20 Kasım 2018

Sosyal Alışverişte Yeni Pinterest: Wanelo

Wanelo   Want  Need  LovePinterest‘in tasarım konusunda getirdiği inovatif bakış açısının, e-ticaret sektörüne ilham kaynağı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Aralarında eBay‘in de bulunduğu birçok site, ya tasarımını Pinterest’e göre yeniden dizayn etti ya da hayata geçerken soluğu Pinterest esintili aldı. Bütün bunların arasında son zamanlarda özellikle sosyal alışveriş kategorisinde ön plana çıkan bir site var: Wanelo

Adını ”Want-Need-Love” (istek-ihtiyaç-aşk) kelimelerinin baş harflerinden alan site, aralarında 3 de Türk’ün bulunduğu 16 kişilik bir ekibe sahip. Sosyal alışveriş kavramının için doldurmayı başaran siteyi genel hatlarıyla tanıtmak gerekirse; Wanelo, binlerce sitenin ve tasarımcının ürünlerini tek bir platforma sığdırıyor. Kendi ürünlerinin satışını yapmayan site, kullanıcıyı ürünün orijinal satıcısına yönlendiriyor. Kullanıcılar, takip ettikleri marka ve tasarımcılarla kendi “feed”lerini oluşturabiliyorlar. Bununla beraber ürünlere bir arkadaşını etiketleyebiliyor ve kaydedebiliyorlar. Facebook Connect seçeneği de sunan sitenin bu noktada bir dezavantajı da yok değil; Kullanıcılar, 3 marka ve 3 tasarımcı takip etmeden alışveriş ve site deneyimine başlayamıyor.

Wanelo’nun şu ana kadar elde ettiği rakamlar da aldığı yolu gözler önüne seriyor. 1 yaşını yeni dolduran site, 1 milyon kayıtlı kullanıcıyı aşmış durumda. Bu kullanıcılar, toplamda 5 milyon ürünü favorilerine eklerken (saved), sitede geçirdikleri ortalama süre ise, 50 dakika. Mobil uygulamaları da bulunan sitenin aplikasyonu, AppStore’da en popüler 30 ücretsiz uygulamanın arasında yerini almış durumda.

Sosyal alışveriş mantığının tüm gerekliliklerini yerine getirmeye çalışan Wanelo’nun bu çabası yatırımcılar tarafından da takip ediliyor olacak ki ilk yatırımlarını geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdiler. Kesin rakamı belli olmasa da , 5-10 milyon dolar arasında olduğu tahmin edilen yatırımla birlikte sitenin, değeri 100 milyon dolara ulaştı.

Ürün çeşitliliği, oluşturabildikleri komünite ve tasarımıyla sosyal ticarette ön plana çıkmaya başaran Wanelo’nun bu yükselişi yakın zamanda başarı hikayesine dönüşecektir şüphesiz. Sosyal ağların günümüz tüketicisindeki yerini de düşünürsek, yeni kurulacak sosyal ticaret sitelerinin bu kez Wanelo’dan esinleneceklerini söylemek de büyük bir sürpriz olmasa gerek.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Sosyal alışveriş alanında hizmet veren ve bunu Türkiye’de gerçekleştiren bir site de var… http://www.livitol.com
    Üye olarak, dilediğiniz mağazadan dilediğiniz ürünleri için kendinize has listeler oluşturabilir, oluşturduğunuz listeleri, alışveriş deneyimlerinizi arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. LIVITOL ile ilgili her türlü geri bildiriminizi almaktan mutluluk duyarız. Katkılarınız için şimdiden herkese teşekkür ederiz. 🙂

Fikrini söyle

*