21 Haziran 2018

Sosyal Medya Grafikleri Oluşturmak İçin 9 Araç

Sosyal medyanın son zamanların en önemli iletişim araçlarından biri haline gelmesiyle beraber markların bu platformlara olan ilgisi de artıyor. Sosyal medyada her gün milyonlarca görsel paylaşılıyor. Instagram, Snapchat, Flickr ve Vine gibi platformlar sayesinde görsel paylaşımı gittikçe kolaylaşıyor.

Görselleri daha duygusal ve insancıl dokunuşlar kişiselleştirebildiğimiz için de takipçilere daha yakın iletişim kurmak mümkün hale geliyor. Buna paralel olarak dönüşüm oranı da artıyor.

Aşağıdaki araçlar ile hızlı ve  kolay bir şekilde sosyal medya için görsellerinizi düzenleyebilirsiniz. Ayrıca sosyal medya platformlarına uygun görseli nasıl boyutlandırmak gerektiğini ise buradan öğrenebilirsiniz.

1.PicMonkey

PicMonkey -screen-shot

PicMonkey, tarayıcı üzerinden kolayca görsel düzenleyebileceğiniz ücretsiz  bir uygulama. PicMonkey ile fotoğrafları düzenleyebilir, kolaj oluşturabilir, filtre ve resim ekleyebilirsiniz.

Ücretsiz versiyonunda fotoğraf çerçeveleri, özel efektler ve font çeşitleri bulunuyor. Bilgisayar ya da Dropbox, Facebook ve Flickr gibi sosyal medya mecralarından yüklediğiniz fotoğrafları kırparak, farklı ebatlara da kolayca getirebilme imkanı sağlıyor.

Bunun için  herhangi bir uygulamayı indirip kaydetmeniz gerekmiyor. Platformun, Facebook ve Google Chrome üzerinden kullanılabilinen uygulamaları da mevcut.

 

2.Canva

Canva – screen-shot

Photoshop gibi daha gelişmiş programları kullanmaya alışık olan kişilerin kullanabileceği Canva, sosyal medya için hızlıca düzenlenebilecek görsel tasarımları için geliştirilmiş ücretsiz bir uygulama.

Bu uygulama Pinterest, Facebook, Twitter ve blog grafik çalışmaları için gerekli birçok tasarımın önceden taslak olarak kaydedilmiş ebat ve boyutlara çevrilebiliyor.

 

3.Pixlr

pixlr-screen shot

Pixlr herkesin çok kolay kullanabileceği bir uygulama programı. Program, üç farklı opsiyonda kullanılabiliyor:

1. Pixlr Editor: Photoshop’a çok yakın özellikler taşıyan fotoğraf düzenleme ve tasarım platformu.

2. Pixlr Express: PicMonkey’e çok benzer bir şekilde taslak düzenleme formatları, filtre, çerçeve ve yazı fontları bulunuyor.

3. Pixlr O-Matic: Express versiyonundan da daha kolay kullanılabilen Pixlr O-Matic ile efektler, arka planlar ve çerçeveler hızlıca düzenlenebiliyor.

 

4.PicCollage

PicCollage-screen-shot

PicCollage iPhone, iPad ve Android cihazları ile kullanılabilen bir fotoğraf düzenleme uygulaması.

Kullanıcılar, fotoğrafları Facebook hesaplarından ya da cihazlarından yükleyerek kolaj oluşturabilir, metin yazabilir ve ebatlarını değiştirebilir.

 

5.Quozia

Quozio-Screen-Shot

Quozio, kullanıcılarına bir alıntıyı kolayca yazabilecek imkan sağlıyor. Kullanıcıların seçecekleri arka planlı sosyal mecralarda paylaşabilme imkanı sunan bir uygulama olma özelliği taşıyor.

 

6.Social Image Resizer

Social- Image-Screen-Shot

Social Image Resizer ile fotoğraflarınızı; Facebook cover, Twitter header görseli, Google+ cover fotoğrafı, profil fotoğrafı gibi ihtiyaçlarınız için düzenleyebilirsiniz.

Uygulama size fotoğraflarınızı JPEG, PNG ve GIF formatlarında kaydetmenizi ve her fotoğraftan  favicons oluşturma imkanı sağlıyor.

 

7.Photovisi

Photovisi-Screen-Shot

Photovisi kolayca fotoğraf kolajları oluşturabileceğiniz ücretsiz bir uygulama. Birçok çeşidin arasından tasarım şablonu seçip, fotoğraflarınızı ekleyebilir, böylece kendi kolajınızı oluşturabilirsiniz. Daha sonra görselleri, bilgisayarınıza kaydedebilir ya da sosyal mecralarda paylaşabilirsiniz.

 

8.Piktochart

Piktochart-screen-shot

Tasarımcı olmayan herkesin kullanabileceği Piktochart, web tabanlı infografik ve görselleştirme uygulaması olarak öne çıkıyor.

Uygulama ücretli olsa da ücretsiz versiyonu da mevcut. Farklı tasarım şablonları üzerinde fotoğrafları sürükleyerek fotoğraflar kolayca yerleştirilebiliyor. Çizgiler, barlar ve yuvarlak diagram şeklinde csv dosyalarından çekilen veriler grafik olarak eklenebiliyor. Daha sonra görseller PNG, JPG ya da farklı baskı kalitelerine uygun şekilde kaydedilebiliyor.

 

9. Easel.ly

easel.ly.screen-shot

Easel.ly görsel fikirlerinizi internet üzerinden ücretsiz infografik ve farklı tasarımlara getirebilme ve paylaşma imkanı sunuyor. Piktochart’a çok benzer bir yöntemle infografiği sürükleyebilir. Yerleştirme yöntemiyle mevcut şablonlara oturtabilirsiniz.
Ayrıca arka planı görselini de yükleme imkanı sunuyor.

 Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Teşekkür ederim, özellikle de infografikleri oluşturmak için kullanabileceğimiz Piktochart gibi araçlar oldukça önemli.

  2. aslında grafikerler tarafından tercih edilen bazı programlar burada var, fakat benim tercihim Piktochart 🙂

  3. çok teşekkür ederim. oldukça yardımcı oldu.

  4. Görsellerle makalenin desteklenmesi iyi olmuş. Teşekkür ederim.

  5. canvayı kullanmıştım teşekkürler.

  6. çok yararlı bir yazı olmuş. Özellikle infographic oluşturup bunları doğal backlink kaynağı olarak kullanmak mükemmel olacak.

  7. teşekkürler yazı için hocam sosyal medya cidden artık çok iyi bir kanal durumunda öğrenilmesi gereken bilgiler.

  8. Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim.

  9. Araçlar için teşekkürler, birkaç tanesini biliyordum fakat liste çok iyi oldu.

Fikrini söyle

*