14 Kasım 2018

Sosyal Ağ Hediyeleri İçin 3 İpucu

Sosyal ağların heyecan yarattığı zamanlar artık geride kaldı ve kullanımları tipikleşmeye başladı. Facebook ve Twitter, gündelik kişisel kullanım için hala zirvede olsalar da, LinkedIn gibi profesyonel sosyal ağlar ile Google+ gibi ortamlara yeni gelenler de fark yaratmaya başladı.

Sosyal ağlar tüketicilerin yalnızca ailesi ve arkadaşları ile iletişimde kalmasını sağlamıyor, iş yerleri, çalışma arkadaşları ve favori ünlüleri ile de etkileşime girmelerine izin veriyor. Sosyal medyadaki yeni trend, sosyal hediyeler. Facebook, kullanıcıların sevdiklerine özel günlerinde elektronik kartlar göndermesini sağlayan öncü sosyal ağlardan. Şimdi sosyal hediyeler kendi başlarına bir fenomen olma yolundalar ve markaların sosyal hediyelerin nasıl çalıştığını ve bundan nasıl faydalanabileceklerini anlamaları lazım.

eGifter’ın CEO’su ve kurucu ortağı Tyler Roye, sosyal ticaret hakkında bizlere 3 ipucu sunuyor:

  • Birincisi, yalnızca en iyi araçları kullanın. Markalar, tüketicilere doğal gelen, sosyal ticaret fırsatlarını değerlendirebilecekleri en iyi araçları kullanmalılar. Bundan kasıt, müşterinin farklı bir sayfaya gidip kayıt yapması yerine, doğrudan Facebook duvarından işlemlerini halledebilmesi. Tüketiciyi alıştığı ortamdan ayırmak hiç bir zaman iyi sonuçlanmaz.
  • İkincisi, veriyi kullanın. Veri perakendecilerin dikkatlice kitleyle ilgili eyleme çağrı yapmalarını sağlar ve sosyal hediye istekleri veya gönderileri saldırgandan çok inovatif görünür.
  • Son olarak mobil deneyimin anlaşılması lazım çünkü çoğu sosyal ağ kullanımı mobil cihazlar üzerinden yapılıyor. Mobil kullanıcıların nasıl deneyimler yaşadığını anlayıp, markanın her kanalının tamamen mobile uyumlu olması lazım.


Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*