19 Kasım 2018

Sosyal Giriş ile Online Alışveriş Kolaylaşıyor Mu?

Henüz Türkiye’de tam bir karşılığı oturmayan Social Login’i açacak olursak, kullanıcıların sosyal ağlardaki profilleri üzerinden internet sitelerine üye olması olarak tanımlayabiliriz ya da kısaca “sosyal giriş” şeklinde bir tercüme yapmak mümkün.

Online alışveriş yapanların en büyük sorunlarından biri, alışveriş yapmadan önce o siteye üye olma aşaması diyebiliriz. Gerekli formları doldurup, kayıt işlemini yaptıktan ve e-posta ile hesabını aktifleştirdikten sonra alışveriş yapmak kullanıcıya oldukça angarya geldiği için, tüketici bu aşamada alışveriş yapmaktan vazgeçebiliyor. Bir de güvenlik için her siteye farklı bir şifre ve hesapla kayıt olunduktan sonra bu şifrelerin hatırlanması da ayrı bir sorun teşkil edebiliyor.

Birçok şirket de bu süreci önlemek ve kullanıcının sitede alışveriş yapmasını kolaylaştırmak için sosyal girişi kullanmaya başladı. Bu sayede kullanıcılar diledikleri sosyal medya hesaplarıyla kolayca siteye üye olup alışveriş yapabiliyorlar.

Sosyal giriş platformu olan Janrain‘in Temmuz 2012’de yaptığı bir araştırmaya göre, sosyal medya platformları arasında sosyal giriş için en çok kullanılan mecra Facebook olmuş. Janrain’in ürünlerinin kullanıldığı 365 bin internet sitesinin analiziyle yapılan bu araştırmada, Facebook 2012’in ikinci çeyreğinde kullanıcıların %48’i tarafından sosyal giriş için tercih edildi. 2011’in ilk çeyreğine kadar yaklaşık %40’lık bir oranla önde giden Google, Facebook’un 2010 yılında yaptığı ataktan sonra 2011’in ilk çeyreğinde Facebook’un gerisine düşerek %31’lik bir oranla ikinci sıraya düştü. 2012’in ilk çeyreğinde, bir önceki yılın ilk çeyreğine kıyasla %10 artş gösteren Facebook %45’lik sosyal giriş oranıyla Google ile arasını oldukça açtı. Facebook ve Google’ın başı çektiği sosyal girişlerde, Twitter, Yahoo! ve Windows Live ise çok küçük oranlarda kullanılıyor.

Sosyal giriş, perakendecilerin sayfalarında da benzer oranlarda kullanılıyor. Facebook 2012’in ikinci çeyreğinde %48 ile başı çekerken, onu yine %32’lik bir kullanımla Google takip ediyor. Kullanıcılar tarafından güvenilirliğiyle bilinen Google, hala sosyal giriş için kullanılmaya devam etse de, Yahoo! o kadar da şanslı değil. 2010’un ilk çeyreğinde %27’lik bir paya sahip olan Yahoo!, 2012’in ikinci çeyreğine geldiğimizde sadece %7’lik bir paya sahip olabildi. Twitter’ın ise sosyal girişteki payı perakendecilerin sayfalarında oldukça düşük. 2010’un ilk çeyreğiyle 2012’in ikinci çeyreği arasında %2 ile %4 arasında değişkenlik gösteren Twitter, kullanıcılar tarafından sosyal giriş yapmak için pek tercih edilmiyor. Windows Live’ın kullanımı da 2 yıl içinde %5’lik bir orandan %2’ye düştü.

Mobil cihazlarda da Facebook ve Google’un üstünlüğünü görülmekte. %52’lik pay ile Facebook ilk sırayı alırken, Google %27’lik bir oranla sosyal girişte ikinci sırada bulunuyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*