17 Kasım 2018

Siteniz Neden Mobil Uyumlu Olmalı? [İnfografik]

Tüketici alışkanlıkları, tüm iletişim sektöründe olduğu gibi dijital trendleri de belirleyen ana faktördür. Mobil cihaz kullanımının istikrarlı artışı, bu konuda birçok yazı yazılmasına sebep olurken, başta e-ticaret siteleri olmak üzere tüm internet adreslerinin mobile uyumlu olması gerektiğinden bahsediyor. 2012 yılında yüzde 1,2 oranında düşüş yaşayan PC satışlarının, 2013 yılında yüzde 38 oranında artması beklenen mobil cihaz satışının gerisinde kalması bekleniyor.

DemandForce‘ın güzel bir infografikle sunduğu araştırma, rakamları çok daha detaylı açıklıyor. Sitelerin mobile uyumlu olma konusunda acele etmesi gerektiği temelinden yola çıkan araştırmaya göre, 2012 yılında tüm internet trafiğinin yüzde 10’u mobil cihazlardan gerçekleşti. Bu yüksek orana rağmen mobile uyumlu olan sitelerin oranı da yalnızca yüzde 10.

Araştırmaya katılan dijital danışmanlar; bir siteden beklentilerinin odak noktasını yüzde 43 oranla mobil optimizasyon olduğunu belirtirken, ardından sosyal medya entegrasyonun (yüzde 35) gerekliliğinden söz ediyorlar.

İnfografiğin bazı bulguları ise e-ticaret şirketlerini oldukça yakından ilgilendiriyor. Henüz yüzde 90 oranında sitenin mobil optimizasyonu olmadığını vurgulayan araştırma gösteriyor ki 2012 yılı mobil ticaret rakamları bir yıl öncesine göre neredeyse ikiye katlanmış durumda. Geçtiğimiz yıl 11,6 milyar dolar olan mobil satışın 2015 yılında 31 milyar dolar olması bekleniyor.

Sürekli tekrarlanan ve mobil konusunda alanı genişleyen araştırmaların doğru yorumları belki de, siteler için trenin kaçmak üzere olduğu yönünde yoğunlaşmalı. Pazar açısından da sürekli bir gelişim gösteren mobil ticareti doğru zamanda yakalayamayan şirketler hala fırsat olarak görünen alanı ileride yakalamak zorunda kalacaklar.

Aşağıda infografiğin tamamına ulaşabilirsiniz:

Mobil optimizasyonSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Çok doğru, dünyada 2.1 milyar kişi interneti aktif olarak kulkanıyor, türkiye de 46 milyon internet kullanıcısı var, facebook twitter gibi kullanıcı sayısı 36 milyonlarda. Mobil cihazlarla bağlantı hergeçen gün artmaktadır.

  2. sitemizin mobil uyumlu olması ilerisi için gerçekten çok güzel olur Ufuk bey http://www.birincisahibinden.com

  3. haklısınız web sitesinin ziyaretçisi daha çok artıyor ve mobilden girdiği için mobil uyumlu olduğu için daha ayrıntılı içerik bulabilirler.

Fikrini söyle

*