14 Kasım 2018

Sosyal Ağlarda Tüketicilerin Paylaştığı Ürün İçerikleri Satışlara Nasıl Yansıyor?

Bugüne kadar sosyal medyanın yatırım getirileri hakkında çeşitli araştırmalar gerçekleştirildi. Bir kısmı Facebook reklamlarının satışa dönüşme oranlarına odaklanırken, bir kısmı da marka bilinirliği açısından yaklaştı duruma. Ancak yeni yapılan bir araştırma, sosyal ağlar ve diğer online pazarlama mecralarında tüketicilerin paylaştığı ürün içeriklerinin, markaya ne kadarlık bir geri dönüş sağladığını ortaya koyuyor.

En değerli online kanal olarak e-postaların öne çıktığı araştırmada, bir kullanıcının arkadaşlarıyla paylaştığı her e-bülten, firmaya 18.73 dolar olarak geri dönüyor. Durum sosyal ağlarda da bundan farklı değil: Facebook kullanıcılarının beğendiği bir ürünü duvarında paylaşmasının değeri 10.88 dolar, Twitter’da ise 6.09 dolar olduğu belirtiliyor. SocialAnnex‘in hazırladığı rapor, sosyal ağlardaki paylaşım ve arkadaş önerilerinin markalar açısından ne denli önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor. Kullanıcıların, bir yakınının paylaştığı link doğrultusunda satın alma ihtimalinin, herhangi bir online alışveriş sitesine giren müşteriden dört kat fazla olduğu da raporda öne çıkan diğer detaylardan.

100’den fazla perakendeci incelenerek hazırlanan raporda vurgulanan değerler, bir takım temel faktörlere göre belirlenmiş. Paylaşılan linklere tıklayan tüketicilerin yaptığı harcamalar ve paylaşan kişinin ödediği miktarın dolar cinsinden hesaplanması ile ürün içeriklerinin değeri ortaya çıkıyor. Araştırma ayrıca farklı kategori ve sektörlere ait ürün paylaşımlarının da değerlemesini ortaya koyuyor. Buna elektronik ürün ve oyun satan firmalar için Facebook’ta paylaşılan her bir ürün içeriği 27.11 dolar, Twitter’da 35.77 dolar, e-mail yoluyla gerçekleştirilen paylaşımlar ise 29.13 dolar değerine sahip. Oyun ve elektronik ürünleri gibi sıkı fanlara sahip olan markaların paylaşılan ürünlerinin değeri diğer kategorilerden daha fazla durumda.

Diğer kategorilerde paylaşılan her bir ürün içeriğinin maddi değerine bakarsak: Sağlık ve güzellik sektöründeki paylaşımların markaya dönüşü Facebook’ta 9.83 dolar, Twitter’da 7.21 dolar, e-posta kanallarında ise 17.7 dolar olarak belirtiliyor. Takı ve mücevher ürünlerinde ise ezici bir oranla e-posta paylaşımlarının üstünlüğü söz konusu: Facebook 11.38, Twitter 20.62, E-posta ise 146.68 dolar olarak açıklanıyor. Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*