20 Kasım 2018

Sosyal Medya Pazarlamanın 7 Riski

Risk bir deneyim, perspektif ve algı fonksiyonudur. Genç bir üniversite öğrencisine sosyal medyanın risklerini sorarsanız size kırılan şifrelerden ve kişisel güvenlikten bahsedecektir. Bir okul müdürüne sorarsanız, sahtekarlık, cinsel taciz ve sakıncalı içeriklerden bahsedecektir.

Aslına bakarsanız, pazarlamacıların karşı karşıya oldukları risk algısı da bunlardan çok farklı değil. Yalnızca, onlarınki daha ölçümlenebilir ve akıllıca bir yönetim ile bertaraf edilebilir riskler.

1. Sosyal medyayı etkin kullanamamak

Bir pazarlamacı olarak sosyal medyanın potansiyelini anlamış olabilirsiniz ama şirket yönetimi anlamamış olabilir. Sosyal medyayı uygun ve etkin bir şekilde kullanamamak potansiyel olarak ciddi operasyonel masraflara mal olabilir ve yönetim bu masrafların gerekçesini sizden öğrenmek ister.

2. Rekabetçi teşhircilik

Çalışanlarının sosyal medyayı kullanmasını özendiren şirketler, aynı zamanda rakip şirketlere stratejileri, etkinlikleri, hedef hesaplar konularında istemeden bilgi sızdırıyor olabilirler. “İstihbarat dokuması” olarak adlandırılan, küçük küçük bilgi kırıntılarını birleştirip anlamlı bir tablo ortaya koyabilmenin yöntemleri, Roma İmparatorluğu zamanından beri mevcut. Madalyonun diğer tarafında ise, aynı şekilde sosyal medyayı kullanan bir çok kullanıcınız aracılığı ile, rakibinizi kendi istihbarat silahıyla vurabilirsiniz.

3. Sosyal medyadaki kanuni yaptırım bilgileri

Endişelenmeniz gereken yalnızca telif hakları değil. Ürün karalama, reklam hakkı, karalama kampanyası gibi şeyler ile de ilgilenmeniz gerekecek. Yakınlarda bu işlerden anlayan bir avukatı mutlaka bulundurun.

4. Hesapları “birisinin” tutması

Çoğu şirket aslında sosyal medya hesaplarının kendilerine ait olmadığını fark ettiklerinde çok şaşırırlar. Genellikle şirketin kendisi değil, stajyer, eski çalışan veya pazarlama ajansının bir çalışanı bu hesapların gerçek sahibidir. Tabi hesaplardaki tüm bilgiler ve kullanıcılar ile birlikte. Buna çok dikkat edin.

5. Kurallar, prosedürler veya çalışan eğitiminin olmaması

Böyle bir durumda, çok çalışan, enerjik, elinden her iş gelen, meraklı, sizin için kendini paralayan ama hiçbir işe yaramayan bir sosyal medya pazarlama takımınız olur. Enerjilerinin doğru yerlere yönlendirildiğinden emin olun. Kimin nasıl, ne için, ne şekilde çalışacağını belirleyin.

6. “İşi bilene” iş vermek

Belki bu “işi bilen” gerçekten doğru kişidir. Yani sosyal medya dinamiklerini iyi tanıyan ve kullanılacak araçları yalayıp yutmuş olabilir. Ama bir şirketin sosyal medya pazarlamasını yönetmek için yalnızca sosyal medyayı değil, o şirketi ve şirketin yaptığı işi de çok iyi bilmek gerekir. Sosyal medya pazarlaması 7/24 süren bir iş görüşmesine benzer. Gerçekten şirketin işini bilmeyen insanları böyle bir ortama salmak istediğinizden emin misiniz?

dava7. Sigortasızlık

Eğer hiç yanlış yapmasanız bile, sonuçta çılgın bir iş dünyasında yaşıyoruz. Ortada fol yok yumurta yokken birden bire (haksız bir nedenle olsa bile) dava edilebilirsiniz. Yalnızca iddialara karşı değil, savunma harcamalarına karşı da sigortalanın. Belki işletmenizin çalıştığı sigorta şirketi zaten ihtiyacınız olan şeyleri karşılıyordur, ancak buralar dava süreçlerinin “yeşil alanları”, siz yine de bakın bakalım o sigorta şirketinin siber sigorta poliçeleri var mı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. keşke olta pazarlamacılığı yapanlar olmasada işlerimiz biraz kolaylaşsa.

Fikrini söyle

*