14 Aralık 2018

Sosyal Medya Kullanımı Online Cruise Satışlarını Arttırıyor

Amadeus ve The Cruise Lines International Association (CLIA) tarafından Kuzey Amerika’da bulunan 1,000 cruise line seyahat acentası ile yapılan araştırmaya göre, sosyal medya kullanımı online satışları arttırıyor.

From ‘Likes’ to ‘Leads’: Cruise Agents, Social Media & the Impact of Emerging Technologies adlı araştırmaya göre, cruise satış faaliyetlerinde sadece sosyal medyayı kullanan seyahat acentalarının %72’si, web sitesi üzerinden satış yapan acentalarla aynı oranda ya da daha fazla satış yapıyor.

Araştırmada Kuzey Amerika’daki cruise line temsilcilerinin %70’inden fazlasının web sitesi olduğunu, fakat bunların sadece yarısının online rezervasyona uygun olduğu belirtiliyor. Bu oranların sosyal medya kullanım adaptasyonu ile orantılı olmadığı da belirtilirken, web sitesi olmayan cruise uzmanlarının %72’sinin sadece sosyal medyayı etkin kullanarak, web sitesi bulunan temsilcilerden daha fazla satış yaptığı iletiliyor.

Araştırmada öne çıkan diğer rakamlar ise şöyle;

 • Cruise acentalarının %54’ü iş geliştirme için sosyal medyayı kullanıyor.
 • Müşterileri 45 yaş ve altı olan temsilcilerin %20’si, yeni satış fırsatlarının %33’ünün sosyal medya üzerinden geldiğini belirtiyor.
 • Online satış fırsatı bulmada Facebook‘un Google‘dan sonra en etkin mecra olduğu belirtiliyor. Facebook sayfalarının özellikle

  -Müşteri ile irtibata geçmede
  -İndirim ve yeni fırsat sunmada
  -Yeni ürün ve servis tanıtımlarında
  -Seyahat önerilerinde bulunmada
  -Müşterilerin seyahat deneyimleri paylaşımlarında
  -Müşteri hizmetleri sunumunda oldukça etkili olduğu da araştırmada ortaya çıkan verilerden.

Amadeus Kuzey Amerika CEO’su Scott Gutz, diğer sektörlerde olduğu gibi seyahat sektörünün de teknolojiyi daha yakından takip etmeye başladığını, özellikle sosyal medyanın öneminin seyahat acentaları tarafından anlaşıldığını ve daha yaygın kullanılmaya başlandığını belirtti.

Araştırmaya göre, cruise line temsilcilerinin %54’ü satış fırsatı oluşturmak için Facebook ve Twitter gibi sosyal kanalları aktif olarak kullanıyor. Seyahat acentaları satış fırsatlarını müşteriler ile bağlantı kurarak (%68), reklam vererek (%43) ve yeni ürün ve servisleri tanıtarak (%39) arttırıyor. Katılımcıların sadece %19’u sosyal medyayı seyahat tavsiyelerinde bulunmak ve müşterilerin seyahat tecrübelerini paylaşmalarını sağlamak için kullanıyor.

Seyahat acentalarının sosyal medyayı satış fırsatı bulabilmek için kullandıklarının ortaya çıktığı araştırmada, ajansların %14’ü satış fırsatlarının en az %30’unun sosyal medyadan geldiğini iletti. Buna ek olarak, sosyal medyayı aktif olarak kullanan acentaların müşterileriyle ilişkilerini sıcak tutarak, müşterilerini devamlı hale getirmede daha başarılı oldukları da ortaya çıktı. 45 yaş altı müşteri kitlesine sahip olan ajansların neredeyse %20’si, satış fırsatlarının üçte birinden fazlasının sosyal medya üzerinden geldiğini belirtti.

Gutz, sosyal medyanın cruise line acentalarını geleneksel cruise müşterisi dışında olan, genç müşteri kitlesi ile yakınlaştırdığını, fakat araştırmaların 50 yaş üstü kesimin artan sosyal medya alışkanlıklarını da işaret ettiğini belirterek, bu kesime de sosyal medya ile ulaşmanın zaman içerisinde kolaylaşacağını iletti.

Araştırmada ortaya çıkan bir diğer veri ise mobil uygulama kullanımının cruise line acentaları arasında henüz yaygınlaşmaya başlamadığı. Araştırmaya katılan acenta temsilcilerinin %40’dan azı mobil uygulamaların satışları arttırabileceğine inandıklarını iletti.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*