13 Kasım 2018

Sosyal Medya Platformları Arama Motorlarına Rakip Oluyor

sosyal medya

Dünya nüfusunun çok büyük bir bölümünün  internet kullanıcısı olduğu malum. İnternet kullanım alışkanlığının ise yine yüksek bir oranla sosyal ağ kullanımıyla doğru orantılı olduğu da söylenebilir. Buradan hareketle sosyal medya platformu Blinx’ in yaptığı araştırma ise ilginç.

Farklı yaş grupları üzerinde yapılan bu araştırmaya göre sosyal medya platformları internetten yapılan içerik aramalarında arama motorlarına göre daha baskın çıkıyor. Daha ziyade, yapılan bu araştırma ile sosyal ağların içerik aramalarında daha çok tercih edildiği ortaya koyuluyor.

Her yaş grubundan kullanıcının baz alındığı “The Nation of Sharers” adı verilen araştırmaya göre özellikle 18-24 yaş arasındaki genç kitlenin arama yaptıkları içeriğin güvenilirliği konusunda sosyal medyayı, fenomenleri ve arkadaşlarını referans almayı tercih ettikleri görülüyor. Aynı zamanda araştırmada bu grubun yüzde 85’ten fazlasının düzenli olarak sosyal ağlarda paylaşımda bulundukları biliniyor.

Sosyal ağların kullanımın artması ve bu mecralarla entegre mobil cihazların yaygınlaşmasıyla kolaylaşan bilgiye ulaşım ve paylaşımın artmasına bağlı olarak ortaya çıkan bu bulguların en çok gerçekleştiği platformlar ise Facebook ve Twitter. Ancak içerik arama ve paylaşma konusunda Twitter’ın daha yoğun şekilde kullanıldığı görülüyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*