19 Kasım 2018

Manşet Öldü mü? Sitenizde Dönüşümü Artırmanın 3 Pratik Yolu

sayfanın üst yarısı11

Eskiler bir kitabı kapağına bakarak yargılamayın demişler ama e-ticaret siteleri söz konusu olduğunda site tasarımı, yani sitenin dış görünüşü çok önemli. Araştırmalar online müşterinin bir web sitesi hakkında 50 milisaniye, yani 0,05 saniyede fikir sahibi olduğunu gösteriyor. Kısacası ilk izlenim kritik önemde ve ilk izlenimi oluşturmak için de iyi bir web sitesi tasarımı kullanmak gerekiyor. Peki bu durumda web sayfalarında manşet mantığı öldü mü? Yoksa web sitesi tasarımında online müşteri için olumlu bir izlenim yaratmak eskisi gibi önem taşıyor mu? Birlikte inceleyelim.

Web sitesinde ilk izlenim önemli.

Müşteride ilk izlenimi manşetteki içerik yaratıyor. Ancak, kullanıcı davranışı sosyal ağlar ve mobil cihazların yaygınlaşmasıyla birlikte son 10 yılda çok değişti. Bu nedenle online alışveriş sitelerinde manşet içeriğini görsel ve metin olarak yeniden tasarlamak gerekiyor. Şimdi bu aşamaları tek tek gözden geçireceğiz:

  • Manşet ne demek?
  • Manşet neden dönüşüm oranı optimizasyonu (CRO) için önemli?
  • Eski manşet uygulamaları
  • Neden eski manşet uygulamaları artık geçerli değil?
  • Yeni kullanıcı davranışları ve geçerli manşet uygulamaları
  • Pratik ipuçları

Manşet ne demek?

Manşet bir web sitesinin sayfayı aşağıya kaydırmadan, ilk bakışta ve ilk yüklemede görünen kısmıdır. Ziyaretçilerde ilk izlenimi manşet yaratır. Bu nedenle web sitesi tasarımcıları ve geliştiricileri manşet tasarımına ve içeriğine büyük önem veriyor. Örneğin Mailchimp ana sayfa manşetinde aşağıdaki içeriği gösteriyor:

Hızlı bilgi: Manşet terimi gazete sektöründen geliyor. Gazeteler bayi raflarında ikiye katlanmış olarak satılır ve okurlar ilk bakışta sayfanın üst yarısını gördüğü için manşet içeriğinin dikkat çekici olması gerekir. Şok haberler ve son dakika haberleri manşetten girer ve bu nedenle, 90’larda web siteleri yeni yeni yaygınlaşırken tasarımcılar manşet mantığını gazetelerden web sitelerine taşıdılar.

sayfanın üst yarısı 2

Manşet dönüşüm oranı optimizasyonu (CRO) için neden önemli?

Web sitesine gelen ve açılış sayfasına ulaşan ziyaretçiler, aradıkları bilgiyi sayfada hemen bulmak istiyor. Aradıklarını göze kolay görünen bir yerde hemen bulamazlarsa siteden ayrılıyorlar. Ziyaretçinin aradığı bilgiyi manşete koyan e-ticaret siteleri ziyaretçilerin siteden hemen çıkma oranını azaltıyor, sitede gezinme şansını ve dolayısıyla dönüşüm oranını artırıyor.

sayfanın üst yarısı 3

Eski manşet uygulamaları

90’lar ve 2000’lerde kullanılan eski manşet uygulamalarında bir web sitesindeki bütün önemli öğeleri manşete yerleştirmek tavsiye ediliyordu. Çünkü ziyaretçilerin sayfanın altındaki şeylere bakmayacağı düşünülüyordu. Bu mantığı Apple’ın 90’lardaki sitesinde görebilirsiniz. Açılış sayfasının, ana sayfanın 600 piksel yüksekliğindeki ilk kısmı manşetti. Makaleler ise aşağıya doğru sıralanıyor ve ziyaretçinin haberleri bulmak için sayfayı aşağıya kaydırmasını gerektiriyordu.

sayfanın üst yarısı 4

Neden böyle yapıyorlardı?

Eskiden kaydırma çubuğuyla sayfanın altına inmek kolay değildi. Windows Gezgini, OS arayüzü ve web sayfaları kaydırma çubuğunu kullanmayı zorlaştırıyordu. Örneğin farelerin orta tekerleği yoktu. Sayfanın altını okumak için kaydırma çubuğunda aşağı oku tıklamak gerekiyordu. Nielson Norman Group’tan Jacob Nielson bunu şöyle açıklıyor:

“Bu kaydırma yöntemi o zamanlar mantıklıydı. Çünkü insanlar bilgisayarlarının tüm seçenekleri göstermesini seviyordu. İletişim kutuları, CD-ROM multimedya gösterileri, HyperCard istifleri hep böyle çalışıyor ve sayfayı aşağıya kaydırmayı gerektirmiyordu.” Bu yüzden web sayfasının en önemli kısmı manşet oldu.

Neden eski manşet uygulamaları geçerli değil?

Artık web sayfalarını aşağı doğru kolayca kaydırıyoruz (faremizin orta tekerleği hayat kurtarıyor) ve web kullanıcı arayüzleri gelişti. İnsanlar da web sitesi animasyonlarına alıştılar, hatta sıkıldılar. Artık bilgisayar kullandıklarını fark etmek bile istemiyorlar. Hayatın yorucu temposunda sayfalarını hemen aşağıya kaydırmak istiyorlar.

Ancak asıl değişim akıllı telefon ve tabletlerle geldi. Mobil cihazlar yaygınlaşınca sayfayı aşağı kaydırmak normal oldu. Nitekim hassas dokunmatik ekranları parmaklarla kaydırmak, fare imleciyle veya orta tekerleğiyle sayfa kaydırmaktan çok daha kullanışlı. Öyle ki yakında en azından genel kullanımda web arayüzü ile farelerin modası geçecek. Kısacası web sitesi tasarımcıları artık bir sayfanın bütün önemli içeriğini manşete taşımak zorunda değiller.

Ayrıca hemen hepimiz hem akıllı telefon hem laptop kullanıyoruz. İçimizde tablet ve masaüstü PC ile günde 4 ekran kullananlar varken sayfanın üst yarısı önemini yitiriyor.

Daha da netleştirelim. TV ekranı, akıllı telefon, tablet, hatta laptop ekranından farklı. Farklı derken farklı boyutlarda. Bu yüzden sayfanın üst yarısı yukarıdan aşağıya 600 pikseldir demek manasız. Her ekranın ayarı farklı ve “responsive” (duyarlı) temalar tüm ekranlara otomatik olarak uyarlanıyor. Aşağıda Android cihazlar için farklı ekran boyutlarını görebilirsiniz:

sayfanın üst yarısı 5

 

Son olarak, yapılan araştırmalarda bazı öğeleri sayfanın altına yerleştirmenin daha çok dikkat çektiği görülüyor. Bazı düğmeleri, çubukları, haberleri, yazıları ve görselleri sayfaların altına yerleştirmek online müşterinin sitede gezinmesini sağlıyor ve sayfayı aşağı kaydırmasıyla birlikte dönüşüm oranını artırıyor.

sayfanın üst yarısı 6

“600 ve 1000 piksel çizgisinin biraz altındaki konumlar daha fazla görüntüleniyor ve daha fazla etkileşim elde ediyor.” Chartbeat

sayfanın üst yarısı 7

“Normal medya sayfalarında okur dikkatinin yüzde 66’sı sayfanın alt yarısına yöneliyor.” Chartbeat

“Blog yazısı veya rehber gibi kesintisiz ve uzun içerik için en iyisi sayfayı aşağı kaydırmak. Çünkü bu, uzun bir metni birkaç ekran veya sayfaya bölmeye imkan veriyor.” UXMyths

“Bir ana sayfada en çok tıklanan bağlantı en alttaki bağlantıdır.” Milissa Tarquini

Yeni kullanıcı davranışları ve geçerli manşet uygulamaları

Manşet içeriği web siteleri için bugün de önemli. Akıllı yazılımlar ve duyarlı arayüzler yüzünden ziyaretçiler şımardı. Hepimiz şımardık ve aradığımız bilgiye hızla açılan sayfalarda hemen erişmek istiyoruz. Kısacası manşet önemli çünkü:

İnsanlar bir sitede kalıp kalmayacaklarına manşete bakarak karar veriyor.

Ancak manşetin yeni amacı siteyle ilgili bütün bilgileri vermek değil. Sadece kullanıcıyı sitede kalmaya ikna etmek ve sitede aradığı şeyi bulabileceğini ima ederek onu sitede gezinmeye, yani etkileşim yoluyla dönüşüm sağlamaya teşvik etmek. Daha net ifadesiyle, yeni blog yazınızın özetini Facebook paylaşımında verirseniz insanlar konuyu merak edip bağlantıyı tıklayarak blogunuza gitmek yerine, yazının özetini Facebook’ta okumakla ve paylaşımınızı beğenmekle yetinirler. Manşette ziyaretçiyi meraklandırın. Nasıl ki flörtünüze ilk buluşmada her şeyinizi anlatmıyorsunuz, manşette de her şeyinizi anlatmayın. Bırakın online müşteri biraz meraklansın.

Manşette dikkat çekici içerik kullanarak kullanıcıyı dönüşüm sağlamaya ikna edin.

Daha detaylı anlatalım mı? Evet, kullanıcılar sayfayı aşağıya kaydırıyor ama eğlence olsun diye kaydırmıyor. Web sitesinin alt kısmını okumak için bir nedenleri var ve manşeti doğru kullanarak bu nedeni onlara vermek, yani dikkatlerini çekmek sizin göreviniz. Öyle ki siteden hemen çıkma oranının en yüksek olduğu bölüm manşettir. Bu da manşette ziyaretçiye kritik bilgileri vermeniz gerektiğini gösteriyor. Ziyaretçiye sayfayı okutun ve okudukça dönüşüm şansını artırın. Buna ek olarak manşette marka imajınızı vurgulayabilirsiniz. Marka öğelerini manşete yerleştirerek markanızın farkını gösterebilir ve rekabet gücünü artırabilirsiniz.

Web Sitesinde Dönüşümü Artırmanın Pratik 3 Yolu

1) Kullanıcıları sayfanın altına kaydırmaya teşvik edin

Web sayfanıza hikaye anlatımı mantığıyla yaklaşın. Sayfadaki her yazı ve görselle, her tasarım öğesiyle ziyaretçiye çekici bir hikaye anlatmalı ve onları sayfanın altına kaymaya ikna etmelisiniz. Bunun için sitenizi storyboard gibi düşünebilirsiniz.

Web sayfası hikayesinin doruk noktasında satın al veya abone ol gibi çarpıcı bir harekete çağrı mesajı (CTA) vermelisiniz.

İşte kullanıcılarınızı aşağıya kaydırmaya ikna edecek tekniklerden bazıları: Bir web öğesini öyle bir yerleştirin ki sayfa ilk açıldığında üst yarısı sayfanın manşette ve alt yarısı sayfanın alt kısmında kalsın. Böylece ziyaretçiyi sayfanın altına geçmeye teşvik etmiş olursunuz. VWO sayfasından bir örnek:

sayfanın üst yarısı 8

Web sayfasının alttaki bölünme hizasında ucu kısmen görünen bir çerçeve var. Bu, kullanıcıyı aşağıya kaydırmaya ikna eden web öğemiz. Hatta çerçevenin içinde “Bakın, web sitenizde A/B testi yapmak ne kadar kolay!” yazıyor. Bu da çerçevenin içinde video olduğunu gayet net bir şekilde ima ediyor. Web sayfalarında en çok dikkat çeken öğelerden biri video olduğu için online müşteriyi sayfada kalmaya ikna etme şansımız artırıyor. Ancak siz görsel, hatta düz metin bile kullanabilirsiniz.

Web sayfasının altındaki içeriğin ön izlemesini manşetten sunun

Nasıl ki dergilerin bir başlığı, bir spotu ve bir de giriş paragrafı oluyor, siz de sayfanın altının önizlemesini, kısa notunu veya mesajını manşetten geçebilirsiniz. Böylece mesajınızı kullanıcının gözüne sokmadan öne çıkarırsınız. Kullanıcı isterse sayfanın altına geçerek içeriğinizi, mesajınızı okur.

Sayfanın altına kaydırmak için dikkat çeken bir ipucu sağlayın

Aslında ipucu vermek yerine direk sayfanın altında önemli bir haber yer aldığını söyleyebilirsiniz. Bunun için aşağı kaydırma oku veya bir simge de kullanabilirsiniz. Örneğin:

sayfanın üst yarısı 9

2) Web sitesinin rakiplerden farkını manşete taşıyın

Manşetiniz sizin akreditasyonunuzdur. Ancak, akreditasyon derken web sitesi tasarımında güvenilir bir hava yaratmakla sınırlı değilsiniz. Sattığınız ürünlerin kalite sertifikalarını ve markanızın farkını ortaya koyarak rekabet gücünü artıran diğer kanıtları, rozetleri, sertifika logolarını da abartmamak kaydıyla manşete yerleştirebilirsiniz. Bu da marka imajını güçlendirir ve dönüşüm oranınızı yükseltecek şekilde inandırıcı olmanızı sağlar. Aşağıdaki örnekte çeşitleme örneği (sağda), kontrol örneğinden (solda) daha yüksek dönüşüm alıyor.

sayfanın üst yarısı 10

Bu noktada online müşteriyi sayfanın altına kaydırmaya ikna etmenin de dönüşüm sınıfına girdiğini söyleyebiliriz. Nitekim sağdaki resimde görünen yüksek dönüşüm oranı, web sitesi tasarımındaki öğelerin site gösterimlerini artırarak siteden hemen çıkma oranını azalttığını gösteriyor. Ancak sitenizde hangi değişikliklerin işe yarayacağını A/B testi yapmadan bilemezsiniz. Bu yazıdaki ilkelerden yola çıkarak kendi A/B testinizi yapın ve size uygun manşet uygulamasını seçin.

3) Kaliteli içerik kullanın

İçerik kraldır ama en kralı içeriği sayfanıza ve özellikle de manşete doğru yerleştirmek, uygun biçimde bölüştürmektir. Görsel olarak çekici sayfalar etkileşimi artırıyor. Bu kadar basit. Ancak yazıların, yani sayfadaki içeriğin de o güzel manşetin arkasında duracak ve manşette verilen sözü tutacak kadar kaliteli olması gerekiyor. Bu nedenle manşeti ve web sitesi tasarımını kaliteli içerikle desteklemeniz şart. Peki, siz sitenizde nasıl bir manşet taktiği kullanıyorsunuz? Bizimle paylaşın.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*