17 Kasım 2018

Sosyal Medya Pazarlamasında Satış Artıran 7 Hedef Kitle Fırsatı

sosyal medya 7 fırsat 4 - Kopya

Facebook’un tıkla ve ara reklamlarına ek olarak satın alma düğmelerini eklemesiyle birlikte sosyal medya pazarlaması da sadece bir tanıtım mecrası olmaktan çıkıp doğrudan satış mecrasına dönüşmeye başladı. Bu da e-ticarete yönelik sosyal medya pazarlamasında yeni trendleri takip etmeyi zorunlu kılıyor. Ancak klasikler, yani işin temelleri de her zaman önemini konuyor. Bu yazıda sosyal medya pazarlamasında hedef kitleyi doğru seçerek elde edeceğiniz 7 büyük hedef kitle fırsatı sunuyoruz.

1. Daha fazla takipçi elde etmek

Hedef kitlenizi tanıyorsanız hedef kitlenize göre sosyal medya iletişimi yapabilir ve e-ticaret sitenizle alakalı takipçilerinizin sayısını artırabilirsiniz. Alakalı takipçiler Tweeter üzerindeki pasif takipçilerden farklı olarak sizinle etkileşim kurar ve satın almaya yönelik dönüşüm sağlar. İpucu: Her sosyal ağın kullanıcı profili ve iletişim dili farklıdır. Twitter, Facebook, Instagram paylaşımlarınız ortak paydada buluşmakla birlikte farklılaşmalı. Hedef kitlenizi sosyal ağ kullanımına göre segmentlere ayırın.

2. Kişiselleştirilmiş teklifler

Bu yaklaşım sayesinde indirimli kampanyalarınızı ve diğer tekliflerinizi gelirinizin yüzde 80’ini sağlayan sadık ve nitelikli müşteriye göre özelleştirebilir ve sosyal ağları kullanarak dönüşüm oranınızı artırabilirsiniz.

İlgili yazı: Kişiselleştirme ile müşteri kazanmak için 5 ipucu

sosyal medya 7 fırsat

3. Kulaktan kulağa tanıtım

Yapılan son araştırmalar en güvenli reklam formatının arkadaş tavsiyeleri olduğunu söylüyor. Bu da kulaktan kulağa tanıtımın önemini gösteriyor ve bundan yararlanmak için de Facebook Messenger ile Whatsapp gibi anlık sosyal medya mesajlaşma programlarına özgü paylaşımlarda bulunmanız gerekiyor.

Amerika’da Whatsapp üzerinden sipariş alan firmalar olduğunu düşündüğümüzde durumun önemi daha iyi anlaşılıyor. İpucu: Hedef kitlenizi önce eğlendiren, sonra da ürünleriniz hakkında bilgilendiren paylaşımlarda bulunun.

4. Daha iyi müşteri hizmetleri

Eskiden müşterilerinize Twitter’dan şu numarayı ücretsiz ara diyordunuz. Artık bu yeterli değil. Hatta Twitter ve Facebook’a gelen satın alma düğmeleri yüzünden aynı zamanda gereksiz. Bu noktada çağrı merkezlerinin bile müşteri hizmetlerinden satışa yöneldiği bir e-ticaret dönüşümünden söz ediyoruz.

Dolayısıyla sosyal ağlardaki yeni düğmelerin özelliklerinden yararlanabilir ve aynı zamanda klasik çağrı merkezinde müşterilerin sorunlarını çözmeye yönelik, kullanıcı dostu, sıcak ve candan bir yaklaşım benimseyebilirsiniz. İpucu: Sosyal ağlarda müşteri hizmetlerini geliştirin ve müşterinin size hesabınızdan olumlu olumsuz cevap yazabileceğine dikkat edin.

sosyal medya 7 fırsat

 

5. Etkili kişilerle bağlantı kurma

Eskiden sektöründe önemli ve sosyal ağlarda çok takipçisi olan etkili kişilerin markanızı takibe almasına dikkat ediyordunuz. Etkili kişilerin tweetleri ve Facebook gönderilerinde markanızı tanıtarak övmesi yeterli oluyordu. Artık bu yeterli değil. Son reklam endeksleri kullanıcıların kendi ürün incelemelerini sosyal ağlarda paylaşmalarının daha inandırıcı ve güvenilir olduğunu gösteriyor.

Kısacası marka prestijinizi artırmak için sadece bloggerlar ve sektör duayenlerine değil, gerçek etkili kişilerden biri olan kullanıcılarınıza hitap etmeniz gerekiyor. İpucu: Gönüllü marka elçileri yaratmaya ve sizin için tavsiyelerini sosyal ağlarda paylaşmalarını sağlamaya odaklanın. Tam da bu noktada kullanıcı paylaşımlarını etkili sosyal medya ünlülerinin paylaşımlarıyla takviye edin.

6. Ek dönüşüm fırsatları

Sosyal ağlarda gönderilerinizi beğenen, paylaşan veya altına olumlu ve/veya yapıcı yorumlar yazan aktif takipçi sayınızı artırdıkça dönüşüm oranınızı da artırmış olursunuz. Önemli olan sosyal ağ mesajlarınızı hedef kitlenize endekslemek.

İpucu: Kişiselleştirilmiş veya hedef kitle segmentlerine göre genel olarak özelleştirilmiş içerik pazarlama yöntemlerinden yararlanın (bülten aboneliği, kurumsal blog, form doldurma havucu olarak araştırma raporu indirme teklifleri vb.). Ancak mobil ve native reklamların da içerik pazarlama olduğunu unutmayın.

İlgili yazı: Dönüşüm artırma sözlüğü

7. Gerçek zamanlı geri bildirim

Yeni bir ürün veya yeni özellikler mi lanse ediyorsunuz? Neden hedef kitlenize ne düşündüklerini sormuyorsunuz? Korkmayın, en kötü olasılıkla beğenmedik derler. Eh, müşteriye beğenmediği bir şeyi satamayacağınıza göre bunu baştan öğrenmek çok kârlıdır. Dolayısıyla müşteri yorumları isteyin, müşteri yorumlarına değer verin ve müşterinize sosyal ağlarda iki yönlü iletişim bağlamında cevap verin.

İpucu: Bu aynı zamanda hedef kitlenizi daha iyi tanıyarak kampanyalarınızı özelleştirmenizi sağlar. Ancak, müşteri yorumlarını müşterilerin olumsuz eleştirilerini içeren yapıcı ürün incelemeleriyle birlikte istemeye ve paylaşmaya gayret edin. Çünkü kimse kusursuz değil ve kimse mükemmel bir ürün yaptığınıza inanmıyor. Sosyal medya pazarlamasında faydalı olmaya odaklanın.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*