21 Kasım 2018

Snapchat En Çok Kullanılan 3. Sosyal Uygulama Oldu

Snapchat, 18-34 yaş arası kullanıcı grubu içinde %32,9 penetrasyon oranı ile üçüncü en çok kullanılan uygulama oldu. Snapchat’dan daha fazla kullanılan uygulamalar Instagram (%43,1) ve Facebook (%75,6).

Bu da demek oluyor ki, Snapchat Twitter, Pinterest, Vine, Google+ ve Tumblr’dan daha çok kullanılıyor. Bu sonuçlar, comScore’un 18-34 yaş aralığındaki mobil kullanıcılar üzerinde yaptığı araştırmalardan çıkıyor.

Snapchat’in bu büyümesi, zamanında Facebook’un Snapchat’i satın almak için teklif ettiği 3 milyar doları neden geri çevirdiğini de gözler önüne seriyor. Genç kullanıcıların alışkanlıkları yeni nesil sosyal medyanın şeklini belirliyor. Z Nesli veya Alfa Nesli de bu gelişimin geleceğini belirleyecek.

1

comScore’un açıklamasına göre, Kasım 2013 yılında Snapchat’in penetrasyonu yalnızca %12,1’di. Bu sıralarda da zaten Facebook’un satın alma haberleri dolaşmaya başladı. O sıralarda Snapchat’in 3 milyar dolarlık bu teklifi reddetmesi çok riskli görünmüştü, çünkü Facebook ve MySpace gibi sosyal ağlar gerçek büyümelerini %15-20 arası penetrasyon oranlarına ulaştıklarında görmüşlerdi. O sıralarda Snapchat bu oranlardan çok uzaktı.

Fakat şimdi görülüyor ki, Snapchat’in yetişkinler arasındaki penetrasyonu %18’e çıkmış durumda.

Daha da önemlisi, Snapchat’in demografiklerinin derinlerine baktığımızda 18-24 yaş arası kitlede Snapchat’in penetrasyonu %50’lere gelmiş durumda. Biraz daha yaşlı bir grup olan 25-34 yaş grubunu da işin içine kattığımızda, ortalama penetrasyon, daha önce yazdığımız gibi %32,9 oluyor. Snapchat’in e-ticarette nasıl kullanılabileceğine dair önceden de bahsetmiştik.

2

Snapchat’in kritik kullanıcı kitlesine ulaşması önemli. Çünkü tamamen metin mesajlaşması kopyası olmayan uygulamaların oldukça büyüyebildiklerini kanıtlıyor. Bir başka kanıt, 19 milyar dolar gibi korkunç bir rakama Facebook’a satılan Whatsapp. Pahalı SMS paketlerine alternatif olarak geliştirilen online mesajlaşma uygulamaları her zaman talep görüyor. LINE, Kakao Talk, Whatsapp, WeChat, Kik, Tango gibi uygulamaların yüz milyonlarca kullanıcıları var.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*