20 Kasım 2018

Sosyal Medya Analizi, Gerçek Zamanlı Pazarlamanın Yıldızını Parlattı

Dijital ortamlardaki büyük verinin öneminden önceki birçok yazımızda bahsettik. Özellikle sosyal paylaşım sitelerinden elde edilen verilerle müşterilerine kişiselleştirilmiş hizmetler sunabilen markalar, aynı zamanda sosyal medya analiz programları sayesinde gerçek zamanlı pazarlama faaliyetleri de yürütebiliyorlar.

Pazarlamacılar sosyal verilerin değerini artık çok iyi biliyor, ancak bu verilerin yorumlanması da büyük bir sorun olmaya devam ediyor. eMarketer’da yayınlanan bir araştırmaya göre artık birçok pazarlamacı, markalarının sosyal medyadaki fan sayfalarını analiz ederek, müşterilerinin soru, sorun ve önerilerine anlık olarak dönüş gerçekleştirebiliyorlar. Ancak, raporda açıklanan belki de en ilgi çekici veri ise, markaların artık sosyal medyada elde ettiği veriler ışığında sadece online değil, açık hava pazarlama faaliyetlerini de şekillendiriyor olması.

Doğru yer ve zamanda, müşteriye ilgili ürün, hizmet veya promosyonu sunmak, satışları ve sepet tutarını artırma konusunda büyük avantajlar sağlarken, sosyal medya sitelerindeki kullanıcı verileri de birçok markanın iştahını kabartmaya yetiyor. Markalara, kullanıcılarıyla etkileşim kurmak için oldukça etkili bir mecra sağlayan sosyal paylaşım siteleri ayrıca, müşterilerin ilgi alanlarını keşfetme, onlarla iletişime girip tam olarak ne arzu ettiklerini öğrenme imkanı da sunuyor.

Super Bowl’daki elektrik kesintisini, birçok marka avantaja dönüştürdü

150845Gerçek zamanlı pazarlamanın en güzel örneklerine belki de, geçtiğimiz haftalarda ABD’de gerçekleşen ve küresel çapta milyonlarca kişiyi ekran başına kilitleyen Super Bowl etkinliğinde rastladık. Etkinlik boyunca yayınlanan milyon dolarlarlık reklam filmleriyle de adından söz ettiren Super Bowl’da yaşanan bir anlık elektrik kesintisi, yaratıcı birçok markanın anlık sosyal medya stratejileri geliştirmelerine sebep oldu.

Bu kesintiyle ilgili tweet’ler ve Facebook içerikleri oluşturan markalar, anlık olarak sosyal medyadaki kullanıcılarla da ciddi bir etkileşim yakalamış oldu aslında. Elbette ki, gerçek zamanlı pazarlama faaliyetleri sadece anlık tweet’ler atmaktan ibaret değil. Sosyal medyadaki anlık değişimlere ve trend konulara adapte olarak pazarlama stratejilerinde değişiklik gerçekleştiren markalar ayrıca, ürün geliştirmek ve stratejik iş kararları almak için de gerçek zamanlı sosyal verileri kullanıyor.

İlgili Haber: Büyük Veri – “Big Data” Nedir, Ne Değildir?

Geçtiğimiz sene gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, dünya çapındaki pazarlamacıların yüzde 53’ünün 2013 yılında gerçek zamanlı verileri daha aktif kullanmayı planladığı belirtiliyor. Ayrıca araştırmaya katılan pazarlamacıların yüzde 80’i ise stratejilerini geliştirmek ve iyileştirmek için sosyal paylaşım sitelerindeki verilere odaklanacağını ifade ediyor. Sürekli sosyal medya kanallarını takip ve analiz etmesi gereken markalar, bu şekilde trend konulardan bir avantaj sağlayarak müşterileriyle güçlü bir etkileşim yakalayabilirler.

Kullanıcıların ödeme geçmişindeki verilerden, sosyal ağlardaki bilgilerinden ve o internet sitesindeki ziyaret istatistiklerinden yararlanarak, onlara daha hedefli promosyon, ürün ve içerikler sunabilme şansına sahip olan markalar ayrıca, kullanıcıya özel olarak sunduğu içeriklerle onların alışveriş deneyimlerini zenginleştirip, daha ilişkili arama sonuçları, ürün önerileri ve hatta kişiye özel ürün tanıtım içerikleri sunarak müşterilerin satın alma süreçlerini kolaylaştırabilirler.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*