18 Kasım 2018

Sosyal Medya ile Y Kuşağına Nasıl Satış Yapılır? [Araştırma]

y kuşağı satış 7 - Kopya

Günümüzde internete öncelikle mobil cihazlardan giren online müşterinin oranı yüzde 70’e ulaştı ve bu segmentin büyük kısmını da Y Kuşağı (mobil video sever Youtube) kuşağı oluşturuyor. Bu nedenle e-ticaret sitenizde satışları artırmak istiyorsanız Y kuşağına sosyal medya ile hitap etmeniz ve onların dilinden konuşmanız gerekiyor. Peki nasıl yapılır?

 • Kim olduklarını anlayın
 • Neye değer verdiklerini anlayın
 • Davranışlarını anlayın
 • Onlara nasıl ulaşacağınızı anlayın

Bu soruları yanıtlayarak Y Kuşağına kendi dilinden ve kendi iletişim kanalıyla platformundan ulaşabilirsiniz. Peki nasıl? Birlikte görelim:

1. Y Kuşağından Ne İstiyorsunuz?

Ne satıyorsunuz? Y kuşağıyla nasıl iletişim kuracağınız biraz da buna bağlı. Müşterinin ne yapmasını istediğinizi belirleyin, ardından eyleme çağrı mesajını hazırlayın. Bunu nasıl yaparsınız?

 • Y kuşağının ürün bilgileri, sektör haberleri ve gündemi almak için sitenize geri dönmesini istiyor musunuz?
 • Online alışveriş yapmalarını veya daha fazla harcamalarını mı istiyorsunuz?
 • Arkadaşlarına markanızı tavsiye etmelerini mi istiyorsunuz?
 • Müşteri bağlılığını artırmak mı istiyorsunuz?

Bu sorulardan birinin cevabı evetse şuradan devam edin:

 • Bu hedefleri gerçekleştirmenin en etkili yolu nedir?
 • Y kuşağına en çok hangi içerik satar?
 • Ne söylerseniz sizi dinlerler?

2. Davranışları ve beklentileri ne?

Social Media Today’e göre ankete katılan 684 gencin yüzde 55’i en çok akıllı telefon kullandıklarını söyledi. O an hangi konuda bilgi edinmek istiyorlarsa bunu akıllı telefonda arıyor ve cevabını hemen bulmak istiyorlar. O kadar hızlı ve o kadar sık karar alıyorlar ki sitenizde müşteriye kısa ve net bilgi vermezseniz kilitlenip kalabilirler. En iyisi Y kuşağına en çok kullandıkları sosyal ağlardan ulaşmak.

3. Youtube kuşağını nerede bulursunuz?

2014’te online kullanıcıların yüzde 52’si en az iki sosyal ağ kullandı. 2013’te ise bu oran yüzde 42’ydi. Bu nedenle elinizde birçok sosyal ağ var. Her birinin iletişim tarzı, hizmetleri, kullanıcı segmenti ve nasıl kullanıldıkları farklı. Çok kanallı pazarlama iletişimini buna göre belirleyin.

 

Y kuşağı satış 1

Facebook

Facebook kullanan Y kuşağının yüzde 88’i haberleri ve gündemi takip ediyor. Yüzde 57’si ise bunu günde en az bir kez yapıyor. 10’da 6’sı düzenli olarak haberleri, başlık ve bağlantıları beğendiklerini ve yüzde 42’si de Facebook’ta düzenli olarak yeni içerik paylaştıklarını söylüyor. Facebook kullanıcılarının sadece yüzde 11’i bunların hiçbirini yapmadıklarını söylüyor.

İlgili yazı: Facebook’a tıkla ve ara reklamları geldi

 

Y kuşağı satış 2

 

Müşteri kazanmak kadar müşteriyi korumak da önemli. Ayrıca Facebook’ta karakter sınırlaması da yok ve Facebook kullanıcıları da gerektiğinde markaları eleştirmekten geri kalmıyor. Bu nedenle markaların yüzde 52’si müşteri hizmetlerinde sosyal ağları kullanmanın daha etkili olduğunu düşünüyor.

Bloglar

Y kuşağının yüzde 33’ü başka bir platformda satın alma kararı vermeden önce blogları okuyor. Sadece yüzde 3’ü bu kararı basılı gazetelere, TV ve kitaplara bakarak alıyor. Bunun en büyük nedeni yüzde 43’nün blogların daha doğru yazdığına inanması. Bu nedenle bloggerlarla etkileşim kuran markalar kazanıyor.

Twitter

Y Kuşağı Twitter kullanıcılarının yarısından fazlasını oluşturuyor. Ancak genel tweetlere ve sponsorlu reklamlara pek itibar etmiyorlar. Yüzde 62’si kendisinden bahseden, ona doğrudan kendisine seslenen markalardan alışveriş edeceğini ve sadık müşteri olacağını söylüyor. Örneğin Oreo mizahi bir iletişim kurarak ve sık sık indirim yaparak kalplerini kazanıyor.

İlgili yazı: Twitter e-ticarete atıldı, satışlar başlıyor

 

Y kuşağı satış 3

 

Taco Bell de müşterilere düzenli tweet atıyor.

 

Y kuşağı satış 4

 

Instagram

Görsellerin gücünden yararlanan Instagram’ın 300 milyon aktif kullanıcısı var ve bunların yüzde 73’ü Y Kuşağı. Facebook’un yaptığı araştırmaya göre Y kuşağının yüzde 69’u Instagram’a evde bakıyor; yüzde 39’u uykudan önce ve yüzde 33’ü de uyandıkları zaman kontrol ediyor.

İlgili yazı: Instagram’da satışlar nasıl artar

Snapchat

Snapchat kullanıcılarının 10’da 7’si Y kuşağı ve anlık video ve fotoğraf paylaşım mecrası olan Snapchat Y kuşağına erişmenin en kolay yollarından biri. Aynı nedenle markalarla Snapchat üzerinden etkileşim kurma olasılığı daha yüksek. Nitekim üniversite öğrencilerinin yüzde 77’si her gün Snapchat kullanıyor ve yaklaşık yarısı da yeni gördükleri bir markanın içeriğini paylaşacaklarını söylüyor. Yüzde 73’ü ise bildikleri markanın gönderisini açacaklarını belirtiyor.

 

Y kuşağı satış 5

 

Pinterest

Business Intelligence verilerine göre Pinterest kullanımı 2013 – 2014 arasında yüzde 25’ten yüzde 33’e çıktı. Sistemine satın alma düğmelerini ekleyen Pinterest’in dönüşüm oranı da artıyor ve Instagram satın alma düğmeleriyle birlikte markalar için yeni bir satış kanalı oluşturuyor.

Massachusetts Dartmouth Üniversitesi Pazarlama Merkezi’nin yaptığı araştırmaya göre, Y kuşağı Pinterest’i çok ciddiye alıyor ve yüzde 47’si iğnelenen ürünleri satın alacağını söylüyor.

Video

Video ve özellikle mobil video Y kuşağının gözdesi. Öyle ki Youtube dünyanın en çok kullanılan 2. Arama motoru oldu. Sosyal ağlarda video içeriği Y kuşağının dikkatini çekiyor, etkileşim kurmasını sağlıyor. Videolu ürün incelemeleri satışları doğrudan artırıyor ve Youtube kullanıcılarının yüzde 90’ı bir şeyi satın almadan önce videoya baktığını söylüyor. Youtube masaüstü ve mobil reklamlarını düşünecek olursak videolar markaların dönüşümü artıran dinamik içerik üretmesini kolaylaştırıyor.

 

Y kuşağı satış 6

 

Peki sırada ne var? Etki alanınızı genişletin

Sosyal medyada video paylaşarak ve Y kuşağına kendi sosyal ağlarında kendi dilinden hitap ederek onlara ulaşmayı başardınız. Şimdi de pazarlama mesajınızı çoklu kanallardan iletmeniz gerekiyor. İçerik pazarlama ile mobil ve online müşteriye ihtiyacı olan anda ulaşmalısınız. Nasıl yapacaksınız?

Kitle reklamlar out, arkadaş incelemeleri in

Y kuşağı genel reklamlara itibar etmiyor. Video ve mobil reklamlar bile sadece arkadaşlarının video ürün incelemeleriyle tavsiye edildiği zaman etkili oluyor. Bu nedenle hedef kitlenizde etkili olan, sektörde sözü geçen bloggerlar ve video bloggerlarla anlaşmanız gerekiyor. Bloggerlar dürüst ve tarafsız ses olarak algılanıyor.

Özetleyelim

Y kuşağına satış yapmak için,

 • Doğru içeriği seçin,
 • Doğru paylaşım kanalını seçin,
 • Ve mesajınızı güçlendirmek için doğru insanlarla anlaşın.

Y kuşağının sadece yüzde 1’i reklamlara dikkat ederken yüzde 33’ü tanıdık ve etkili kişi incelemelerine itibar ediyor.

Çok kanallı pazarlama

Sosyal medya ile Youtube kuşağına ulaşmanın yolu çok kanallı pazarlama stratejisinden geçiyor. Bunun için de dinamik, eğlenceli ve yaratıcı olun. Gençlere oldukları yerde ulaşın.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*