21 Kasım 2018

Snapchat Yeni İnteraktif Video Reklamlar için 40 Dolar CPM İstiyor

Snapchat-snapchat_video-video_reklamlar-interaktif_video-eticaretFacebook ve Instagram video reklamlara yeni bir boyut getirdi. Özellikle gençler için tasarlanmış olan Snapchat ise kendi farkını ortaya koymak için interaktif video reklamlar çıkardı ve 1000 gösterim başına maliyet (CPM) olarak 40 dolar istiyor.

3Vi reklamlar 40 dolar

Snapchat’in yeni reklam formatının adı 3Vi, yani dikey ve interaktif videolar. İnteraktif derken kullanıcının videoya tıklayabilmesini kast ediyoruz. Örneğin daha uzun bir video izlemek için video reklamları yana kaydırabilir veya reklamla ilgili uygulamayı indirebilir, hatta online alışveriş yapabilirler.

Reklamverenler normal videolara 20 dolar öderken, interaktif reklamlara 40 dolar ödeyecek. Üstelik reklam dönüşüm sağlasın, sağlamasın! Tahmin edebileceğiniz gibi reklamverenler bundan pek memnun değiller. Her ne kadar interaktif video reklamlar henüz deneme aşamasında olsa da bu zam reklamverenlere şok oldu ve tek istedikleri fiyatların ucuzlaması.

İlgili yazı: Video Reklamı Kime Vereceksiniz? Facebook mu, Snapchat mi?

Snapchat-snapchat_video-video_reklamlar-interaktif_video-eticaret

Animasyonlu lensler

Snapchat’in diğer reklam ürünü sponsorlu ve animasyonlu lensler. Bunlar kullanıcıların çektiği fotoğrafların üzerine bindiriliyor ve canlandırmalı sticker gibi işliyor. Snapchat bu reklamlar için 700 bin dolardan fazla istiyor.

Snapchat kendine güveniyor ama

Reklamverenlerin bu fiyatlara evet diyeceği şüpheli. Sonuçta gösterimlere para ödüyoruz, dönüşüme değil; ama bizim için dönüşüm sağlayan reklam önemli diyorlar. Anlaşılan Shapchat video reklamların değerini arz-talep dengesine bırakmak niyetinde değil ve bunun yerine kendini garantiye alacak bir fiyatla markalaşmak istiyor. Bunda sorun yok, tabii reklamların dönüşüm sağladığı bir platform olduğunu kanıtlayabildiği sürece. Oysaki reklamverene göre interaktif reklamlar yüzde 10’dan az etkileşim sağlıyor.

İlgili yazı: Girişimciler ve Küçük İşletmelere 21 Viral Video Pazarlama Fikri [İnfografik]

Snapchat-snapchat_video-video_reklamlar-interaktif_video-eticaret

Instagram ve Facebook’tan daha büyük reklam alanı.

Lens sorunları

Reklamverenler videolar arasında geçiş yapmak için parmak kaydırmanın lenslerin üstünü kapatmasından ve reklamların görünmemesinden yakınıyor. Diğerleri video reklam görüntüleme süresinin 3 saniyeden 2 saniyeye düşmesini eleştiriyor. Oysa Snapchat 1 saniyeye de 10 saniyeye de para alıyor, aynı parayı alsa da sıkıntı.

Bu kafayla rekabet edemezler

DigitasLBi sosyal strateji yönetmeni Jill Sherman, “Facebook, Twitter ve Instagram gibi güçlü reklam platformlarında sunulan video reklamlarla rekabet etmek istediği için Snapchat’in işi zor” diyor. “Bu iş ancak reklam kampanyaları bittikten sonra yapılan analizlerde Snapchat’in video reklam platformu olarak yatırım getirisi sağladığı görülürse çözülür.”

Snapchat’in elindeki yeni oyuncağın kendi gözündeki değerini reklamverenlere kabul ettirmek istediği kesin. Eski Snapchat reklamverenleri fiyatların rekabetçi olduğunu ve yeterince dönüşüm sağladığını söylüyor. Örneğin, 22squared iş geliştirme direktörü Chris Tuff, “Farkındalık yaratma açısından kampanyalar çok yüksek değerlere erişiyor” diyor. “Milyonlarca gösterim ve diğer platformlardan çok daha yüksek dönüşüm oranı alıyoruz. İnanılmaz!”

İlgili yazı: Viral Pazarlama: Halk Diliyle Konuşan Marka Nasıl Yaratılır?

Snapchat-snapchat_video-video_reklamlar-interaktif_video-eticaret (2)

Snapchat kendi reklam ağını kuruyor

Bu nedenle yeni formatların tartışmaya açılması normal. Snapchat’in anne-babayı alışverişe ikna eden güçlü Z kuşağına, yani mobilin içine doğan tüketiciye ulaşması en büyük avantajı. Bu kuşak için mobil alışveriş en doğalı. Bu sebeple video reklamlarda maksimum dönüşüm sağlayabilir, özellikle de gençlerin gördüğünü almak istediği dikkate alınırsa. Ancak, hedeflemeyi geliştirmesi (dönüşümü artırması) lazım. Bunun için de üçüncü taraf reklam çözüm sağlayıcılarıyla çalışıyor. Snapchat artık reklamları daha iyi hedefliyorum, paramı ver diyor. Tutturabilecek olmasa söylemezdi diyebilirsiniz ama bakalım, göreceğiz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*