18 Kasım 2018

SocialBakers’ın Aralık 2012 Raporunda Markafoni, Trendyol ve Bukombin Öne Çıktı

SocialBakers‘ın yeni yayınlanan Aralık ayı raporunda, Türkiye’de Facebook kullanımında öne çıkan şirketler arasında Markafoni, Trendyol ve Bukombin yer alıyor.

Facebook’un yeni getirdiği özellikle beraber şirketlerin sayfalarındaki yerel takipçi sayılarının da incelenebiliyor olmasıyla beraber SocialBakers, Aralık ayında yaptığı araştırmaya Facebook’ta en çok yerel kullanıcıya sahip şirketleri de ekledi.

Bu raporda listenen markalar arasında üç e-ticaret firması yer alıyor. Markafoni ve Trendyol en çok takipçiye sahip 10 şirket ve Facebook kullanımında öne çıkmış 5 şirket arasında yer alırken, Bukombin‘in de iki paylaşımı da Aralık ayının en popüler 2. ve 3. iletisi olarak belirlendi.

En çok takipçisi olan şirketler kategorisinde 7. sırada olan Markafoni’nin toplam fan sayısının %98,1’i yani 1.182.713’ü yerel takipçilerden oluşmakta. Şirketin toplamda ise 1.205.495 takipçisi bulunuyor. Markafoni’nin ardından ise 8. sırada 1.141.302 yerel takipçiyle Trendyol geliyor. Toplamda 1.178.880 takipçisi olan Trendyol’un yerel takipçi oranı ise %96,8.

Facebook’taki takipçileriyle etkileşim kategorisinde ise ilk 5 şirketin içinde 4. sırada olan Markafoni’nin ortalama cevap süresi 70 dakika, ortalama yanıt oranı %96; Trendyol’un ise ortalama cevap süresi 34 dakika, ortalama yanıt oranı ise %99 şeklinde belirtiliyor.

Aralık ayının en çok popüler 2. ve 3. iletisi ise Bukombin’e ait. Bukombin’in ikinci olan iletisinin 36.000 toplam etkileşimi varken, 31.000 kullanıcı bu iletiyi beğenmiş durumda. 1097 kişinin yorum yaptığı ileti, Facebook’da 3510 kez de paylaşıldı. Bukombin’in en popüler 3. ileti olan paylaşımının aldığı toplam etkileşim ise 30 bin civarlarında. 28 bin kişinin beğendiği bu iletiyi 1983 kişi paylaştı ve yapılan toplam yorum sayısı ise 834. Bu rakamlar Ocak ayındaki etkileşimleri değerlendirmeye almadığından dolayı şu anda bakmanız halinde daha da büyük rakamlar görmeniz mümkün.

Raporda öne çıkan Facebook kullanımına dair diğer detayları aşağıdaki infografikte bulabilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*