17 Kasım 2018

Son 10 Yılda E-ticaret Nereden Nereye Geldi?

İnternetten alışveriş yapma deneyimi 1994 yılında başlamış olsa da, e-ticaretin bir sektör halini alması 2000’li yılların başlarına tekabül ediyor. Şimdilerde bir ekosistem halini alan e-ticaretin son 10 yılda geldiği nokta ise, en az internetin gelişimi kadar hızlı. Corra’nın Amerikadaki online tüketicilerle yaptığı araştırma, e-ticaretin 2003-2013 arası gelişimini ilginç rakamlarla gözler önüne seriyor.

Eğlenceli bir infografikle sunulan araştırmaya göre, 2003 yılında cep telefonlarının yalnızca yüzde 1’i ”akıllıyken” mobil ticaret diye bir alan yoktu. 2013 yılında ise, online alışverişlerin yüzde 21’i mobi telefonlardan gerçekleşiyor. 2003’de Microsoft ileride başarısız olacak ilk tabletini satışa çıkarırken, 2013’de her 4 katılımcıdan birinin tableti var.

Araştırmada, rakamların yanı sıra yoruma da yer verilmiş. 2003 yılında Showrooming otomobil gösterimi anlamına gelirken, 2013 yılında ürünü, fiziki mağazada inceleyip, internetten satın alma anlamını taşıyor. Bunun yanında bundan 10 sene önce tüketicilerin yüzde 83’ü internetten alışverişi anlayamıyorken, günümüz tüketicilerinin yüzde 72’sinin kendilerini online alışveriş uzmanı olarak gördüğünü öğreniyoruz.

Son 10 yıldaki e-ticaret hareketini özetleyen infografiğe ve aslında “son 10 yılda e-ticaret nereden nereye geldi?” sorusunun kısa cevabına aşağıdan ulaşabilirsiniz;

Corra_Infographic-final-600Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*