18 Kasım 2018

Sosyal Medya Pazarlamasında Satış Artıran En İyi 25 Uzman Görüşü

 

sosyal_medya-sosyal_medla_pazarlaması

Sosyal medya pazarlaması özellikle küçük ve orta ölçekli e-ticaret siteleri için en uygun maliyetli ve en çok dönüşüm sağlayan pazarlama kanallarından biri. Peki sosyal medya pazarlamasını doğru kullanarak online mağazanızda satışları nasıl artırabilirsiniz? İşte size bizzat uzman ağzından sosyal medyada müşteri kazanmanın en etkili 25 yolu.

1. Düzenli olarak bir şeyler paylaşın: Sesinizi ne kadar çok kitleye duyurursanız o kadar tanınırsınız ve marka imajınız o kadar güçlenir.

2. Alakalı içerik paylaşın: Hedef kitleniz marka kimliğinize uygun, ürün ve hizmetlerinizle alakalı Facebook gönderileri, Instagram paylaşımları ve tweetler görmeli. Görsel ve video kullanın.

3. Orijinal içerik paylaşın: Sürekli başka sitelerin haberlerini alıp paylaşmak işinize yaramaz. Hem hedef kitleniz bunları başka yerlerden okumuş olur hem de sizi takip edeceğine o siteleri takip eder. Her şeyi siz yazamazsınız ve sektörü takip ettiğinizi göstermek için elbette başkalarının haberlerini paylaşın ama en çok kendi yazılarınızı yazın.

4. Takipçilerinizin veya takip ettiğiniz kişilerin tweet ve Facebook gönderilerini paylaşın, RT edin. Yalnız bunların kaliteli ve alakalı içerik olmasına özen gösterin. Azı karar, çoğu zarar ilkesinden hareketle aşırı paylaşım yapmayın.

5. Pinterest, Tumblr, Google+ gibi sosyal ağları da kullanın. Hedef kitleniz içinde bunları takip edenler de var. Hem de Facebook’tan farklı müşteri davranışı sergiliyorlar. Sosyal medya pazarlaması için onları tanımalı, izlemeli ve onlarla etkileşime girmelisiniz.

İlgili yazı: E-ticaret şirketleri için sosyal medya kullanım rehberleri

sosyal_medya-sosyal_medla_pazarlaması

6. Görünürlüğünüzü artırın; yani rakiplerinizi izlemekten çekinmeyin. Hatta paylaştıklarını gönderi ve tweetlere ara sıra cevap verin. Müşteriye kendinizi gösterin, bu işi bildiğinizi gösterin ama rakiplerinize asla sataşmayın. Ne kendi sosyal medya hesabınızda ne de onların hesaplarında.

7. Yardımcı olun: Twitter ve Facebook’ta konuyla ilgili makul, mantıklı sorulara cevap verin. Müşteriye yardımcı olun ki yarın öbür gün sitenize gelip alışveriş yapsınlar. Dert ortağı olmayın ama çözüm üretin.

8. Logonuzu gerekirse değiştirin. Mutlaka marka imajını gösteren bir logo seçin. Özellikle Intagram gibi başka bir sosyal ağda yeni hesap açıyorsanız logonuzu gözden geçirin. Logoyu bölünmüş A/B testi ile test edin.

9. Hatalarınızdan ders çıkarın: Hangi tweeti farklı yazsaydınız daha çok RT alırdı, daha çok dönüşüm sağlardı? O tweet çok az mı paylaşıldı? Bir daha o şekilde yazarak o konuda tweet atmayın.

10. Tweet dedik de Twitter’da hep görsel kullanın. Çünkü tweetleriniz daha çok okunur.

İlgili yazı: E-ticaret şirketleri için blog kullanım rehberi

Doğru mesaj, ince detaylar

11. Twitterler boşluklu 100 karakteri geçmesin. Böylece insanlar tweetinizi kendi #etiketleri ve @mention’ları ile paylaşabilirler.

12. Like ve share avcılığı yapmayın: Twitter ve Facebook’ta kuru takipçi sayısı değil, etkileşim önemli. Sizinle etkileşime girecek kadar size önem veren biri alışveriş yapacak kadar dönüşüm sağlayabilir. O nedenle beğeni ve paylaşımlar değil, hedef kitleyle alakalı sohbet ve muhabbet önemli. İnsanlar gönderinizi ilginç bulursa zaten paylaşırlar.

13. Her şeyi her sosyal ağda aynı şekilde paylaşmayın. Pinterest, Facebook, Twitter’da farklı görseller veya farklı resim kadrajı kullanabilirsiniz. Twitter’da boşluklu 100 karakterle mesaj verirken Facebook ve Google+’ta mesajınızı üç satıra kadar uzatabilirsiniz.

14. Canlı Hangout yapın. Google’da Hangouts, Twitter’da Periscope yayınları ve sohbetlerle kendinize müşteri çekin.

15. Twitter ve Facebook’ta kafadan #etiket vermeyin. #Hashtag’leri doğru seçin. Twitter’da konuyla ilgili hashtag arayın. Hangisi en kullanılmışsa siz de o hashtag’i seçin. Örneğin sosyal medya etkinlikleri ve startup zirveleri kendi etiketlerini kullanır.

16. Önce bir sosyal ağa katılın. Orada güçlenin, sonra diğerlerine geçin. Örneğin önce Facebook’ta hesap açın. Sonra stratejinize göre Twitter ve Instagram’a geçin. Önce tanının, harekat üssü kurun, sonra yayılın.

17. Olabildiğince otomatiğe bağlayın: Kısacası iş güce koştururken herkesin her an tweet atacak vakti olmaz ve sosyal medya pazarlaması ekibini küçük tutup maliyetleri düşürmek istiyorsanız Hootsuite gibi zamanlama araçları kullanın. Sosyal ağ hesaplarınızı bunlara bağlayın. Bunlar üzerinden otomatik paylaşım yapın. Böylece vaktiniz olduğunuz zaman tweet yazar, ama hep aynı zamanda paylaşırsınız.

18. Rakiplerinizin ne paylaştığını bilin: Belki sizden daha iyisini biliyorlar. En azından nasıl müşteri kazandıklarına bakar ve müşteri kapmak için taktik geliştirirsiniz.

19. Üşenmeyin ve video çekin. Sosyal medya pazarlamasında 3 dakikalık ürün inceleme videosu kadar çok izlenen bir şey yoktur (viral pazarlama videoları dışında). Kiralık kamera, yeşil perde veya ücretsiz video yayını yazılımları… Araştırın, sandığınızdan kolay.

20. Ücretsiz bir şeyler verin. Sektör raporları, haberler, kurumsal blog yazıları veya indirimli alışveriş kampanyaları. Hatta abone olanlara verin ki e-posta pazarlamasından yararlanın.

İlgili yazı: 5 adımda Instagram hesabı nasıl açılır?

sosyal_medya-sosyal_medla_pazarlaması

Orijinal, alakalı, dikkat çekici içerik

21. Elbette önce kendi e-posta listenizden başlayın. Böylece hedef kitle trafiği seçin. E-posta adresini aldığınız kişiler elbette ilk alakalı hedef kitlenizdir. Ortak noktanız olmasa e-posta adreslerini almazsınız değil mi?

22. Stok fotoğraf yerine kendi görsellerinizi tasarlayıp kullanmaya devam edin. Çünkü marka imajı yaratıyorsunuz ve bunun için de fark yaratmalısınız. Stok foto kullanmak ne kadar sıradan markayım demektir.

23. Şirketinizin kadrolarının markanız hakkında paylaşımda bulunmasını sağlamaya çalışın. Tweet ve Facebook gönderilerini kişisel hesaplarından paylaşmalarını rica edin.

24. Markanızla, ürün ve hedef kitlenizle ilgili bir konunun uzmanı olun ve bunu kanıtlayacak içerik paylaşın.

25. Risk alın. Arası sıra dikkat çekici, çarpıcı bir içerik paylaşın. Beklenmedik bir etkinlik organize edin. Sıra dışı bir şey söyleyin. İnsanları markanıza çekmeye çalışın.

İlgili yazı: Instagram pazarlama başarısıını ölçmenin 10 yolu

Sosyal medya pazarlamasında bu 25 uzman yöntemi kullanarak e-ticaret satışlarınızı artırın.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Erhan Demir der ki:

    Merhaba,

    eticaret sitelerinde satılan bazı ürünlerin sayfalarında, o ürünle ilgili başkalarının instagram üzerinden paylaştığı fotoğrafların gösterildiğini görüyorum. Bu durum yasal mıdır acaba?

  2. Tek yok var . O da reklam. Reklam olmadan e-ticaret projelerinde başarı sağlanmıyor maalesef.

  3. Tek yol var . O da reklam. Reklam olmadan e-ticaret projelerinde başarı sağlanmıyor maalesef.

  4. Güzel çalışma olmuş, emeğinize sağlık…

Fikrini söyle

*