17 Kasım 2018

Tüketiciler, Sosyal Medyada Yer Alan Markalara Daha Çok Güveniyor

Sosyal medyada yer alan markaların, kullanıcılar ile olan etkileşimlerine ışık tutan yeni araştırmaya göre, tüketicilerin sosyal ağlarda varlığını sürdüren markalara daha fazla güvendiği ortaya çıktı.

Buna göre katılımcıların yüzde 59’u, sosyal paylaşım sitelerinde aktif olan ve internet sitelerini bu mecralarla entegre hale getiren markaları daha samimi buluyor. Araştırmaya katılan kullanıcıların yüzde 60’ı aynı zamanda, eğer firmalar sosyal medya kanallarında yer alıyorsa, onların mesajlarını kendi profillerinde paylaşabileceklerini, üçte ikisinin ise sosyal medyada gördükleri içerikler doğrultusunda satın alma yoluna gidebileceklerini belirtiyor.

Önceden paylaşmış olduğumuz benzer araştırmalarda da gördüğümüz üzere, sosyal ağlarda aktif olan kullanıcıların yüzde 47′sinin müşteri hizmetleri için bu mecraları kullandığını, her üç sosyal medya kullanıcısından birinin ise, bilgi almak için telefon yerine markaların fan sayfalarını tercih ettiğine şahit olmuştuk.

Mass Relevance‘ın yaptığı bu araştırmada ayrıca, katılımcıların yüzde 56’sı sosyal medyada kendine yer edinen markaların ürünlerini arkadaşlarına tavsiye etme eğilimine sahip olduğu görülüyor. Ankete katılanların yüzde 75’i hali hazırda sosyal paylaşım sitelerinde markalar hakkında yorumlar yapıp, onlarla etkileşime girdiklerini, yüzde 63’ü ise sosyal ağlarda gördükleri pozitif ürün yorum ve tavsiyeleri doğrultusunda o ürünü satın alma veya deneme yoluna gittiklerini ifade ediyor.

Bu doğrultuda, gün içerisinde zamanlarının büyük bir çoğunluğu sosyal ağlarda geçiren kullanıcıların, ürününü satın aldığı markaların da aynı mecralarda yer almasını istediğini anlıyoruz. Kullanıcıların, arkadaşlarıyla olan iletişimlerine müdahil olmadan ve fazla spam yapmadan kaliteli içerik üreten markalar, sosyal medyada başarılı olma ihtimallerini yükseltiyor. Tabii ki, bu mecralardaki takipçilerinin görüş, öneri ve şikayetlerini dinlemenin ve onlara geri dönüşlerde bulunmanın da markayı rakiplerine göre bir adım öne çıkardığını göz ardı etmemek gerekiyor.

Müşteri her nerede olursa, orada hazır bulunması gereken markalar bu doğrultuda; Pinterest, Instagram, Twitter, Facebook ve Google+ gibi mecralarda iletişim ve pazarlama stratejilerini belirleyip, ona göre aksiyon alma yoluna gitmeliler.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*