21 Kasım 2018

Sosyal Medya İle Mekanların Müşteri Sayısını Artırmak İçin 5 Yöntem

Mekanlara müşteri çekmek her geçen gün zorlaşıyor. Şikayetler artık işletmelere değil Foursquare’e iletiliyor. Google reklam fiyatları artıyor. Sosyal medya pazarlaması eskisi kadar etkili değil. Peki, her şey aleyhimize gözükürken yeni fırsatlar nerede? Daha önemlisi, bu fırsatları, restoranlar olarak, mevcut kaynaklarımızla, mevcut sistemimizle nasıl değerlendireceğiz? İşte size beş ipucu:

1. Müşterilerinizin Fotoğrafları Birer Altın

Günümüzde bir mekan için en iyi reklam müşterilerinin yorumları ve orada paylaştıkları içerikler. Bu durum restoranlar içinde farklı değil. Restoranınızda yapılan paylaşımların her biri altın desem abartmış olmam. Çünkü bu fotoğraflar, kısa vadede müşterilerinizin restoranınızdan memnun kaldıkları mesajını veriyor. Bu mesajı doğrudan müşterilerinizin arkadaşları birinci elden alıyor. Uzun vadedeyse restoranınız için bir imaj ve itibar yaratıyor. Çünkü yapılan yorum ve paylaşımların hepsi kalıcı. Bugün yapılan paylaşımlar yarın, önümüzdeki hafta, hatta önümüzdeki ay gelecek müşterilerinizi etkiliyor. Bu yüzden, restoranınızda paylaşılan her şeyi yakından takip etmeli, doğru zamanda doğru aksiyonu almalı ve insanları mekanınız hakkında pozitif paylaşımlar yapmaya ikna etmelisiniz.

2. Sosyal Medyada Etkileşim Zor Değil

Basit kurallar belirleyin. Mekanınızda paylaşılan her fotoğrafı beğenmek ya da restoranınızda paylaşım yapan herkesi takip etmek bunlardan biri olabilir. Bu kuralları tüm sosyal medya platformlarında, o platformlara uygun şekilde uygulayın. Neden mi bunu yapıyorsunuz? Müşterilerinize, “Biz sizi dinliyoruz.” mesajını verebilmek ve müşteri memnuniyetini bir tık yukarıya taşımak için. Daha fazla takipçi kazanmaksa artısı olacak.

3. Müşterilerin Her Şeyini Zaten Biliyor musunuz?

Hizmet sektörü, müşterileri ne kadar iyi tanıdığınızla ilgilidir. Müşterilerinizin zevklerini ve beğenilerini biliyorsanız her zaman rakiplerinizden birkaç adım öndesiniz demektir. Müşterilerinizin kim olduğunu bilmek ya da nelerden hoşlandıklarını anlamak için kendilerine sormak bir yöntem ama aslında bunu yapmak zorunda değilsiniz. Müşterileriniz size bu bilgileri ve çok daha fazlasını sosyal medya paylaşımlarında veriyor. Bunları araştırıp mekanınız için yeni fırsatlara dönüştürüyor musunuz? Bu bilgilerle müşterilerinize küçük sürprizler hazırlıyor musunuz? Asıl önemli olan bu sorulara verdiğiniz cevaplar.

4. Kimsenin Paylaşmadığı Sır: Kendi Müşterilerine Reklam Yapmak

Müşterilerinize e-posta gönderiyor musunuz? Bunu bir kez bile yaptıysanız bu işin ne kadar zor olduğunu ve ne kadar düşük bir geri dönüş sağladığını bilirsiniz. Sebebi belli, insanlar e-postalarının başında günde yarım saatten az zaman geçiriyor. Üstelik sizin gibi yüzlerce başka firma da müşterilerinize tanıtım mailleri gönderiyor. Oysa sosyal medyada durum çok farklı: İnsanlar günde 3,5 saatlerini sosyal medya başında geçiriyor. Facebook ve Twitter’ın içerik hedefleme çözümleriyle sosyal medyada doğrudan gerçek müşterilerinize reklam verebilirsiniz. Tam hedef kitleniz. Yüzde yüz gösterim garantisi. Daha ne olsun?

5. Sosyal Medyada Tam ve Eksiksiz Bulunmak

Evet demeden önce düşünün çünkü Türkiye’nin en büyük restoranlarının bile bu konuda karnesi pek de iyi değil. Hangi sosyal ağlarda olmalısınız? Restoranınız bütün haritalarda, eksiksiz bilgilerle yer alıyor mu? Bunlar ilk planda sormamız gereken, büyük sorular ama aslında bu konuda her biri çok büyük faydalarla geri dönecek sayısız detay var. Örneğin, Foursquare’de mekanınızın sayfasındaki ana görsel normal şartlarda mekanınızda paylaşılan en son görseldir. Ancak mekan sahibi olarak bu görseli kendiniz belirleyebilirsiniz. Bu görsel oldukça önemli çünkü aslında markanızın internetteki yüzü. En son görsel yerine niye seçtiğiniz, beğendiğiniz ve onay verdiğiniz görselleri kullanmayasınız?Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Güzel bir konuya değinmişsiniz.

  2. Genelde çoğu firma algı manipülasyonu için kullanıyor sosyal medyayı

  3. Biz ona tam olarak algı panipülasyonu demesek daha doğru olur. Sosyal medya zaten bir satış kanalı değildir. Ana amacı bilinçaltı pazarlamadır. Satın alma zamanı geldiğinde tercihler sırasında en üstte yer alabilmek için sosyal medya mutlaka kullanılmalıdır. Tursu.co olarak dijital marka yönetimi konularında destek olmaktan memnuniyet duyarız.

Fikrini söyle

*