15 Kasım 2018

Sitenizde Satışları Artıran 5 Etkili İçerik Pazarlama Tekniği

içerik 12

İçerik pazarlama müşteriye ilgi alanları ve tüketim alışkanlıklarıyla alakalı içerik göstererek satışları artırmak anlamına geliyor. Ancak bu sadece markanız için bir blog sayfası açmaktan ibaret değil. İşin içinde müşteri davranışlarını öğrenmek amacıyla Google Analytics gibi analiz araçları kullanmak ve kişiselleştirilmiş teklifler oluşturmak da var.

Ancak içerik pazarlamada en çok dikkat etmeniz gereken şey mobil içeriğe odaklanmak. Çünkü kullanıcıların yüzde 60’ı mobil internet kullanıyor ve bu sayı her geçen gün artıyor. Ayrıca native reklamların da mobil içerik olduğuna dikkat etmek ve reklamları da kişiselleştirmek gerekiyor.

Elbette herkese ayrı reklam klipi çekemezsiniz, ama reklamlarınızı doğru hedefleyerek müşterinin ziyaret ettiği sayfalara veya izlemeyi sevdiği videolara yerleştirebilirsiniz (bu noktada özellikle native video reklamlar çok kazandırıyor). Mobil siteler içerik pazarlamada maksimum kişiselleştirmeye izin verdiği için mobil reklamlar da web arayüzüne özgü klasik online reklamlardan çok daha etkili oluyor.

Şimdi satışları artırmak için kullanmanız gereken 5 pratik içerik pazarlama yöntemine göz atalım:

1) Mobil

Web sitenizi Google Analytics ile analiz ederek tüketici davranışlarını inceleyin. Müşterilerinizin mobil davranışlarını sayısal verilere dökmek için bir web sitesi izleme aracı kullanın. Google Analytics yerine başka bir analiz aracı kullanıyorsanız sadece mobil davranışları filtrelemeye dikkat edin (çoğu araç buna izin veriyor). Zaten şirketiniz veya markanızın sosyal medya hesapları varsa mobil trafiğinizin son 1 yılda büyük ölçüde arttığını göreceksiniz. Çünkü insanlar internete akıllı telefon ve tabletlerle giriyor.

Mobil içerik pazarlama performansını ölçmek için aşağıdaki noktalara dikkat edin:

 • Siteden çıkma oranları masaüstü ve mobilde karşılaştırın. Yüksek mi?
 • Müşterilerin mobil cihazla sitenizde ne kadar süre gezindiğine, hangi sayfaları ziyaret ettiğine ve özellikle de sepet sayfasını açıp açmadığına bakın.
 • En güçlü beş rakibinizi seçin ve bu şirketlerin sosyal medya paylaşım linklerini mobil cihazınızda tıklayın.
 • Web sitenizde mobil uyumlu tema kullanın.
 • Sitenizde blog sayfası açın ve faaliyet gösterdiğiniz sektör ve segmentle ilgili konularda yazılar paylaşarak içerik pazarlama yapın (sayfanın mobil uyumlu olmasına dikkat edin).

içerik 11Mobil uygulama kullanmadan önce mobil site açın

Piyasada müşteri davranışlarını izleyen ve geribildirim gönderen çok sayıda mobil pazarlama uygulaması var. Hatta hemen her markanın kendi uygulamasını kullandığını söyleyebiliriz. Ancak müşteriler düzenli veya düzensiz olarak onlarca markadan alışveriş ediyor ve telefonlarına pazarlama amaçlı 20 uygulama kurmaları mümkün değil. Bu nedenle mobil uygulamanızı çok az kişinin indirerek ve kullanacağını bilin. Gerçekçi olun ve mobil uygulamadan önce mobil siteye odaklanın.

Öte yandan içerik pazarlamanın gücünden yararlanmayı da ihmal etmeyin. Blog sayfalarına yapılan yorumlara cevap vermek gibi basit yöntemlerle içerik pazarlamada etkileşiminizi artırabilirsiniz. Unutmayın, siz mobil uygulama kullanmasanız bile rakipleriniz kullanıyor olabilir. Mobil siteniz ve blog sayfanız üzerinden aslında tüm rakiplerinizle rekabet ediyorsunuz.

2) İçeriği kişiselleştirin

Mobil dünyada müşteri davranışını inceleyin ve web site içeriğinizle tekliflerinizi özelleştirerek hem etkileşimi hem de satışa yönelik dönüşümü artırın. Bu noktada sosyal ağlarda öncelikli müşterilerle birebir iletişime geçerek ve kampanyalarınızı kişiselleştirerek satışlarınızı artırabilirsiniz.

Elbette içerik pazarlama derken önce satışa yardımcı olacak alakalı içerik paylaşmaktan söz ediyoruz. Müşteri davranışını inceleyerek hedef kitlenizin ilgi alanları ve tüketim alışkanlıklarıyla alakalı içerik paylaşabilirsiniz. Ancak içerik pazarlamanın dolaylı olarak satışa yönelik olduğuna dikkat edin ve satış odaklı olmak yerine içerik odaklı olun.

içerik 2

Çok kanallı içerik pazarlama yapın

Müşteriye özel içerik ve teklifler sunmak için elinizdeki tek seçenek Google reklam hedefleme aracını kullanmak veya siteler arasında karşılıklı reklam değiştirmek değil. Evet, yazımızın girişinde müşteriye doğru hedeflenen alakalı reklam göstermenin de içerik pazarlama olduğunu söyledik. Ancak herkes online reklam veriyor ve özellikle de native video reklam pazarı hızla genişliyor.

Bu noktada rakiplerinizin önüne geçmek için mobil sitenizde blog sayfası açmanız, e-posta pazarlaması yapmanız ve organik gösterimleri artırarak fark yaratmak amacıyla sosyal medyada müşteriyle alakalı içerik paylaşmanız gerekiyor.

Alakalı içerik üretmenin yolları

Pazarlama otomasyonu yazılımları satan firmalar, e-posta pazarlama platformları ve içerik öneri şirketleri müşteriyle alakalı içerik üretmek üzere aşağıdaki yöntemleri kullanıyor:

 • Çerezlerle ve diğer izleme yöntemleriyle sayfaya geri dönen müşterileri görme
 • Satın alma geçmişine bakma
 • Müşterinin arkadaş çevresinin satın alma geçmişini inceleme
 • Browser geçmişini tarama
 • Anket kullanma
 • Arama motoru davranışlarını izleme
 • Müşteri profilinden veri çekme

Günümüzde bazı firmalar müşterilerin etkileşim geçmişine bakarak satın alma ve içerik tüketme davranışını önceden tahmin eden yazlımlar da kullanıyor. Ancak müşterinin ne sevdiğini tahmin eden bu tür yapay zeka yazılımları henüz başlangıç aşamasında. Reklam ajansları ve yayıncılar bunun yerine içeriği reklam hedefleme araçlarıyla kişiselleştiriyor. Yeniden hedeflenen reklamları da standart reklam yerleşim alanlarında görüyorsunuz.

Öte yandan, Amazon ve Home Depot gibi e-ticaret siteleri başka bir yöntem kullanıyor ve alışveriş sitesinde o an baktığınız ürünlerin reklamlarını Facebook ve diğer sosyal ağlarda gösteriyor. Bu tür içerik kişiselleştirme yöntemleri kendini kanıtlamış teknolojiler kullanıyor, fakat markanın sayfasına geri dönen müşterilerin çoğu bu tür paylaşımlar görmüyor.

Ancak, içerik pazarlama için gelişmiş pahalı teknolojiler kullanmak zorunda değilsiniz. Bunun yerine ticaret sitenizin alan adını yeniden hedefleyebilirsiniz ve sitenizde masraflı kişiselleştirme yazılımları kullanmanıza gerek kalmaz.

3) Native Reklamlar ve İçerik

Günümüzün mobil dünyasında satışlarınızı artırmak için içeriğinizi web akışına uygun hale getirmeniz ve açılış sayfanızı mobil internete göre optimize etmeniz gerekiyor. Buna ek olarak müşterinin hangi mobil içeriği istediğini de dikkate alabilirsiniz. Böylece uygun içerik üreterek ölü siteleri canlandırabilirsiniz.

Bunun için mobil tarayıcınızı açın ve sitenin mobil performansına bakın. Özetle insanların sayfayı aşağıya kaydırıp tüm mesajlarınızı okumasını ve satın alma düğmesini tıklamasını sağlamanız gerekiyor. Sayfanız yavaş açılırsa, kullanıcıların yazıları okumak için zum yapması ve küçücük düğmelere basması gerekirse mobil müşterileri kaybedersiniz.

Başlıksız-1 - KopyaMobilde Her Resim 1000 kelime değerinde

Sitenizin mobilde düzgün ve hızlı çalışması çok önemli. Unutmayın, sayfanızın akıllı telefonda açılırken yaşanan her 1 saniyelik gecikme size 4000 potansiyel müşteri kaybettiriyor. Ancak, aşağıdaki yöntemleri kullanarak müşterinin sitenizde kalıp alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz:

 • Sitenizde gösterilen reklamlar açılış sayfanızla alakalı olsun. Mobil native reklamlar ve reklamlardaki görseller müşterinin sayfadan ayrılma oranını azaltsın.
 • Sitenizde yer alan ve giriş sayfasıyla alakalı olan içerikleri bularak bunlara kolay erişilmesini sağlayın.
 • Mobilde potansiyel müşteri bulmak zordur (Kim akıllı telefon ekranında form doldurmak ister?). Bu yüzden tembel olmayın ve müşteri bilgilerini internetten kendiniz çekin veya bir veri simsarına başvurun.
 • Markanızla ilgili en yeni ürünleri çekici ifadelerle tavsiye edin. Sadece basit bir “Teşekkür Ederiz” mesajı göstermeyin.

Örneğin;

Aşağıda Mott’s’un mobil için optimize edilmiş olan ve native reklam içeren blog yayınının ekran görüntüsünü görebilirsiniz. Sayfadaki içerik hangi ülkeden bağlandığınıza göre değişiyor. Müşterilerinizin dikkatini çekmek için e-posta ve sosyal medya pazarlaması yapabilir veya native reklam satın alabilirsiniz.

Hangi kanalın en yüksek kalitede içerik sağladığını pazarlama yaptığınız sitenin kalitesi belirliyor. Ayrıca Facebook ve Twitter’da standart sosyal medya pazarlaması yapmak artık yeterli değil. Çünkü bu mecraları tüm markalar kullanıyor. Fark yaratmak için kaliteli içerikle organik gösterimi optimize etmeniz ve sosyal reklamlar satın almanız gerekiyor. Bunun için aşağıdaki mecraları kullanabilirsiniz:

 • SocialMoms: Native reklam ağı ve içerik üretme
 • Yahoo Gemini: Native reklam ağı
 • Pinterest: Promosyonlu pinler
 • Facebook: Sponsorlu yayınlar
 • Twitter: Promosyonlu tweetler
 • Sharethrough: Native’den diğer ağlara
 • BuzzFeed: Erişim artırma ve native

içerik 94. Mobil SEO

2014 Mart ayında yapılan bir araştırmada mobildeki Google ücretli arama tıklamalarının 2015’te yüzde 50 artacağı öngörüldü. Artık pazarlamacılar kampanyalarına mobil reklam hedeflemeyi de dahil ediyor ve 2016 yılında Google reklam gelirinin yüzde 30’unun mobil arama reklamlarından gelmesi bekleniyor.

Kullanıcı deneyimi odaklı mobil web tasarımı için bir ipucu:

SEO faaliyetlerinin temeli içerik optimizasyonudur, ama web sitesi optimizasyonu ile kişiselleştirilmiş içerik kullanma arasındaki denge geçen yıl büyük ölçüde değişti. Öncelikle mobil sitede web görünümü dönüşüm oranlarını yakalamak artık yeterli değil. SEO uzmanları bununla yetinmemeli ve kullanıcı deneyimini de mobil için optimize etmeli.

İçerik geliştirmede yeni moda

Günümüzde “mobil site kullanıcı deneyimi” ile “web sitesini uygulama içi açma deneyimi” birleşiyor ve içeriği de buna göre optimize etmek gerekiyor. Örneğin e-ticaret siteniz hem Android browserda hem Pocket uygulamasında hem de Facebook mobilde düzgün görüntülenmeli ve 2015 yılında mobil site tasarımcıları uygulama içi tasarımlara odaklanmalı. Mobil içerik SEO’su için aşağıdaki noktalara dikkat edebilirsiniz:

 • Mobil cihazda erişilebilirlik: Sitenizi mobil cihazlar için optimize edin. Yoksa hem müşteri kaybedersiniz hem de siteniz Google arama sonuçlarında alt sıralarda görünür.
 • Sitenizin konfigürasyonu: Alışveriş sepeti eklentisi, bağlılık programı platformu ve web temanız farklı boyutlardaki akıllı telefon ekranları için otomatik olarak ölçeklenmeli. Bunun için responsive (tepkisel) tasarımlar kullanabilirsiniz.
 • Masaüstü ve mobil: SEO masaüstü web tasarımı için hâlâ gerekli. Ancak mobil siteler için mobil SEO Örneğin akıllı telefon kullanıcıları mobil aramalarda daha farklı kelimeler kullanıyor.

Sonuçta mobilde bol görsel ve responsive tasarım kullanarak sitenize daha çok ziyaretçi çekebilirsiniz.

içerik 8

5. Veri ve etiket yönetimi

Müşterinizin mobil ve web sitesindeki temas noktalarından, havaalanı uçak bileti satış noktalarındaki dijital enformasyon ekranı etkileşimlerinden, fiziksel mağaza alışverişlerinden doğru bilgileri topluyor musunuz? Müşterilerinizi tüm kanallarda hedef kitle kategorilerine takip edebiliyor musunuz? Markaların etiket yönetimi yaparak müşteri yolculuğunun tüm adımlarını bir akış ve lokasyon haritasında göstermesi gerekiyor.

Bu noktada sosyal medya ve internetten veri toplamak için hangi büyük veri iş ortaklarından hizmet aldığınız da önem taşıyor. Çünkü her şirket farklı yöntemlerle veri topluyor. Bu yüzden veriyi hangi mecralardan eriştiğinize bağlı olarak işleyip anlamlandırmanız ve buna göre içerik pazarlama yapmanız gerekiyor.

İster kendi mobil uygulamanızı kullanın ister mobil web sitesi, mobil davranış ve çapraz kanal faaliyet analizi için doğru kategorileri önceden belirlemek şart. Bu noktada birçok veri ortağınız olacağı için (anlaşmalı mobil oyun geliştiricilerinden bile veri çekebilirsiniz) iş ortaklarınızla ilgilenmek üzere ayrı bir iş akışı geliştirmeniz faydalı olacaktır.

Görsel, görsel, görsel

Napolyon para, para, para demiş. Mobil pazarlama için de görsel, görsel, görsel diyoruz. Müşteri mobil sitenize girince önce hangi görseli görüyor? Görseller sitenizin gülen yüzüdür ve açılış sayfanızdaki görsel hemen müşterinin dikkatini çekerek onu alışverişe ikna etmeli. Bu noktada web sitenizde kullanılan renklere ve alakalı içeriğe odaklanmak paylaşımları ve tıklamaları artırıyor. Özellikle de native reklam kullanımını sitenizdeki ve diğer sitelerdeki içeriğinize entegre etmek mobil pazarlama kampanyalarının performansını artırıyor.

Sonuç

Hemen hemen bütün markalar müşteri merkezli, pazarlama odaklı ve çapraz kanal destekli mobil siteler geliştiriyor. Asıl zor olanı ise pazarlama kampanyalarından tüm kanallarda (mobil, fiziksel ve web) verim almak. Mobil içerik pazarlama için native reklam kullanımında çoklu kanal ve çoklu ekran entegrasyonu büyük önem taşıyor.

 Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. 3 sene önce kendimce açtığım butik sitem bunları yapamadığım için batmıştı sanırım. 😀 Evet bunlar gerçekten önemli şeyler ama sakın benim gibi herşeyi kendiniz yapmaya çalışmayın. Güya işi bilen arkadaşarımla hep beraber altından kalkarız dediğimiz projemiz 1 yıl sonunda 50 satış ile kapanmıştı. Siz siz olun işi uzmanlarına bırakın.

 2. çok yararlı oldu teşekkür ederim

Fikrini söyle

*