16 Kasım 2018

Markaların Sosyal Medyayı Ciddiye Almaları İçin Güncel İstatistikler

sosyal medya istatistikSosyal ağlar reklamverenlerin en gözde pazarlama mecraları haline gelmiş olsa da, halen bu platformlar bazı markalar tarafından verimli bir şekilde kullanılamıyor. Sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanan markalar ise bu mecralar aracılığıyla farklı kitlelere ulaşabilme fırsatı bulabiliyorlar.

Son dönemlerde sosyal medya üzerine yapılan araştırmalar bu platformlarla ilgili ilginç verileri ortaya koyuyor ve markalar bu veriler doğrultusunda kendilerine yeni bir strateji çizme yoluna gidebilirler.

Demografik verilere bakıldığında 2012 yılından beri Twitter’da 55-64 yaş grubu arasındaki kullanıcıların sayısı %79 artış gösterdi. Google+ ve Facebook’ta ise en hızlı büyüyen yaş grubu 45-54 yaş arasındaki kullanıcılar oldu. Buradan yola çıkarak, sosyal medyanın artık sadece gençlerin kullandığı bir mecra olduğunu söylemek yanlış olabilir. Sosyal medya stratejinizde sadece gençlere yönelik içerikler üretiyorsanız, bu yaş grubundaki kullanıcıları kaçırıyor olabilirsiniz.

Bunun yanı sıra araştırmalara göre Facebook kullanıcılarının 189 milyonu sadece mobil üzerinden bu mecraya erişiyor ve Facebook’un reklam gelirlerinin %30’u da mobilden geliyor. Şirket, mobil reklamlarından gelen bu gelir artışını daha da canlandırmak için, geçtiğimiz günlerde mobil reklamlarına yeni özellikler ekledi.

“Pazarlamacıların %93’ü sosyal medyayı iş olarak görüyor”

Araştırmaya göre, ABD’de Youtube 18-34 yaş grubuna, televizyondan daha fazla ulaşıyor. Son dönemlerde internet üzerinden video izlenme oranının artması ve kullanıcıların televizyondan çok bu kanallara yönelmesi nedeniyle, tüketicilerin bu mecralardaki reklamlarla daha iç içe olduğu görülüyor. Tv reklamları için yeterli bütçesi olmayan daha küçük veya orta çaplı şirketlerin, Youtube gibi platformalar üzerinden videolar ile bu yaş grubuna ulaşmaları daha mümkün görünüyor.

Sosyal medyayı iş için kullanan pazarlamacıların oranı ise %93. Sadece %7’lik bir bölüm bu mecraları iş için kullanmadığını belirtiyor. Buradan çıkarılacak sonuç ise, reklamverenlerin çok büyük bir kısmı pazarlama bütçelerini hazırlarken sosyal medyayı da bu bütçeye dahil ediyorlar. Sosyal medya kanallarına bütçe ve zaman ayrılması da farklı kitlelere ulaşmak için oldukça etkili bir yöntem olarak öne çıkıyor. Ayrıca içerik pazarlamasıyla ilgilenenler için de içeriklerini yaymak için sosyal mecraların büyük önemi bulunuyor.

Mobille ilgili verilere bakıldığında ise 18-44 yaş aralığındaki akıllı telefon sahibi kişilerin %25’i telefonlarının yanlarında olmadığı bir zaman hatırlamadıklarını söylüyorlar. Bu kişilerin büyük bir kısmı günün büyük bir çoğunluğunu internette geçiriyor diyebiliriz. Bu nedenle şirketlerin, mobil uyumlu sitelere ya da mobil uygulamalara önem vermesi gerekiyor ki bu kullanıcılara daha etkin bir şekilde erişebilsinler.

İçerik üretimine önem veren markaların oranı ise ABD’de %9 olarak görülüyor. Markaların sadece bu %9’luk kesimi tam zamanlı bir blogger ile çalışıyor. 2013 ılı içinde blog üretimine önem vereceğini söyleyen markaların oranı ise %62’ydi; fakat bu hedefe ulaşanların oranı bir hayli düşük. İçerik pazarlamasıyla hem arama motorları için hem de sosyal medya için içerik üretimi yapılabileceğinden, bu alanın üzerine daha çok düşülmesinin markalara bir artı kazandırabileceğine değinmek gerekiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*