10 Aralık 2018

Sosyal Medya Bahşişi: Facebook Paylaşımlarınızdan Para Kazanmanıza İzin Verebilir [Editörden]

Facebook-native_reklam-içerik_pazarlama-instant_articles-reklamFacebook yayıncıların ürettikleri içeriği doğrudan Facebook üzerinde barındırmasına izin veren ve internette 10 kata kadar daha hızlı yüklenen Anlık Makaleler özelliğini geçen yıl kullanıma sundu. Bu sayede hem yayıncıların içerik ve reklamları okurlara şimşek hızıyla iletmesine imkan verdi hem de içerikten para kazanmak istediğini gösterdi.

Ancak Verge’ün internette gördüğü bir ankete göre, Facebook kullanıcıların paylaşımlarının kenarına bahşiş kutusu ekleyerek bağış toplamasına ve ticari amaçlarla para kazanmasına izin vermek istiyor. Ankete göre, Facebook sponsorlu içerik (advertoryal) modeline ek olarak zaman tünelindeki reklam paylaşımlarından prim almak gibi seçenekleri de değerlendiriyor.

İlgili yazı: Facebook Mobil Reklam Ağında Native Reklamları Ortaya Çıkarttı

Hangisini yapacak?

Bunu söylemek için henüz erken. Ancak, Türkiye’de özellikle moda bloggerlarının e-ticarete atılarak kendi bloglarından kendi ürünlerini satmaya başladığını hatırlamak lazım. Bu konudaki en büyük atılım da Medium’dan geldi. Medium, herkesin kendi sayfasını özelleştirmesine ve marka bloglarını Medium’a taşımasına izin veriyor. Böylece yazarlar Medium’da ürettikleri içerikten para kazanacak.

Her ne kadar kişisel blogunuzda kendiniz marka olduğunuz için bunu önermesem de kurumsal bloglar yakın gelecekte Medium’a taşınacakmış gibi görünüyor. Özellikle de kendi içeriklerinden para kazanabilirlerse şirketler içerik pazarlama bütçelerini optimize edebilecekler. Nitekim Femsplain, The Awl, Time ve Fortune blogları şimdiden Medium’a katıldı.

Facebook da sponsorlu içerik ve aylık blog aboneliği gibi seçenekleri kullanıma sunarak Medium ve benzeri platformlarla rekabet etmek istiyor. Özellikle de okurların zamanının büyük kısmını Medium ve Quora gibi platformlarda geçirdiği dikkate alınırsa bu hem yayıncılar hem markalar hem de Facebook için önemli.

İlgili yazı: İçerik Pazarlama, Reklamcılığın Native Geleceği

Her şey reklam için

Facebook Google’a rakip bir reklam platformu olarak ilk etapta reklam gelirleri peşinde ve içerik pazarlamadan para kazanmayı sosyal reklamlardan native reklamlara kaydırarak önemli gelir artışı ve rekabet gücü elde edebilir.

Facebook düzenlediği ankette kullanıcılarına sanal bahşiş kutusu, sponsorlu içerik ve reklam geliri paylaşımı gibi seçenekler sordu. Hızlı makaleler bu hizmeti kullanan yayıncıların kendi içeriğiyle ilgili Facebook reklam gelirlerinin büyük kısmına sahip olmasına zaten izin veriyor.

Bütün bunlara ek olarak Facebook “Satın al” gibi harekete çağrı düğmeleri ve kullanıcılarla reklamverenleri buluşturan sponsorlu pazar yeri gibi seçenekleri de değerlendiriyor. Peki siz Facebook’taki kaliteli paylaşımlarınızdan para kazanmak ister misiniz? Bize yazın.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Sanırım bu internetteki ilk savaş olabilir fakat kazananın kim olacağı şüpheli.

    Hep şunu merak etmişimdir.
    Google Adsense olmasaydı ne olurdu?

Fikrini söyle

*