20 Kasım 2018

Şirketler Facebook’u F-ticaret Değil Sosyal Ticaret İçin Kullanıyor

Facebook araştırma2011 yılında Facebook’un e-ticaret sektörüne dahil olmasından sonra birçok şirket, satışlarını arttırmak ve sosyalleştirmek için F-ticarete dahil olmuştu. Ancak 2012’ye girmeden yüksek profilli şirketlerin çoğu Facebook’daki mağazalarını kapatmıştı.

E-tailing Group‘un yaptığı araştırma, bu şirketlerin Facebook’dan nasıl çekildiklerini gösteriyor. 2011’in 4. çeyreğinde Facebook’da yer alan şirketlerin yüzde 63’ü bu platform üzerinden satış yaparken, 2012’nin ikinci çeyreğinde bu oran yüzde 6’lara kadar düştü.

Facebook, F-ticarete olan katılımın bu denli düşmesine rağmen, hala ”satın al” ve ” sepete ekle” buton uygulamalarını aktif şekilde tutuyor. Araştırmaya katılan Amerikan şirketlerine göre, bu butonların efektif biçimde kullanılacağı platform, kendi web siteleri. Daha açık ifadeyle, şirketler sosyal marka algısı oluşturabilmek için Facebook’da yer alırken, F-ticareti kullanmanın doğru tercih olmadığını düşünüyorlar.

Araştırmaya göre, şirketlerin yüzde 98’i Facebook’da yer alıyor. Yine bu şirketlerin yüzde 97’si sayfaları üzerinde link paylaşımında bulunuyor. Şirketlerin F-ticaretten çekilip Facebook’da kalmasının taktiği ise, dünyanın en büyük bu sosyal platformunu F-ticaret için değil de, sosyal ticaret için kullanıyor olmak.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Facebook’tan çekilmekten kastınız nedir ? Facebook tarafından kapatılmaları mı yoksa şirketlerin kendilerinin çekilmeleri mi ?

  • Ufuk Utaş der ki:

   Selam, şirketler sayfa olarak yer alıyor fakat Facebook üzerinden satış yapmıyor. Facebook tarafından kapatılmaları söz konusu değil.

   • Teşekkürler cevabınız için merak ettiğim bir durum daha var. Satış yapılınca ödeme Facebook’un hesabına geçip Facebook mu bizim hesaba atıyor ? Ve şirketler neden çekilmiş ? Facebook’un sakıncası nedir ki ?

    • Ufuk Utaş der ki:

     Şirketlerin neden çekildiklerine dair kesin bir bilgi olmamakla birlikte, muhtemelen satışların çok düşük olması birinci etkendir. Bir de online alışveriş siteleri için esas katma değer, kendi siteleri üzerinden satış yapmak olduğundan vazgeçtiklerini düşünüyorum. F-ticaret ödemelerinin nasıl olduğuna dair kesin bilgiye Facebook kredileri sayfasından ulaşmanız daha iyi olacaktır; https://www.facebook.com/credits/

Fikrini söyle

*