeye devam edeceğiz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Sina Afra’nın geçen seneki söyledikleri büyük oranda gerçekleşti. Mobil konusu gerçekten çok önemli. Etrafıma baktığımda bilgisayarlarını internete bağlanmak için kullananların artık bilgisayarlarına dokunmadıklarını gördüm. Herşeyi akıllı telefonlardan hallediyorlar. Mobil bundan sonra eticaret siteleri için önem vermeleri gereken bir konudur. Sitelerini buna göre geliştirmeleri gerekiyor.
    Diğer bir konu ise Markafoninin bile hala %30 büyüme rakamını yakalaması ve gelecek yılda aynı büyümeyi beklemeleri ülkemizin potansiyelinin tam ortaya çıkmadığının iyi bir göstergesi.

Fikrini söyle

*