14 Kasım 2018

E-ticaret Siteleri Tasarımlarında Nelere Dikkat Ediyor [İnfografik]

top-200-e-ticaret
Çoğu internet sitesinin, özellikle e-ticaret sitelerinin  nihai amacı yüksek ya da istenen dönüşüm oranına (conversion rate) ulaşmak.  Bu amaca hizmet eden ve siteyi ziyaret eden kullanıcıları, sayfada tutup, örneğin ürün satın aldırma davranışına yönlendiren tasarımlar, aynı zamanda tüketicilere de  kaliteli bir kullanıcı deneyimi yaşatıyor.

Insvep, “Design Trends Of  The Top 200 eCommerce Websites” (En İyi 200 E-ticaret Sitesinin  Tasarım Trendleri ) adını verdiği ve 230 e-ticaret sitesini baz alarak yaptığı araştırmada, bu amacında başarılı olabilecek site yapılarını ortaya koyuyor.

Araştırmada, e-ticaret sitelerine, yapıları hakkında ve  tasarım unsuruyla ilgili sorular soruluyor. Sitenin fiyat garantisi verip vermediğinden; kullanıcılara sunulan ve alışverişin her adımında kullanabilecekleri butonlara varıncaya kadar detaylı olan bu sorulara  verilen cevaplarla tasarım trendleri belirlenmiş oluyor. Örneğin, araştırmaya katılan sitelerin yüzde 13’ü en iyi fiyat garantisi verdiğini, yüzde 79’u sepete döndükten sonra alışverişe devam etme butonunun olduğunu, yüzde 57’si ise geri dönüşlere olanak sağlayan kullanışlı butonlar sağladıklarını söylüyor.

Soru parametrelerini kısaca özetlemek gerekirse; ürünün teslimat süresini kullanıcıya gösteren kutucuklar, misafir kullanıcı girişine izin verilmesi, alışveriş kutucuklarında sepete girdikten sonra geriye dönüp alışverişe imkan verilmesi gibi sorular örnek gösterilebilir.

Ayrıca; alışverişe devam butonları aynı görünüş ve ölçülere sahip mi, site gizlilik garantisi veriyor mu, telefonla ya da canlı chat ile yardım özelliği bulunuyor soruları da bu parametreler arasına ekleyebiliriz.

Araştırmaya dahil olan sitelerin sorulara verdikleri cevapların yüzde olarak gösterildiği aşağıdaki infografiği inceleyebilirsiniz.

design-trendsSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*