16 Kasım 2018

Markaların Site İçi Arama Kutularını Geliştirmeleri İçin İpuçları ve Örnekler

arama kutusu örnekleri
Online mağazaların sayısının artmasıyla beraber ürün ve fiyat karşılaştırmaları yapmak için birçok tüketici internet sitelerinde oldukça vakit geçiriyor. Google’da arama yapmanın ya da fiyat karşılaştırma sitelerinin yanı sıra markaların kendi sayfalarını da ziyaret eden kullanıcılar, site içinde bulunan arama kutularından yararlanıyorlar.

Site içi arama kutuları en başta satışları artırmak için oldukça önemli bir yere sahip. Ne aradığını bilen kullanıcı, site içinde dolaşmak yerine doğrudan aradığı ürüne ulaşmak için bu arama kutusundan faydalanmak ister. Bunun yanı sıra çok fazla çeşit içinde kaybolma durumu olduğu için kullanıcı ne aradığını tam olarak bilmese de belli ürünler üzerinden arama yapmak isteyebilir. Bu da ona zamandan tasarruf sağlamasına yardımcı olur.

İyi hazırlanmış ve detaylı sonuçlar listeleyen bir site içi arama motoru kullanıcıların site içinde kaldıkları süreyi de artıracağı için dönüşüm oranının artmasına da yardımcı olacaktır. Site içindeki kullanımın ve aranan sonucun kolay bir şekilde ulaşılabiliyor olması site kullanımını ve tekrar ziyaretleri edilme oranlarının da artmasına yardımcı olabilir.

Site içi arama kutularını geliştirmek için neler yapılabilir?

Arama kutusunun yeri

Arama kutusunun yeri oldukça önemli; çünkü sayfaya gelen kişi rahat ve kolay bir şekilde bu kutuyu görerek arama yapabilmeli. Bu nedenle sayfanın üstünde yer alması görünebilirlik açısından öncelik taşıyor.

Türkiye’nin bilindik e-ticaret sitelerini ele aldığımızda da benzer bir durumu görüyoruz. Arama kutusu genellikle sayfanın üst bölümünde, logonun altında ya da yanında bulunuyor. Böylelikle kullanıcı sayfaya geldiğinde bir arama yapmak istediğinde rahatlıkla bu kutuyu görebiliyor.

Arama kutusunu diğer kutulardan ayrıştırın

Kolay bulunması için site içindeki diğer kutulardan biraz daha bağımsız tutulması arama kutusunu daha da öne çıkartacaktır. Birbirine içine geçen kutular, kullanıcıların gözünden ve dikkatinden kaçabilir ve bu durumda da arama özelliğinin olmadığını düşünüp, sayfayı terk edebilirler.

Kutuları ayrıştırmak için farklı ve dikkat çekici bir renk kullanabilir ve diğer kutulardan farklı bir şekilde konumlandırılabilir.

Kutu içinde yazan “ara” seçeneğini açık bir şekilde belirtin

arama kutusu örnekleri
Başlığı daha açık belirtmek gerekirse arama kutusu içinde “farklı olmak adına” kafa karıştıran kelime ve kelime grupları kullanmayın. “Arama” işlemini yapacak kullanıcının bu komutla neye ve nereye ulaşacağını bilmesi gerekiyor.

Genellikle “aradığınız kelimeyi girin”, “ara” “bul” gibi komutlar bu kutuların içinde kullanılırken, bazı arama işlevleri için “büyüteç” simgesi de kullanılıyor. Burada önemli olan kullanıcının kolay ve net bir şekilde eyleme geçmesini sağlamak diyebiliriz.

Arama kutusunun boyutu

Arama kutularının boyutlarının da site üzerinde satılan ürünlerle ilgisi bulunuyor ve en iyi sonucu veren seçeneği sunmak için A/B Testleri yapılabilir. Böylelikle birden fazla alternatif oluşturularak, hangisini daha iyi sonuçlar getirdiği ve kullanılabilirlik olarak neler sunduğu ölçümlenebilir. A/B testi hakkında daha detaylı bilgi için “A/B Testi Nedir, Markalar Bu Testten Nasıl Faydalanabilir?” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Eğer birden fazla kelimenin ve kelime grubunun kullanılarak detaylı bir arama yapılması gerekiyorsa, uzun arama kutuları kullanıcının yazdığı kelimeleri görmesi açısından daha verimli olur; ancak 2-3 kelime ile aranabilecek kutular için daha kısa bir arama kutusu yapılabilir. Geniş ürün yelpazesine sahip B2C siteleri genellikle uzun arama kutuları kullanıyor.

İlgili araştırma: Sepete Ekle Butonu

Arama öncesinde kategori seçeneği sunun

Kullanıcı bir arama yaptığında aynı keyword’ün yer aldığı başka arama sonuçlarıyla da karşılaşabilir ve bu da onun için bir zorluktur. Bu nedenle arama öncesinde hangi kategori içinde arama yapılacağının seçilmesini sağlayarak, kullanıcının aradığı özelliklerin yer aldığı daha net ve kisn bir arama sonucu sunabilirsiniz.

Gelişmiş arama seçeneği

Gelişmiş arama seçeneği de ekstra olarak sunulabilir. Çok ürün çeşitliliği olan siteler, bu geniş arama seçeneğini detaylı aramak yapılması için kullanabilirler. Böylelikle ürünün rengi, tipi, bedeni, boyutu ve diğer özelliklerinin filtrelenerek daha daraltılmış bir aramayı kullanıcılara sunabilirler.

Otomatik tamamlama özelliği

Otomatik kelime tahmin ve tamamlama özelliği de arama kutularında kullanılabilir. Kullanıcı böylelikle aramak istediği ürünün birkaç harfini girdikten sonra arama motoru otomatik olarak kelime grubunu tamamlar ve arama sonuçlarını kullanıcının karşısına sunar. İsmini hatırlayamadığı bir ürünü de böylelikle bir iki harfini deneyerek rahatça bulabilir.

Arama kutusunu site içindeki diğer sayfalarda da bulundurun

Kullanıcı bir arama yaptıktan sonra başka bir sayfaya yönlenir ve orada ürünün detaylarına bakar; ancak eğer o sayfada arama kutusu bulunmazsa tekrar ana sayfaya dönmesi gerekir ki bu da kullanıcı ekstra bir işlemdir. Bu nedenle arama kutusunu site içindeki tüm sayfalarda bulundurmak, tüketiciye kolaylık sağlayacaktır.

Türk e-ticaret sitelerinden arama kutusu örnekleri

Türkiye’nin bilindik e-ticaret sitelerden bazılarının arama kutularına burada yer veriyoruz. Not olarak ekleyelim, bazı özel alışveriş kulüpleri arama kutusunu site içinde kullanırken bazı siteler kullanmamakta, bunlara da aşağıda örnek olması için yer veriyoruz.

Akakce.com

akakce

Altıncıcadde

altıncıcadde

Çiçeksepeti

çiçeksepeti

D&R

d&r

Evidea

evidea

GittiGidiyor

gittigidiyor

Gold.com.tr

gold

Hepsiburada

hepsiburada

idefix

idefix

Lidyana

lidyana

Markafoni

Arama kutusu bulunmuyor
markafoni

Markapon

Markapon

Modagram

modagram

Morhipo

morhipo

Sahibinden.com

sahibinden

Trendyol

Arama kutusu bulunmuyor
trendyol

Yemeksepeti

yemeksepetiSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. ahmet yasin der ki:

  Güzel bir konuyu yakalamışsınız, ancak makalede kullandığınız -belli ki bir filmden alıntı olan- fotoğrafın fikri mülkiyet haklarının kime ait olduğu konusunda aydınlatır mısınız?

  [Olur ki tereddüt edilmemesi için capture edilen görüntü şudur: http://i39.tinypic.com/ljjwk.png%5D

  • Batuhan Apaydın der ki:

   Merhaba, bu konuda önümüzdeki zamanlarda aktive edeceğimiz bir çalışmamız bulunuyor. Ancak bu görsele özel bir telif hakkı çalışmasında bulunmadık. Eğer bu görselin telif hakkı sizi ilgilendiren bir konuysa bize emaille ulaşabilir misiniz? info@eticaretmag.com Teşekkürler.

 2. Merhaba,

  Çok güzel bir konuya değinmişsiniz, teşekkürler sevgili Komşu 🙂

Fikrini söyle

*