15 Kasım 2018

SMS Pazarlama Başarısını Ölçmenin 5 Kurnaz Yolu

sms pazarlama 6

Türkiye’de yürürlüğe giren yeni e-ticaret yasasıyla SMS pazarlama yapmak ilk bakışta zorlaştı, ama aslında izinsiz SMS bombardımanı ile müşterileri taciz eden kötüye kullanım önlendiği için SMS pazarlamanın değeri arttı ve sistem kolaylaştı.

Ancak, SMS kampanyaları bittikten sonra kampanyanın getirisini de doğru ölçmek ve gelecek sefer daha iyi bir kampanya hazırlamak gerekiyor. Aşağıda SMS kampanyalarını ölçmenin en pratik 5 yolunu listeledik.

İlgili yazı: E-ticaret kanunu ile SMS’te ne değişti?

1. Teklifimi kaç abone kabul etti?

SMS kampanyalarında öncelikle tekliflerin kabul edilmesine odaklanmanız gerekiyor. Kısacası “Gelin ve benden alışveriş edin” gibi genel mesajlar yerine, belirli ürünler için teklif vermeye odaklanın. SMS kampanyanıza abone olan müşteriler marka olarak zaten sizi seçti. Şimdi net satış yapma zamanı.

Bunun için de tekliflerinizin SMS abonelerine özel olması gerekiyor ki insanları abone olmaya ikna etme şansı yakalayın. Örneğin yüzde 10 indirim kuponları yeterli olmaz, çünkü müşteriler yüzde 10 indirimi başka kampanyalarınızla veya rakiplerinizle elde edebilirler.

Satış oranınız SMS gönderimlerinizin yüzde 12-15’ine erişirse kampanyanız başarılı olmuş demektir.

sms pazarlama 1

 

2. SMS gönderdiniz diye kaç kişi abonelikten çıktı?

Paniğe kapılmayın. Mutlaka sizin suçunuz olmak zorunda değil. Bazen insanlar sıkılır ve SMS listesinden çıkarlar. Belki de markanız veya ürününüze ilgisini kaybettiler. Önemli olan abonelikten çıkanların sayısının düşük olması: 1000 kişiye SMS gönderince 300’ü abonelikten çıkıyorsa kendinize nerede hata yaptım diye sorabilirsiniz.

3. Kaç kişi kampanyamı tıkladı

E-ticaret sitesi sahibi olarak online mağazanız var. Bu durumda SMS mesajlarına mutlaka tıklanabilir bir bağlantı eklemeniz gerekiyor. Böylece indirim kuponu ve promosyon kodu kullanmayı kolaylaştırmış olursunuz. İnsanlar sizden telefonda tek tıkla indirim alıyorsa satış yapma olasılığınız artar. bit.ly gibi bir tıklama izleyicisi kullanarak bağlantılarınızın kaç tıklama aldığını kontrol edin.

4. SMS gönderme standartlarına uydum mu?

Slicktest.com geçenlerde SMS Pazarlamacısının Uyumluluk Rehberi’ni yayınladı. Uyumluluk konusu ülkeden ülkeye ve yasal mevzuata göre değişebilir, ama SMS pazarlamanın temellerini öğrenmeniz veya kendinizi geliştirmeniz de fena olmaz. SMS pazarlama müşteriyi sinir etme olasılığı en yüksek olan, ama aynı zamanda en düşük maliyetli pazarlama seçeneklerinden biridir. Bu nedenle SMS pazarlamanın detayları konusunda bilgi edinmeniz gerekiyor.

sms pazarlama 4

5. Gelecek kez daha iyisini yapacağım

Hiçbir pazarlama kampanyası kusursuz değildir, çünkü evdeki hesap çarşıya uymaz ve denemeden neyin iyi olduğunu bilemezsiniz. Ayrıca burada SMS pazarlamasından söz ediyoruz: Müşterilerinize web sitesi muamelesi yapamaz ve onları SMS üzerinden A/B testine tabi tutamazsınız. Bu nedenle hem başarısız kampanyaları hem de başarılı kampanyaları inceleyin. Nerede yanlış yaptığınız kadar nerede doğru yaptığınızı bilmeye de ihtiyacınız var.

İpucu: SMS kampanyalarını ölçerken hem satışlarınızı hem de abonelik artışını ölçmeniz gerekiyor. SMS kampanyası aslında müşteri bağlılık programının ve CRM sisteminin bir parçasıdır. İndirim kuponlarında sınırlı süre için sınırlı sayıda ürün sunmak, net bir satın al çağırısı eklemek gibi uygulamalar kritik önem taşıyor.

SMS kampanyaları analizinde bu 5 kurnazca noktaya dikkat ederseniz pazarlamada daha başarılı olduğunuzu göreceksiniz. Peki siz yeni mevzuat çerçevesinde nasıl bir SMS pazarlama stratejisi belirlediniz? Bize yazın.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*