15 Kasım 2018

Sizin İçin Modayı Bulan Arama Motoru: Brand-Store.com [Röportaj]

Brand-Store ANA SAYFA

Gelir ortaklığı iş modeli ile çalışan Brand-Store.com, e-ticaret sitelerindeki ürünleri bir araya getiren bir yapı. Online satış kanallarını kullanan marka ve mağazaları bir araya getiren platform; giyimden, ayakkabıya ev tekstiline, mobilyadan elektronik aksesuarlara ve kozmetiğe kadar oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahip. Kullanıcıların tek bir platformda aradıkları “her şeyi” bulabildikleri bir ortam sunmayı amaçlayan Brand-Store.com; aradığınız ürünü, online alışveriş hizmeti veren bütün mağazaları tarayarak listeliyor. Arama odaklı kurgulanan sitede, kullanıcıların aradığını kısa sürede bulması ve en kısa sürede satın alma noktasına yönlendirilmesi sitenin temel çalışma prensiplerinden biri. Marka, mağaza, cinsiyet, renk, kategori ve fiyat aralığı seçenekleri kullanılarak, sadece  ürün grubu ya da tek bir ürün ile ilgili arama yapılabiliyor veya ürün özelliklerini girerek arama kutusu kullanılabiliyor.

Brand-store.com Kurucusu Fulya Çimen ile bir röportaj gerçekleştirdik. Bakalım 6 aydır açık olan böyle bir site nasıl çalışıyor?

Fulya Çimen

Fulya Çimen

Brand-Store sitesini açmadan önce bu girişimi başarıya ulaştıracak piyasada ne gibi bir eksik gördünüz?

Brand-Store.com, son 2-3 senedir aklımda olan bir projeydi. Yurt dışında online alışverişte neredeyse sadece aggregator’ların kullanılması ve bu konudaki başarıları ve Türkiye’deki online alışveriş pazarının potansiyeli fikri hayata geçirmemizdeki en önemli faktör. Sadece outlet, özel alışveriş ya da kampanya siteleri değil; aradığınız ürünü yeni sezon dahil site site gezmeden tek bir yerde bulabilme fikri, zamandan kazanma kavramının daha da öne çıktığı günümüzde her zamankinden daha önemli. Ayrıca sadece moda değil, teknolojiden ev ürünlerine kadar her marka ve mağazanın tek bir platformda bulunması ve mağazaların kendisinden alışveriş yapılması online alışveriş konusundaki en büyük kolaylık.

Bir aggregator sitesinin başarılı olması için özellikle hangi konulara dikkat edilmesi gerekir?

Marka, mağaza ve ürün bazında çok çeşitlilik gösterebilmesi önemli. Fakat bunu yaparken de kullanıcının sitede kaybolmaması için efektif bir kategorizasyon ve kolay bir kullanım sunabilmesi gerek. Ayrıca sitenin içindeki arama motoru da eksiksiz çalışabilmeli. Arama motoru aggregator’lar için en önemli konu.

Pinterest’i nasıl kullanıyorsunuz ve nasıl kullanılmasını tavsiye ediyorsunuz?

Pinterest’i de diğer sosyal medya kanalları kadar etkin kullanıyoruz. Kullanıcılar, sitemizde listelediğimiz ürünleri pinleyebiliyorlar. Pinterest’in görselliği ön plana çıkarması ve Instagram’dan farklı olarak link tıkanmasına imkan tanıması online alışveriş siteleri için çok önemli. Pinterest’i trendleri takip etmek için ya da lookbook olarak kullanan çok kullanıcı var. Türkiye’de Facebook ve Twitter, son yıllarda da Instagram sosyal medya kanallarındaki liderliğini sürdürse de Pinterest de hem satış hem de trafik anlamında faydalı bir kanal. Özel içeceklerimizi ve ürünlerimizi diğer sosyal medya kanallarında olduğu gibi Pinterest’te de paylaşıyoruz. Daha az ya da daha çok kullandığımız bir sosyal medya kanalı yok. Hepsini aynı etkinlikte kullanmaya dikkat ediyoruz.

Sitenizden erişilebilecek marka ve ürünlerin adedi nedir?

Brand-Store’da 7 binden fazla marka ve 300 bine yakın ürün var. Markalar ve ürünler, markaların kendi mağazalarından da geliyor, çoklu marka satan online alışveriş sitelerinde de. Eklenen mağaza sayısı ile birlikte marka ve ürün sayıları da her geçen gün artıyor tabii.

Brand-Store üyeliği kullanıcılara ne gibi avantajlar sağlıyor?

Brand-Store.com’u kullanmak için üye olmak zorunda değilsiniz. Listeleme sayfasında ilgilendiğiniz ürüne tıkladığınız an ürünü satan mağazaya yönlendiriliyorsunuz ve alışverişinizi oradan tamamlıyorsunuz. Üyelik hizmetimizle sağladığımız avantaj, beğendiğiniz ürünleri favorilerinize ekleyebiliyorsunuz – daha sonra ürünü kolay bulabilmek için – ve indirim habercisi butonunu kullanabiliyorsunuz. Ayrıca e-bülten alarak günlük ve dönemsel kampanyalardan haberdar oluyorsunuz.

Sitenizin mobil uygulamasını yapmayı düşünüyor musunuz?

Brand-Store.com tamamen mobil uyumlu bir site. Fakat uygulama tabii ki bir gereklilik. Yakın gelecek planlarımızda mobil uygulama da var.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*