17 Kasım 2018

Sosyal Medya Pazarlamasında Çok RT Edilen Tweet Atmanın 10 Yolu

Twitter_rehberi-sosyal_medya-twitter

E-ticaret sitelerinin sosyal medya pazarlamasında başarıyı yakalayarak markasını tanıtmak için çok RT edilen ve etkileşime girilen viral tweetler atması gerekiyor. Viral tweetler farkındalığı, sosyal medya kampanyalarının başarısını ve dolayısıyla satışları artırıyor.

Sosyal medya uzmanlarının internette yangın gibi yayılan viral tweetler atması için önce bu tweetlerin paylaşılacak kadar dikkat çekici olması gerekiyor. Peki nasıl? Hemen görelim. Bu kez bonus ipucunu baştan veriyoruz: “Kendinize nasıl viral tweet atarım?” diye sormayın. Bunun yerine “Tweetlerimin daha çok paylaşılmasını nasıl sağlarım?” diye sorun. İşte size 10 püf noktası.

İpucu 1: Kolay akılda kalan basit bir Twitter adınız olsun

E-ticaret sitesi olarak işiniz kolay. Kullanıcı adı olarak marka adınızı kullanabilirsiniz. Nasıl olsa marka adınız ornek.com gibi alan adınızda geçiyor. Ancak, müşterinin Twitter’da görüntülenen benzer isimli kullanıcı listesinde diğer isimlere kaymasını önlemek için fark yaratan bir Twitter kullanıcı adı seçmeye gayret edin.

İpucu 2: Takipçi kazanın

Sadece 5 takipçiniz varsa tweetinizin viral olması çok zordur. Ancak 1 milyon sahte veya suskun takipçiniz varsa bu da işe yaramaz. Size tweetlerinizi paylaşan ve tweetlerinize cevap veren aktif takipçiler lazım. Buna ek olarak hedef kitlenizin ilgi alanlarına uygun sektörlerde sözü geçen Twitter ünlülerinden bir-ikisini takipçileriniz arasına katmaya bakın. Örneğin tweetinizi Cem Yılmaz paylaşırsa fena olmaz.

Öte yandan takipçi sayınız da Türkiye için 3000’i bulmalı. Amerika’da en az 6 bini bulmalı. Çünkü markanız Twitter ratingine göre ciddiye alınıyor ve Twitter ratingi de takipçi sayınıza göre ciddiye alınıyor. Takipçilerinizin sizinle etkileşim kurması için sizin de onlarla etkileşim kurmanız, en azından tweetlerine ara sıra yorum yapmanız gerekiyor.

İlgili yazı: Twitter’da marka olmanın en garantili 5 yolu

Twitter_rehberi-sosyal_medya-twitter 2

Hedef kitlenizi seçin.

İpucu 3: Alakalı içerik paylaşın

Her zaman hedef kitlenizle alakalı içerik paylaşın. Örneğin ayakkabı satan bir e-ticaret siteniz varsa ve sürekli olarak uzay ve gezegen paylaşımları yapıyorsanız kendiniz bir popüler bilim Twitter ünlüsü olabilirsiniz ama markanız tanınmadan kalır.

Markanızın tanıtımını yapacak viral tweetlerde, takipçilerinizin Twitter’a girdiği saatlerde ve gündeme uygun olarak hedef kitleyle alakalı, bilgi verici, faydalı içerik paylaşın. Makul sorulara ve yorumlara cevap verin.

Başka tweetlere link de verin. Başkalarının tweetlerini sıkça RT etmeyin. Bu markanızın işine yaramaz. Ara sıra mutlaka RT edin ama sürekli etmeyin ve sürekli favorilere eklemeyin. Yoksa kendinizin değil, o kişinin reklamını yapmış olursunuz. Bunun yerine @ornekpaylasim’ı mention edin. O kullanıcıdan bahsederek link verin. Böylece hem linkinizi görür hem de RT edilirse bu sizin tweetiniz olur.

İpucu 4: Etiket kullanın

#Etiketler tweetlerinizin Twitter’da alakalı kategorilere girmesini sağlar. Hele gündeme uygun ve trend topic (popüler konu) olmuş etiketler paylaşıyorsanız daha çok RT edilirsiniz. Ayrıca etiketler tweetlerinizin Facebook, Google+ ve Instagram’da paylaşılmasını, kategorize edilmesini, o tweetlerin daha kolay görülmesini kolaylaştırır. Bu da daha çok müşteriye ulaşmanızı sağlar.

Nitekim Twitter’da etiketler belirli konuları ve anahtar kelimeleri takip etmekte kullanılıyor. Bu nedenle de Twitter pazarlaması için şart. İki etiketten fazlasını kullanıp gözü yormayın, spamcı olarak algılanmayın. Hootsuite veya RiteTag gibi etiket analiz ve paylaşım araçlarını seçerek en popüler etiket hangisi bakın. Etiketleri kafadan atmayın, paylaşılan etiketleri kullanın.

İpucu 5: Yoğun saatleri kullanın

İstanbul saatiyle sabaha karşı 4’te müthiş bir kampanya tweeti atarsanız ziyan olur. İnsanların ekran başında olduğu ve Twitter kullandığı saatleri tercih edin. Bunlar sabah 10:00, öğle 12:00, öğleden sonra 15:00’dir. Hedef kitlenizin sosyal medyada müşteri davranışını izleyerek hangi saatlerde twittera girdiğini öğrenin. Bu arada özellikle RT’lerin saat 17:00’de tavan yaptığını da unutmayın. Son olarak Twitter’ın en çok ders ve iş saatlerinde kullanıldığına dikkat edin.

İlgili yazı: Twitter e-ticarete atıldı ve satışlar başlıyor.

Twitter_rehberi-sosyal_medya-twitter

Çok RT edilen viral tweetlerle pastadan pay alın.

 

İpucu 6: Dikkat çekici cümleler kullanın

Dikkat çekmezseniz müşteriler tweetlerinizi fark etmez. “Mutlaka alınacak ürün”, “faydalı bilgi” gibi ifadeler kullanın ama “En baba ürün burada!”, “Benim ürünüm var ya!” gibi abartılı ifadeler kullanmayın. Unutmayın dikkat çekmek ve ilgi uyandırmak istiyorsunuz. Hava basmak ve şaklabanlık yapmak istemiyorsunuz.

Püf noktası: İnsanların hayal gücünü kışkırtan, ürününüzü kafalarında canlandırmalarını sağlayan ve böylece onları heyecanlandıran ifadeler kullanın. Örneğin ayakkabı satıyorsanız o ayakkabının ayaklarında nasıl duracağını hayal etmeliler. Bunun için de sık kullanılan “en” gibi klişelerden uzak durup farklı ve esprili bir anlatım bulmanız gerekiyor.

İpucu 7: RT etmelerini isteyin

Bizde “beni takip ederler ama ben kimseyi takip etmem” ve “kimseden RT istemem, ayıptır” gibi bir kültür var. Ancak bu yanlış bir yaklaşım. Aslında insanlardan tweetinizi RT etmelerini isteyebilirsiniz. Bunun için başına RT yazmanız yeterli. İnsanlardan ayakkabınızı da satın almalarını isteyebilirsiniz. Bunda ayıp bir şey yok. Sadece Türkiye’de fazla ısrarcı ve talepkar olmamaya özen göstermeniz gerekiyor. Ancak her tweete RT istenmez. İnsanları bıktırırsınız. Bunun yerine her 5 tweette bir RT isteyin. Zaten takipçilerinizle aranız iyiyse siz sormadan da RT ederler.

İlgili yazı: Twitter’a satın al düğmesi geliyor

İpucu 8: Ödüllendirin

Havuçsuz pazarlama olur mu? Şirketler sadık müşterilerini bağlılık programı hediyeleri ve hizmetleriyle ödüllendiriyorlar. Siz de takipçilerinizin kendilerini özel hissedip gönüllü marka elçilerine dönüşmelerini sağlamak için onları ödüllendirin. Örneğin çok RT edenler indirim kazansın; ama sektör raporu gibi bazı şeyleri bedava verin ve cömertliğinizi gösterin. En güzel ayakkabı fotoğrafı çekene iki kişilik konser bileti bedava gibi Twitter yarışmaları düzenleyin. Bu yarışmalarda sizin belirlediğiniz etiket kullanılsın. Böylece viral tweet şansınız artar.

İpucu 9: Twitter kartları kullanın

Twitter kartları kullanın, çünkü bunlar 140 karakter sınırını aşarak daha uzun mesajlar paylaşmanızı sağlıyor. Örneğin bir bağlantı, başlık ve görseli tek tweette paylaşabiliyorsunuz. Twitter kartları hedef kitlenin e-posta listenize yazılmasını ve yeni uygulamanızı Twitter’dan ayrılmadan, doğrudan tweetten indirmesini sağlıyor. Takipçilerinize zengin medya içeriği sunan Twitter kartları daha sık RT ediliyor.

İpucu 10: Görsel kullanın

İnsan beyni resimleri yazılardan daha hızlı kavradığı için görselli tweetler daha çok RT ediliyor. Ayrıca medya ekle simgesiyle Twitter’a doğrudan görsel yüklediğiniz tweetler de Instagram ve Facebook üzerinden Twitter’da paylaşılan resimlerden daha çok RT ediliyor. Dolayısıyla Twitter’a kendi resimlerinizi kendiniz yükleyin.

Gördüğünüz gibi Twitter’da RT edilen, yorum ve cevap alan tweetler paylaşmak sandığınız kadar da zor değil. Önemli olan bu 10 ipucuna bakarak marka imajınıza uygun, hedef kitleyle alakalı, zekice yazılmış, esprili tweetler paylaşmak.

İlgili yazı: E-ticaret şirketleri için sosyal medya kullanım rehberleriSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*