13 Kasım 2018

Snapchat’in E-Ticaret Değeri Nedir?

Evan Spiegel tarafından geliştiren akıllı telefon uygulaması Snapchat, e-ticaret üzerinde dikkat çekmeyi sürdürüyor. Platformlar arası çalışma özelliğine sahip mesajlaşma uygulaması, kullanıcıların birbirlerine çizim, resim, video ve yazılı mesaj göndermesini sağlıyor. 10 saniyelik kısıtlama ile istediğiniz kişiyle fotoğraf veya video paylaşımına izin veren uygulamanın geçen yıl 4-5 milyar dolarlık bir değere sahip olduğu tahmin ediliyor. ABD’nin önde gelen sohbet uygulaması Snapchat için Facebook, 3 milyar dolar teklif etmişti. Ancak bu teklif reddedildi. Bu platformun özellikle 20’li yaşlardaki gençler arasında popülerleşecek olması bu teklifleri geri çevrilmesinde büyük bir etken oldu.

Öte yandan yurt dışında bu uygulama e-ticaret sitelerinde de kullanılmaya başlanması gündemde. Dünyanın önde gelen markalarından Mc Donald’s bu sistemi Şubat ayında attığı tweet ile yeni ürün lansmanında kullandı. Kullanıcılarına Snapchat aracılığıyla yeni ürününe dair özel içerik paylaştı.

Bir diğer dikkat çeken Snapchat uygulaması ise dünyanın önde gelen araba markası Audi tarafından yapıldı. 2014 Super Bowl stratejisinin bir parçası olarak Snapchat’i dahil etti.

Audi Snapchat on Super Bowl Sunday from Huge on Vimeo.

Kullanıcılarının yüzde 70’ini kadınların oluşturduğu uygulama, en çok ABD ve İngiltere’de tercih edililiyor. Ayrıca dünya genelinde iPhone kullanıcılarının yüzde 18’i bu uygulamadan yararlanıyor olması bu uygulamanın gelecekte şirketlerin pazarlama stratejilerine önemli katkı sağlayacağı tahmin ediliyor. 5 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan Snapchat, Türkiye’de e-ticarete nasıl katkı yapacağı ise merak konusu.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*