15 Kasım 2018

Şirketiniz Hakkındaki Olumsuz Haberlere Vermeniz Gereken 7 Tepki

Şirketiniz hakkında olumsuz gelişmeler olurken bir muhabiri geri çevirmeyi hiç düşündünüz mü? Umarız iyi düşünmüşsünüzdür, çünkü o geri çevirdiğiniz muhabir şirketinize karşı kendi kendine cihad ilan ederek hiç ortada yokken birden bire hayatı şirketiniz için cehenneme çevirebilir.

Veya basitçe bir haber kaynağının “Yetkililere ulaşmaya çalıştık ama cevap vermeyi reddettiler” yazıp, sonra da bunun sosyal medyada yayılması, itibar yönetiminiz için korkunç sonuçlar doğurabilir. Peki, işler kötü giderken ne yapmalı?

1. Tarafsız bir otoriteyi işin içine sokun

Hiç değişmeyen bir gerçek var ki, bir habere ne kadar yakın olursanız, o kadar yanlı veya hatalı olduğunu görürsünüz. Tarafsız kişilere hakkınızda çıkan haberleri okutun, onların yorumlarını alın. Yüksek ihtimalle sizin konumunuzda olmadıkları için çok daha farklı bakış açılarından konuyu ele alacaklardır. Hatta bu tarafsız üçüncü partilerin yorumlarını yine tarafsız bir platformda (sosyal medya) yayınlamayı düşünebilirsiniz.

2. Muhabirlere konuşun

Muhabirlerin kaynağa ihtiyaçları vardır ve iyi muhabirler kaynaklarının itirazlarını dinlemek isterler. Sizinle aynı fikirde olmaları gerekmez, ama yine de dinleyeceklerdir.

Her ne olursa olsun kibarlığınızdan ödün vermeyin. Muhabirler, elle tutulur hatalara, fikir ayrılıklarından çok daha fazla önem verirler, çünkü kaynak olarak destekleyebilirler. Fakat muhabirin görüşünün perspektifinde bir sorun varsa bunu dile getirmekten de kaçınmayın. Eğer muhabir bir gerçeği yanlış anlamışsa, bunu düzeltmek istediğinizi söyleyin. Hiç biri hayır demeyecektir, onlar için de durduk yere haber çıkıyor.

3. Bir cevap yazın

Editöre mektup yazın, forumlara, site yorumlarına, sosyal medyaya cevabınızı bildirin. Yalnız aynı hatalar veya negatif olayları tekrar tekrar konuşmaktan sakının, çünkü insanlar da bunların üzerinde konuşmaya devam ederler ve boşu boşuna daha fazla zaman ve yer kaplarlar. Basına buna “air time” denir. Siz yalnızca kendi görüşünüzü samimi bir şekilde açıklayın.

4. Editörle konuşun

Eğer muhabir ile bir fikir birliğine varamıyorsanız, onun patronuna başvurun. Kim bilir, belki de o muhabirle ilgili şikayet eden bu hafta dördüncü kişisinizdir.

Yalnız gerçekten, görüşünüzden ve kendinizden %100 emin değilseniz bunu yapmayın çünkü risklidir. Kimse hakkında şikayet edilmesini sevmez ve editör veya genel yayın yönetmeni kanalı ile bir sonuç alamayacaksanız muhabir bunu da aleyhinize kullanabilir.

5. Açıklama yayınlayın

Basın yayın organı ciddi ciddi size karşı önyargı ile yaklaşıyorsa, yapabileceğiniz iki şey var:

Birincisi, tüm iletişiminizi kesmek.

İkincisi cevaplanması gereken durumlara mümkün olduğunca kısa ve öz, mümkünse kanıtlar ve veriler kullanarak cevap vermek.

Bizim önerdiğimiz ikinci yöntem. Böylece yayın organı sizi cevap vermemiş olmakla suçlayamaz ve oalyların gidişatı üzerinde söz hakkınız her zaman devam eder.

6. İletişimi kesin

Bunun işe yaradığı zamanlar çok nadirdir ve gerçekten basın ile konuşmanın hiç bir işe yaramayacağı gayet açık ve net belliyse işe yarar. İyi bir itibar ve medya yönetimi, gazeteciler ve muhabirler ile iş birliği yapmanızı gerektirir, onları yok saymanızı değil.

7. Sosyal medyayı kullanın

Basın ile ilişkilerinizi kesmek sessiz duracağınız anlamına gelmez. Kurumsal internet sitenizi, blogunuzu ve sosyal medya kanallarınızı kullanarak temel hedef kitleniz ile iletişimde kalmayı sürdürün. Bir başka deyişle, savaşı kendi belirlediğiniz coğrafyada sürdürün.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*